Jak uzyć dwukomorową torebkę lub kosmetyczkę ze współdzielonym zamkiem

Dwukomorowa kosmetyczka, torebka lub kopertówka – tutorial


Szablon nie musi być skomplikowany. Czasami proste kształty potrafią zmienić się w ciekawe akcesoria. Tym razem proponuję więc zabawę z taką właśnie prostą formą.

Na podstawie tego tutorialu możesz uszyć dwukomorową kosmetyczkę, torebkę do ręki lub taką na ramię – to Ty decydujesz, na co masz ochotę 🙂

Przygotowanie szablonu na torebkę lub kosmetyczkę

Bazę dla tego projektu może stanowić prostokąt, półkole, prostokąt z zaokrąglonymi rogami lub inna, podobna do tego forma. Do wyrysowanego wykroju dodaj wkoło 7-8 mm dodatku na szew – ten etap można pominąć, ale wtedy końcowa torebka będzie o te 7-8 mm mniejsza z każdej strony.

Wielkość torebki zależy wyłącznie od Twoich preferencji.

Szycie kosmetyczki lub torebki

Potrzebne materiały

Do wykonania kosmetyczki będziesz potrzebować:

  • materiał zewnętrzny – wytnij 4x
  • podszewkę – wytnij 4x
  • zamek – trochę dłuższy od wymiaru górnej krawędzi szablonu

W przypadku asymetrycznej formy, elementy zewnętrzne i podszewki powinny zostać wycięte w lustrzanym odbiciu (po 2 pary z każdego).

Opcjonalnie, jeżeli chcesz uszyć torebkę, będziesz potrzebować taśmę nośną (pasek możesz zrobić również z tkaniny) oraz:

  • dla torebki na nadgarstek: półkółko i karabińczyk
  • dla torebki na ramię: 2 ramki oraz regulator
  • dla torebki na ramię z odpinanym paskiem: 2 półkola, regulator oraz 2 karabińczyki
Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Usztywnienie elementów

Do usztywnienia torebki możesz wykorzystać dowolną flizelinę lub sztywnik – zgodnie z własnymi preferencjami. Najlepiej jednak, jeżeli użyty produkt jest płaski (cienki) – puszyste wkłady nie będą najlepsze ze względu na płaską formę torebki (chociaż w przypadku większych torebek oczywiście też mogą się sprawdzić). Weź pod uwagę również, że w trakcie szycia torebka będzie zwijana, więc użyty produkt musi to umożliwić.

W tutorialu usztywniona została tylko podszewka, a do jej usztywnienia wykorzystałam flizelinę „kartonową” 80g.

Zszywanie elementów

Najlepiej jest szyć z dodatkiem na szwy o wielkości ok. 7-8 mm (może być nawet mniejszy), dzięki temu zamek (i tym samym torebka) zyska u góry trochę szerokości.

Na tym etapie szyte będą dwie wewnętrzne ściany torebki, z kieszonką pomiędzy nimi.

1. Weź dwa elementy podszewki oraz dwa elementy zewnętrzne. Dla obu par, złóż element podszewki z elementem zewnętrznym prawymi stronami do siebie i przeszyj wzdłuż górnej krawędzi.

2. Zaprasuj dodatki na szwy na stronę materiału wierzchniego. Przestębnuj element wierzchni wraz z zapasami na szew, szyjąc ok. 6 mm od krawędzi. Podszewka powinna pozostać nieprzeszyta. Zaprasuj zszytą krawędź.
3. Rozłóż oba uszyte elementy i złóż je prawymi stronami do siebie – tak, aby elementy wierzchnie idealnie się pokryły. Zszyj elementy wierzchnie, tworząc na środku kieszeń. Przeszycie powinno zaczynać się od szwu łączącego podszewkę i element zewnętrzny – możesz także wykonać 2-3 ściegi mocujące w poziomie, aby kieszeń była mocniejsza. Po bokach przeszycie powinno być oddalone o ok. 4 cm od krawędzi, a na dole ok. 5 cm od krawędzi (w większych torebkach można dolne przeszycie jeszcze bardziej oddalić od krawędzi, wtedy torebka będzie bardziej przestrzenna u dołu).

Odłóż wykonany element na razie na bok.

Wszywanie zamka

4. Weź pozostałe elementy oraz zamek. Jeżeli szyjesz torebkę, możesz także zamocować teraz zaczepy na pasek – zaczepy mogą znaleźć się również z boku torebki i być wszyte na późniejszym etapie.

5. Zagnij początek zamka (obie strony) pod kątem 90 stopni – zepnij je lub tymczasowo zszyj. W przypadku torebki przygotuj zaczepy na pasek – 2 paski taśmy nośnej o długości ok. 5 cm. Końce pasków zabezpiecz ogniem (przytop). Złóż paski na pół i załóż na nie ramki (lub półkola).

6. Ułóż zaczep na elemencie zewnętrznym, przy jego górnej krawędzi – na prawej stronie materiału, ok. 3 cm od boku. Zamek ułóż wzdłuż górnej krawędzi podszewki – jego początek powinien znajdować się ok. 1,5 cm od boku, a tył zamka powinien być skierowany do prawej strony podszewki.

Złóż element wierzchni (wraz z zaczepem) i podszewkę (wraz z zamkiem) prawymi stronami do siebie. Przeszyj wzdłuż górnej krawędzi. Na 2,5 cm przed końcem, wysuń koniec zamka ze szwu (do wnętrza kosmetyczki, nie na zewnątrz). Możesz dodatkowo przeszyć zygzakiem miejsce wszycia taśmy nośnej.

7. Zaprasuj zszytą krawędź, a następnie przestębnuj element wierzchni wraz z zapasami na szwy, szyjąc ok. 6 mm od brzegu.
8. Dokładnie w ten sam sposób wszyj druga stronę zamka. Zaczep powinien znaleźć się po przeciwległej stronie zamka.
Zszywanie wszystkich części

9. Weź wcześniej uszyty element z kieszonką. Rozłóż jego jedną połówkę, a drugą doszytą złóż tak, aby nie nachodziła na dodatki na szwy. To samo zrób z elementem, do którego wszyty jest zamek. Jeżeli preferujesz mieć zaczepy wszyte po bokach, ułóż jeden z zaczepów blisko góry elementu zewnętrznego.

Złóż element z kieszenią i element z zamkiem prawymi stronami do siebie. Ułóż je tak, żeby podszewka spotkała się z podszewką, a element wierzchni z elementem wierzchnim. Przeszyj elementy wkoło, zostawiając na dnie podszewki otwór na wywrócenie. Przytnij zapasy na szwy w rogach po ukosie (zostaw ok 1-2 mm od szwu).

10. Wywróć torebkę na prawą stronę. Dokładnie w ten sam sposób zszyj drugą stronę torebki. Uważaj, aby nie złapać zamka w przeszyciu.
11. Przytnij zapasy na szwy w rogach i wywróć torebkę na prawą stronę. Zaszyj oba otwory w podszewce – możesz to zrobić na maszynie lub szwem ręcznym krytym.
12. Włóż podszewki do obu komór. Wyprasuj całość, jeżeli jest taka potrzeba, zaprasuj krawędzie, by nadać torebce lub kosmetyczce ładny kształt.
13. Przytnij zamek do pożądanej długości i wykończ go np. metalowym kopytkiem lub materiałem, tak jak w tutorialu o szyciu panelu z zamkiem.
14. Jeżeli szyjesz torebkę, zamocuj pasek na ramię lub uszyj pasek na nadgarstek i Twoja torebka jest już gotowa.

Czy podoba Ci się taka zabawa formą? Tego typu projekty są świetne, by oswoić się z szyciem torebek i akcesoriów. Jeżeli jednak masz ochotę na troszkę większe wyzwanie, koniecznie sprawdź naszą kolekcję wykrojów. Nie zapomnij również pochwalić się swoją pracą na naszej facebookowej grupie: PSP_wykroje.


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply