Torebka Lila - mała torebka z klapką i zakładkami

Jak uszyć torebkę z klapką i zakładkami – torebka Lila [tutorial]


Torebka Lila to zgrabny model z klapką i ozdobnymi zakładkami. Lila będzie uroczym dodatkiem do kreacji dużych i małych kobietek. A wiesz, co jest najlepsze w tej torebce? Jej forma jest na tyle mała, że do jej uszycia możesz wykorzystać zalegające resztki materiałów!

Zanim przystąpisz do pracy, pobierz darmowy wykrój na torebkę Lilę z mojego sklepu. Jeżeli pierwszy raz korzystasz z wykrojów Ardente Design, tutaj znajdziesz podpowiedź jak je sklejać.

Materiały potrzebne do uszycia torebki

Będziesz potrzebować:
 • materiał zewnętrzny (A) np. tkaninę poliestrową wodoodporną, tkaninę bawełnianą typu „home decor”.
  Wystarczy Ci kawałek materiału o wielkości ok. 65 x 25 cm. Wybierz materiał rozważnie – na dole do przeszycia będzie 6 warstw materiału, a przy wszywaniu zaczepów aż 8, więc Twoja maszyna musi podołać temu zadaniu.
 • materiał zewnętrzny kontrastowy (B) kawałek ok. 15 x 15 cm
 • podszewkę, kawałek ok. 67 x 16 cm – w tutorialu wykorzystałam tkaninę bawełnianą, ale możesz wykorzystać inny materiał
 • zapięcie magnetyczne 14 mm
 • 2 półkola lub ramki 15 mm – półkola, jeżeli pasek w torebce ma być odpinany
 • 2 karabińczyki 15 mm – tylko jeżeli pasek w torebce ma być odpinany
 • 1 regulator do paska 15 mm – jeżeli chcesz, by pasek był regulowany
Do usztywnienia torebki przyda Ci się:
 • miękki wkład tkany (opcjonalnie) – wkład dodający materiałowi objętości, ale nie usztywniający mocno tkaniny. Jeżeli twój materiał jest bardziej mięsisty lub jeżeli boisz się pogrubiać dodatkowo szwy, możesz pominąć ten wkład.
 • sztywnik tkany – zastosowany do wzmocnienia i usztywnienia niektórych obszarów torebki

Tkanina wierzchnia, którą wykorzystałam, mocno się strzępiła, dlatego dodatkowo wykorzystałam flizelinę do zabezpieczenia obszarów, z których wycięty został sztywnik. Większość materiałów nie będzie potrzebować takiego wzmocnienia.

W tutorialu chciałam ograniczyć ilość wykorzystanych wkładów usztywniających, ale możesz usztywnić torebkę wg własnych preferencji.

Wycinanie elementów

Pamiętaj o przeniesieniu nacinków na wycinane elementy wg oznaczeń na wykroju. Nacinki nanosi się poprzez małe (2-3 mm) nacięcia na materiale (dodatkach na szwy). Możesz także oznaczyć ich umiejscowienie pisakiem lub kredą krawiecką.

Wszystkie wkłady naklejaj na lewej stronie materiału.

Z materiału wierzchniego A wytnij:
 • 2x element #1 – oba elementy podklej miękkim wkładem. Na jednym z elementów oznacz miejsce mocowania zapięcia magnetycznego. Z tyłu na tym elemencie przyklej kawałek sztywnika (mały prostokąt), by wzmocnić miejsce mocowania zapięcie. Na drugi element #1, na jego prawą stronę, przenieś linię ułożenia klapki (dodatkowo pionową kreską oznacz środek linii).
 • 1x złożony element #3 (#3b) – złóż boki szablonu wzdłuż oznaczonych linii i wytnij pomniejszony element. Podklej element miękkim wkładem, pomijając boczne zapasy na szwy
 • 2x element #5 – podklej oba elementy sztywnikiem, sztywnik wytnij bez górnych i bocznych zapasów na szew.
 • 1x element #6
 • prostokąt na pasek o szerokości 6 cm i długości wg uznania. Sugerowana długość regulowanego paska dla dzieci do 5 lat wynosi 90 cm, dla dzieci 5-9 lat 110 cm, dla dzieci powyżej 9 lat i dorosłych 130 cm.
Z materiału kontrastowego B wytnij:
 • 2x element #4 – elementy wytnij w lustrzanym odbiciu. Oba elementy podklej miękkim wkładem tkanym.
Z podszewki wytnij:
 • 2x element #2 – oznacz na obu elementach wierzchołki zaszewek.
 • 1x element #3 (#3a) – na dole klapki przyklej sztywnik (obrys i miejsce przyklejenia wkładu oznaczone jest na szablonie). Oznacz na elemencie miejsce mocowania zapięcia magnetycznego.
Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Szycie torebki Lila krok po kroku

Szycie klapki

1. Przygotuj elementy wierzchnie klapki #3b oraz #4. Zaprasuj boczne krawędzie w elemencie #3b na 1 cm (czyli wielkość zapasu na szew), w kierunku lewej strony tkaniny.

2. Doszyj elementy #4 do elementu #3b. Pod zaprasowany element #3b podłuż elementy #4, dociągając zaprasowane krawędzie do nacinków na elementach #4. Naszyj element #3b, szyjąc ok. 3 mm od krawędzi.

Elementy #4 możesz doszyć również w klasyczny sposób do elementu #3b, a zapasy na szwy rozprasować (na boki). Będzie to delikatnie inaczej wyglądać, ale dzięki temu zredukujesz zgrubienie na klapce.
3. Weź element podszewki #3a. Zszyj warstwę wierzchnią z podszewką klapki. Złóż elementy klapki (panel przygotowany w poprzednim kroku i podszewkę) prawymi stronami do siebie i zszyj wzdłuż krawędzi, ale górny brzeg pozostaw niezaszyty. Po zszyciu elementów możesz przyciąć odrobinę zapas na szew wzdłuż łuków, by zapas ładniej układał się po wywinięciu klapki.
4. Wywróć klapkę na prawą stronę i zaprasuj krawędź. Następnie przestębnuj klapkę wzdłuż zszytego brzegu, szyjąc ok. 6 mm od krawędzi.
5. Zamocuj zapięcie magnetyczne na klapce. Przy pomocy podkładki oznacz miejsce, w którym należy zrobić nacięcia pod bolce zapięcia – środek podkładki powinien zostać wyrównany do oznaczenia naniesionego podczas wycinania elementu. Wykonaj nacięcia w oznaczonych miejscach (tylko w podszewce) i załóż męską część zapięcia magnetycznego. Od wewnętrznej strony klapki nałóż podkładkę na bolce zapięcia i zagnij bolce.
6. Przyszyj klapkę do elementu wierzchniego #1. Klapkę ułóż prawą stroną do prawej strony elementu #1, wyrównując górną krawędź klapki do naniesionej linii na elemencie #1. Nacinek środka na klapce wyrównaj do środka linii. Przyszyj klapkę, szyjąc 1 cm od krawędzi (jeżeli jest Ci wygodniej, możesz zrobić to przeszycie na szerokość stopki, czyli ok. 6-8 mm).
7. Przytnij zapas na szew klapki, a następnie odwiń klapkę i przestębnuj ją wzdłuż krawędzi. Zapas przytnij na ok. 3-4 mm. Odwiń klapkę i zaprasuj krawędź, uważając by na spodniej warstwie nie zrobiła się zakładka. Przeszyj klapkę wzdłuż brzegu, szyjąc ok. 6 mm od krawędzi.

Zszywanie warstwy wierzchniej

8. Zamocuj zapięcie magnetyczne na drugim elemencie wierzchnim #1 w oznaczonym wcześniej miejscu.

9. Upnij zakładki na obu elementach #1. Zakładki powinny być skierowane od środka na zewnątrz (zobacz strzałki na wykroju). Pomiń środkowy nacinek i złóż materiał wzdłuż drugiego nacinka. Dociągnij złożoną krawędź do nacinka nr 3 i upnij. Następnie złóż materiał na linii nacinka nr 4 i dociągnij go do nacinka nr 5. Po drugiej stronie elementu postępuj tak samo. Przeszyj zakładki w obrębie dodatku na szew, by się nie przesunęły podczas zszywania elementów.
10. Złóż elementy wierzchnie prawymi stronami do siebie i przeszyj wzdłuż zaokrąglonej krawędzi. Mój materiał miał tendencję do strzępienia się, więc nie ruszałam dodatków na szew, ale przy bardziej stabilnych tkaninach możesz przyciąć odrobinę zapasy, by ładniej ułożyły się we wnętrzu torebki.
11. Rozprasuj zapasy na szew na bokach i wywróć torebkę na prawą stroną. Zaprasuj krawędzie, by nadać odpowiedni kształt torebce, ale uważaj, by nie spłaszczyć zakładek.

Szycie podszewki

12. Przygotuj elementy podszewki #2 oraz elementy wierzchnie #5. Doszyj elementy #5 do elementów podszewki, a następnie przestębnuj krawędź. Elementy ułóż do szycia prawymi stronami do siebie, łącząc proste krawędzie. Po zszyciu możesz zaprasować zapasy na szew do dołu, a następnie przestębnuj zszyty brzeg, szyjąc ok. 3 mm od krawędzi.

13. Upnij i zszyj zaszewki na obu panelach podszewki. Zaprasuj zaszewki na jednym elemencie w stronę środka, a na drugim na zewnątrz.
14. Złóż elementy podszewki prawymi stronami do siebie i zszyj wzdłuż zaokrąglonego brzegu, zostawiając na środku otwór na wywinięcie. Rozprasuj zapasy na szwy na boku podszewki i na razie odłóż podszewkę na bok.

Szycie zaczepów i zszywanie torebki

15. Zaprasuj długie boki paska na zaczepy i przestębnuj element wzdłuż zaprasowanych brzegów. Rozetnij przygotowany pasek na pół. Boki zaczepu powinny być zaprasowane na lewą stronę tak, by ich krawędzie spotkały się na środku. Stębnowanie wykonaj ok. 3 mm od brzegu.

16. Złóż zaczepy na pół i załóż na każdy pasek półkole. Przypnij zaczepy do boków torebki. Zaczepy powinny być ułożone idealnie na środku boku, a cięta krawędź powinna być wyrównana do górnej krawędzi torebki. Możesz przeszyć zaczepy w obrębie dodatku na szwy, by nie przesunęły się podczas dalszej pracy.
17. Tak przygotowaną warstwę wierzchnią włóż do wnętrza podszewki i zszyj obie warstwy wzdłuż górnej krawędzi. Klapka powinna być schowana wewnątrz torebki. Dopasowując górną krawędź, upnij najpierw stałe punkty – nacinki środka i szwy boczne na obu warstwach.
18. Wywróć torebkę przez otwór pozostawiony w podszewce i przestębnuj górna krawędź. Możesz wycieniować zapas na szew na bokach, by ograniczyć ilość warstw (nie przycinaj zaczepów, jedynie zapas na szew warstwy wierzchniej i podszewki). Po wywróceniu torebki zaprasuj górną krawędź, a następnie przestębnuj, szyjąc ok. 6 mm od krawędzi.
Jeżeli stębnowanie boku torebki okaże zbyt dużym wyzwaniem dla Twojej maszyny, możesz pominąć ten odcinek. A żeby szew wyglądał na bardziej zamierzony i przemyślany, możesz rozpocząć go i zakończyć jakimś ściegiem ozdobnym (w końcu do czegoś się przydadzą 😛 ) lub poprowadzić ścieg do góry, do brzegu torebki.

19. Zaszyj otwór w podszewce – możesz to zrobić ręcznie ściegiem krytym lub na maszynie.

Pozostało już tylko uszyć pasek do torebki. Instrukcję szycia regulowanego paska znajdziesz w tym poście. Torebka jest zaprojektowana do noszenia na ramieniu, ale możesz do niej uszyć również pasek na nadgarstek.

Torebka gotowa, ciekawa jestem co myślisz o tej formie. Daj znać w komentarzu, czy przypadła Ci ona do gustu 🙂


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

4 komentarze

Leave a Reply