Jak uszyć ozdobny pasek z tkaniny

Ozdobny pasek do torebki – jak wykończyć szeroką taśmę nośną


Podobają Ci się torebki z szerokimi paskami? Na rynku dostępne są szerokie taśmy nośne o różnych, ciekawych wzorach. Szyjąc z nich pasek do torebki, możesz wykorzystać karabińczyki o szerokości taśmy, jednak przy mniejszych projektach takie karabińczyki będą wyglądać dosyć topornie. W tym tutorialu pokażę Ci, jak można obejść ten problem.

Oczywiście nie musisz stosować ozdobnej taśmy – równie fajnie sprawdzi się taśma nośna w jednolitym kolorze, wykończona kolorową tkaniną. Dodanie takiego paska to naprawdę łatwy sposób na urozmaicenie wyglądu każdej torebki 🙂

Elementy potrzebne do wykonania paska

  • taśma nośna – o długości ok. 140 cm lub wg własnych preferencji
  • 2 karabińczyki (węższe niż taśma nośna)
  • regulator o szerokości taśmy
  • ramka o szerokości taśmy
  • 2 prostokąty z tkaniny – o szerokości równej dwukrotności szerokości karabińczyka i długości ok. 10 cm (lub wg preferencji, najważniejsze, aby zaprasowany pasek przykrył później zagięte rogi taśmy)

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Jak uszyć ozdobny pasek do torebki

1. Od przygotowanego kawałka taśmy nośnej odetnij kawałek ok. 10 cm długości. Przy pomocy ognia zabezpiecz wszystkie cięte krawędzie paska (oczywiście tylko w przypadku taśm z włókien syntetycznych). Zagnij jeden koniec długiego kawałka i jeden koniec krótkiego kawałka taśmy tak, aby powstał szpic jak na zdjęciu (w kierunku lewej strony taśmy, jeżeli strony się różnią). Przeszyj pomocniczo oba końce, aby taśma się nie odginała.

2. Zaprasuj długie krawędzie prostokątów z tkaniny, tak aby spotkały się na środku (w kierunku lewej strony materiału). Następnie zaprasuj krótkie końce na ok. 1 cm – zwróć uwagę, aby brzegi końców nie wychodziły poza obszar paska, ja delikatnie je „domykam” przy prasowaniu.

Tak przygotowany pasek zaprasuj idealnie na pół,
chowając wszystkie cięte krawędzie tkaniny wewnątrz zgięcia.

3. Załóż zaprasowany pasek (wraz z karabińczykiem) na zawinięty koniec taśmy nośnej– pasek powinien znaleźć się idealnie na środku szerokości taśmy. Odwiń teraz pasek i pomocniczo przyszyj go do lewej strony taśmy – przeszycie powinno być wykonane ok 1-2 mm od linii zaprasowania dodatku na szew. Jest to krok opcjonalny, ale ułatwi równe przyszycie tego zaczepu na karabińczyk.

4. Ponownie zawiń pasek tkaniny tak, jak został zaprasowany, wyrównując obie strony i przykrywając wcześniej wykonany szew. Przestębnuj (przeszyj) złożony element po wierzchu, szyjąc po prawej stronie wzdłuż karabińczyka i wszystkich krawędzi – stębnowanie najlepiej jest wykonać ok 2 mm od krawędzi, pozostawi to delikatny bufor na ewentualne przesunięcie się obu połówek paska tkaniny.

Powtórz kroki 3 i 4 na drugim kawałku taśmy nośnej.

5. Załóż ramkę na wolny koniec krótkiego kawałka taśmy nośnej. Zawiń koniec dwukrotnie i zamocuj przeszyciem.

Przewlecz wolny koniec długiego kawałka taśmy nośnej przez regulator, a następnie przez ramkę w krótkim pasku. Ponownie przewlecz koniec taśmy przez regulator i zamocuj go na środkowym bolcu regulatora.

Może i trwa to odrobinę dłużej niż wykonanie paska z samej taśmy nośnej, ale trzeba przyznać, że takie rozwiązanie prezentuje się dużo ciekawiej:

Daj znać w komentarzu czy tutorial był dla Ciebie pomocny i czy taki pasek przypadł Ci do gustu 🙂


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

2 komentarze

Leave a Reply