Wszystko, co musisz wiedzieć o suwakach. Jak dobrać suwak do taśmy zamkowej

Wszystko, co musisz wiedzieć o suwakach


Wykorzystujesz taśmy zamkowe w swojej pracy? Zdarzyło Ci się kiedyś kupić nieodpowiedni suwak do posiadanej taśmy? U mnie zdarzyło się to wielokrotnie. Było to na tyle frustrujące, że postanowiłam zgłębić ten temat i sprawdzić, czy da się takich pomyłek uniknąć w przyszłości. Poniższy artykuł jest wynikiem mojego małego dochodzenia i mam nadzieję, że będzie dla Ciebie pomocny 🙂

Typ i rozmiar taśmy zamkowej

Suwak dobieramy do rodzaju taśmy. Zanim przystąpisz do kupowania, musisz więc znać typ i rozmiar taśmy zamkowej, do której chcesz go dopasować. Jeżeli chodzi o typ to mamy tutaj 3 główne kategorie:

  • zamek kostkowy
  • zamek metalowy
  • zamek żyłkowy (spiralny)
Rozmiar taśmy ocenia się po szerokości ząbków i zazwyczaj oznacza się go numerem z poprzedzającym go symbolem kratki (hash). Najpopularniejsze rozmiary zamków to #3 oraz #5, dla szerokości ząbków na taśmie odpowiednio ok. 3 mm i 5 mm. Grubsze zamki stosowane są rzadziej, ale mogą być przydatne w sytuacji, gdy zależy Ci na większej wytrzymałości lub szerszej taśmie zamkowej (bo wraz z rozmiarem ząbków ten parametr też zazwyczaj się zmienia).
W teorii brzmi fajnie i łatwo, jednak w praktyce zdarza się, że sklepy mają błędne opisy. To, co jest opisane jako suwak do taśmy żyłkowej często, po otrzymaniu przesyłki, okazuje się suwakiem do taśmy metalowej lub kostkowej. Na końcu tego artykułu podpowiem Ci, jak rozpoznać rodzaj suwaka po zdjęciu!

Blokada czy bez?

Gdy najważniejsze parametry mamy ustalone, możemy przyjrzeć się innym cechom suwaków. Jedną z takich opcji jest blokada. Sprawia ona, że suwak nie powinien się samoczynnie przesuwać. Ma to szczególne znaczenie w odzieży (zjeżdżający suwak w spodniach, ups!), w przypadku torebek i akcesoriów w większości wypadków stosuje się suwaki bez blokady.

Jaki typ suwaka potrzebujesz?

Kolejną ciekawą opcją jest typ suwaka. Mamy tutaj suwaki zwykłe, które są najpopularniejsze i na pewno je kojarzysz. Suwaki rewersowe (do taśm spiralnych), które mają uchwyt po drugiej stronie taśmy – czyli tej, z której nie widać ząbków. Takie suwaki bardzo chętnie wykorzystywane są w odzieży i akcesoriach sportowych, chociaż wśród rękodzielników nie są (jeszcze) bardzo popularne. A także dostępne są suwaki dwustronne. Takie suwaki mogą mieć jeden uchwyt, który w zależności od potrzeby przeciąga się na jedną lub drugą stronę suwaka, albo mogą mieć uchwyt po obu stronach. Takie suwaki stosuje się, jak zapewne się domyślasz, w odzieży i akcesoriach dwustronnych.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Jak rozpoznać, do jakiego typu taśmy dany suwak został zaprojektowany?

I najciekawsza część, która zmieniła dla mnie sposób patrzenia na suwaki! Okazuje się, że po wyglądzie suwaka można dosyć łatwo rozpoznać, do jakiego rodzaju taśmy został zaprojektowany. Dzięki temu możesz zweryfikować opis sprzedawcy, analizując zdjęcia produktu.

Po pierwsze, bardzo łatwo jest rozróżnić suwak do taśmy żyłkowej od tych do zamków kostkowych bądź metalowych, dlatego że jako jedyny, ten rodzaj suwaka jest asymetryczny. To oznacza, że blaszki na boku suwaka u góry i u dołu mają różną wysokość. Przy suwakach zwykłych dół ma niższe ścianki, a góra wyższe, przy suwakach rewersowych na odwrót.

W zamkach metalowych i kostkowych ząbki zamka wystają równomiernie po jednej i drugiej stronie, dlatego blaszki na boku suwaka są symetryczne.

I teraz ciekawostka – większość suwaków do taśm kostkowych powinna działać także z zamkami metalowymi, ale nie na odwrót. Wynika to z faktu, że mechanizm zapinania dla tych taśm działa w ten sam sposób, ale ząbki w zamkach kostkowych są grubsze. Dochodzimy więc do kolejnego parametru, który pozwoli nam rozróżnić suwaki do taśm metalowych i kostkowych. Otwór na tyle suwaków do taśm metalowych jest bardziej płaski, prostokątny. W suwakach do taśm kostkowych ten otwór bardziej zbliża się do kwadratu.

Wiem na pewno, że sama będę teraz kupować suwaki w dużo bardziej świadomy sposób, mam nadzieję, że Ty również 😉 Daj znać, czy podobał Ci się ten artykuł!


W pisaniu tego postu pomógł mi ten artykuł:


Tagi: nie przypisano żadnych tagów

Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

10 komentarzy

Leave a Reply