Pianka polietylenowa 3 oraz 4 mm

Pianka polietylenowa, zamkniętokomórkowa


Pianka polietylenowa znalazła szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Najczęściej stosowana jest w budownictwie, jako opakowanie ochronne podczas transportu, a także do produkcji toreb czy pokrowców.

Pianka polietylenowa jest pianką zamkniętokomórkową, co oznacza, że jej struktura składa się z małych pęcherzyków, z uwięzionym wewnątrz gazem. Ta specyficzna budowa nadaje piance wiele przydatnych właściwości.

Pianka polietylenowa – zbliżenie

Pianka wykazuje cechy izolujące – zarówno termiczne, jak i akustyczne, a także świetnie amortyzuje wstrząsy, dlatego też jest wykorzystywana podczas szycia ochronnych pokrowców. Jest wodoodporna, jak również odporna na wilgoć i pleśń. Pianka jest lekka, ale sztywniejsza niż np. gąbka tapicerska, wciąż jednak pozostaje plastyczna (można ją zaginać).

Pianka polietylenowa nie kompresuje się pod naciskiem (jeżeli już to w bardzo niewielkim stopniu), co utrudnia jej szycie, zwłaszcza na maszynach domowych. Po uszkodzeniu struktury pęcherzyków, np. ze względu na duży nacisk punktowy, nie wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Pianki polietylenowe występują w różnej grubości, gęstości, a także mogą różnić się między sobą sztywnością.

Pianka polietylenowa w 2 grubościach

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Zastosowanie pianki polietylenowej w krawiectwie i kaletnictwie

Piankę tę najczęściej wykorzystuje się przy szyciu plecaków, toreb na laptopy czy pokrowców ochronnych na inny sprzęt. Wśród hobbystów zyskała popularność przy szyciu koszy na zabawki, bo pomimo niedużej grubości, zapewnia całkiem niezłe wsparcie dla materiału. Piankę można stosować do usztywnienia szytej rzeczy, ale nie wzmocni ona zbytnio struktury wyrobu. Przeszyta gęstym ściegiem, z łatwością się rwie.

Piankę bez problemu przetniesz nożyczkami. Cienkie jej wersje (2-3 mm) można zostawić w dodatkach na szwy i przeszyć. Wykorzystując grubsze wersje pianki, najlepiej jest wyciąć elementy bez dodatków na szwy i włożyć je do wnętrza gotowego wyrobu pod koniec szycia.

Pod wpływem wysokiej temperatury pianka się topi, więc rozważnie używaj żelazka podczas szycia akcesoriów z jej użyciem 😉

Torba Alex z kieszenią na laptopa – torba uszyta z wykorzystaniem pianki polietylenowej.

Stosujesz piankę polietylenową w swoich pracach? Gdzie najczęściej ją wykorzystujesz?


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply