Jak wycinać otwory w materiale i jak zabezpieczyć tkaninę

Czym wycinać otwory w materiale oraz jak je zabezpieczyć


Najczęściej, aby zamocować galanterię metalową tj. oczka, napy czy nity będziesz potrzebować wyciąć otwór w materiale. W tym artykule znajdziesz informację czym wycinać otwory i jak je zabezpieczyć, aby zamocowany element służył Ci jak najdłużej 🙂

Jak zabezpieczyć materiał przy wycinaniu otworów

Większość materiałów wymaga dodatkowego wzmocnienia, żeby zamocowany element zwyczajnie nie wypadł podczas użytkowania. Aby zabezpieczyć otwór wystarczy przed jego wycięciem nakleić na materiał (od lewej strony) kawałek flizeliny lub wkładu, który będzie trochę większy od obszaru wycięcia. Oczywiście dodatkowe wzmocnienie powinno być dopasowane do rodzaju materiału, który zabezpieczasz, a także rodzaju szytej rzeczy. Warto zwrócić tez uwagę, że nie wszystkie wyroby nadają się do nabicia tego typu elementów. Przykładowo delikatna tkanina o luźnym splocie lub pojedyncza warstwa cienkiej dzianiny raczej nie będą dobrą bazą do takich zabiegów.

Materiały, zwłaszcza tkaniny, mają tendencję do rozciąga się po skosie. O ile przy niewielkim otworze nie jest to dużym problemem, to im większy otwór, tym bardziej jest on niestabilny i może się z czasem powiększać. Flizeliny i wkłady często pracują w podobny sposób, dlatego jako wzmocnienie warto wybrać takie produkty, które są stabilne we wszystkich kierunkach.

W odzieży i lżejszych materiałach, które nie powinny zostać zbytnio usztywnione, odpowiednim wyborem będzie zwykła flizelina z klejem dopasowana gramaturą do materiału. Nie będzie to idealne zabezpieczenie, ale na pewno przedłuży żywotność mocowanych zapięć czy ozdób. W torebkach możemy pozwolić sobie na użycie bardziej stabilnych wkładów, które dodatkowo usztywnią miejsce mocowania. Moimi faworytami w tej kategorii jest wkład Decovil I light oraz duet flizelina + wigofil 150g/m2.

Flizelina / Wkład Decovil I Light / Wigofil

Podklejenie otworu flizeliną lub wkładem powinno być wystarczające, ale jeżeli posiadasz w domu klej odzieżowy lub płyn „fray check” możesz dodatkowo wykorzystać te produkty do zabezpieczenia materiału. Warto sięgnąć po tę opcję zwłaszcza przy mocowaniu produktów samozaciskowych lub skręcanych.

Nie wszystkie elementy potrzebują wzmocnienia, chociaż na pewno im to nie zaszkodzi 🙂 Jeżeli np. nit czy napa jest mocowana na wielu warstwach materiału, to takie miejsce przeważnie jest już całkiem stabilne i nie wymaga aż takiej troski. Jeżeli jednak wykorzystujesz np. nity skręcane, to dodatkowe zabezpieczenie zdecydowanie będzie korzystne.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Jakich narzędzi użyć do wycinania otworów w materiale

Na rynku istnieje wiele urządzeń przeznaczonych do wycinania otworów – zarówno do użytku domowego, jak i troszkę bardziej profesjonalnych rozwiązań. Wszystkie te produkty są równie skuteczne, o ile trafimy na narzędzie odpowiednio ostre. Niestety, biorąc pod uwagę własne doświadczenia, jak i rozmowy z innymi osobami, dochodzę do wniosku, że zakupienie dobrego narzędzia do wycinania otworów jest sporą loterią. Widywałam już szczypce kupione w dyskontach, które cięły jak marzenie oraz wycinaki do praski, które miały problem z przecięciem materiału.

Nie do wszystkich elementów będziesz potrzebować dedykowanego wycinaka, w wielu wypadkach wystarczy zwykła prujka, aby zrobić małe nacięcie w materiale na włożenie bolców np. zapięcia magnetycznego czy innego elementu. W pozostałych wypadkach możesz oczywiście użyć zwykłych nożyczek do zrobienia otworów i pewnie wiele osób z takiej opcji korzysta. Jest to jednak rozwiązanie, w którym dużo łatwiej o pomyłkę.

Przykładowe narzędzia do wycinania otworów

Do wycięcia otworu możesz wykorzystać szczypce z możliwością wycinania otworów w wielu rozmiarach. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, ale ich użycie może wymagać sporej siły w dłoniach (zależy, na jakie się trafi). Na rynku dostępne są także wycinaki pod młotek, do których dodatkowo będziesz potrzebować jakiejś podstawki. Jeżeli jednak mieszkasz w bloku, to rozwiązanie może być dosyć problematyczne. Posiadacze praski kaletniczej mogą dokupić do niej końcówki wycinające otwory. Jest to droższe rozwiązanie, chociaż bardzo wygodne w użyciu.

Wymienione przeze mnie narzędzia są tymi najpopularniejszymi, ale nie są jedynymi opcjami.

Dziurkacz – szczypce / Wycinak pod młotek / Wycinak do praski kaletniczej

Jaką wielkość powinien mieć wycinany otwór

Wielkość otworu powinna być dopasowana do średnicy / grubości trzonu metalowej galanterii, którą planujesz
zamocować. A dokładniej mówiąc – otwór powinien być trochę mniejszy, tak aby materiał stawiał drobny opór podczas wkładania elementu. Jeżeli wycinasz otwór ręcznie, zawsze lepiej jest wyciąć mniejszy i w razie potrzeby go powiększyć.

Dla przykładu, pod nity czy napy wystarczy otwór o średnicy ok. 1.5 – 2 mm. Otwór o średnicy 5 mm będzie odpowiedni dla oczek, których wewnętrzna średnica wynosi 6 mm. Jak już wspominałam im większy otwór, tym bardziej jest niestabilny i podatny na rozciąganie. Lepiej więc w takim wypadku zostawić większy zapas materiału i delikatnie otwór rozepchać podczas zakładania oczka czy innego elementu. Do powiększenia otworu możesz wykorzystać np. tego typu okrągłe szczypce:

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Ciebie pytania, ale jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy, zostaw komentarz pod tym postem 😉


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply