Brak usztywnienia torebki w formie, która tego potrzebuje

10 błędów, przez które Twoje torebki nie wyglądają tak dobrze, jak by mogły :)


Wszyscy popełniamy błędy, nie ma się co oszukiwać. Czasami są one małe, ledwo zauważalne, a czasami mocno wpływają na efekt naszej pracy. Niekiedy są związane z pośpiechem i roztargnieniem, a innym razem są kwestią braku wprawy albo posiadania nieodpowiedniego sprzętu. Nie zawsze wyeliminowanie wszystkich jest możliwe, ale próbować zawsze warto 😉 Oto lista najczęściej popełnianych błędów przy szyciu torebek.

10 najczęściej popełnianych błędów przy szyciu torebek

1. Brak usztywnienia w modelach, które się o to proszą

Usztywnianie torebek jest w pewnym zakresie kwestią indywidualnych preferencji. Do tego tematu można podejść na wiele sposobów i zastosować w tym celu różne produkty. Nie mniej jednak pozostawienie całkiem miękkiej torebki przy fasonie, który wyraźnie potrzebuje dodatkowego wsparcia, nigdy nie będzie wyglądać dobrze.

2. Ignorowanie nacinków podczas szycia

Nacinek na wykroju to taka szpileczka przypięta przez konstruktora. Pilnowanie punktów stycznych jest niezwykle istotne, by końcowa praca prezentowała się dobrze. Jeżeli przy zszywaniu elementów nacinki się rozjeżdżają, a Ty kończysz z nadmiarem jednego elementu, to możesz mieć pewność, że coś poszło nie tak.

3. Ignorowanie błędów

Pośpiech i niechęć do prucia nie są dobrymi doradcami. Jeżeli w trakcie szycia coś pójdzie nie tak, to to popraw! Chyba że wiesz, że dany błąd nie wpłynie na dalszą pracę. Błędy lubią się nawarstwiać – dwa milimetry tu, dwa milimetry tam i nagle żaden element do siebie nie pasuje.

4. Niepodkreślone krawędzie

Krawędzie torebki wyznaczają jej kształt i jest to jedna z rzeczy, które od razu przyciągają uwagę. Zdecydowanie warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, jak je podkreślić. Bez zaakcentowanych krawędzi nawet ładnie uszyta torebka będzie prezentować się dużo gorzej, niż by mogła. A często wystarczy jedynie chwycić żelazko w dłoń i te krawędzie zwyczajnie przeprasować. Chociaż nie jest to oczywiście jedyny sposób na ich podkreślenie 🙂

5. Zmarszczki na linii szycia

Powstanie zmarszczek lub zakładek na linii szycia może wynikać z kilku powodów. Najczęściej jednak da się je przypisać do 2 kategorii. Po pierwsze – problemów przy szyciu, spowodowanych brakiem wprawy lub materiałem, który jest trudny do okiełznania. W takiej sytuacji niezastąpiona jest fastryga. Po drugie, źle przygotowanego wykroju. To częsty problem pojawiający się u osób, które stawiają pierwsze kroki w samodzielnym tworzeniu szablonów. W tym wypadku najlepiej będzie poszukać sprawdzonego, gotowego wykroju lub zdobyć wiedzę z podstaw ich tworzenia, np. na kursie konstrukcji i szycia torebek 😉

6. Krzywe stębnowanie

Krzywo poprowadzony ścieg podczas stębnowania będzie szpecić torebkę, zamiast ją zdobić. Jeżeli często przytrafiają Ci się tego typu wpadki, polecam zaopatrzyć się w stopki krawędziowe. Naprawdę ułatwiają one szycie i sprawiają, że stębnowania są w idealnie równej odległości od krawędzi.

7. Złe rozłożenie szwów do stębnowania

Znowu zakładki, ale w innej formie. To błąd, który najczęściej widuję u osób zaczynających naukę szycia. Jeżeli chcemy przestębnować wcześniej zszytą krawędź, to element powinien być odgięty idealnie wzdłuż linii szycia. Jeżeli ciężko jest Ci o to zadbać przy maszynie, to wcześniej taką krawędź odpowiednio sobie zaprasuj.

Naucz się konstruować i szyć torebki od podstaw!Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online
8. Nierówna długość ściegu przy stębnowaniu

To błąd wynikający najczęściej z braków sprzętowych i sama często się z nim mierzę. Skrócony miejscami ścieg wskazuje na problemy z transportem materiału – może tak się dziać przed jakimś zgrubieniem albo przy szyciu lepkich materiałów np. ekoskóry.

W pierwszym przypadku wystarczy przy początku zgrubienia podłożyć coś pod tył stopki, by wyrównać jej poziom, dzięki temu stopka bez problemu przejdzie przez wzniesienie. Natomiast przy szyciu lepkich materiałów warto zaopatrzyć się w stopkę teflonową lub inną stopkę pomagającą transportować górną warstwę. W przypadku skóry syntetycznej super sprawdza się także smarowanie linii szycia olejem maszynowym, który zmniejszy lepkość powłoki.

9. Zaburzone proporcje projektu

Znowu bardzo subiektywny punkt, ale mimo wszystko ważny. Każdy wyczucie proporcji ma trochę inne, ale czasami na pierwszy rzut oka widać, że coś w projekcie nie gra. Stosunek szerokości do wysokości, czy wielkość i ułożenie detali – to wszystko ma znaczenie, jeżeli chcemy, by projekt prezentował się ładnie i harmonijnie.

10. Wybieranie za trudnych projektów i materiałów

Wybieranie za trudnych projektów i materiałów w stosunku do swoich umiejętności na pewno nie ułatwi Ci stworzenia pięknie wyglądającej pracy, a nawet może zniechęcić Cię do szycia. Aczkolwiek stawianie sobie wyzwań na pewno też bardzo nas rozwija, więc nie ma co z tego rezygnować. Ważne, by robić to świadomie i wyciągać wnioski z własnych błędów. Może za pierwszym razem nie wyjdzie idealnie, ale następnym razem na pewno szycie pójdzie już dużo sprawniej. A jeżeli nie masz ochoty na takie drobne niepowodzenia, to wybieraj projekty i materiały, z którymi podczas pracy czujesz się swobodnie.

No to teraz tak szczerze, przytrafiają Ci się któreś z tych błędów? 🙂


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply