Decovil I - włóknina usztywniająca, szycie torebek

Decovil I – Vlieseline


Włóknina Decovil I to bardzo ciekawy i oryginalny produkt, więc zdecydowanie warto opisać go trochę dokładniej.

Włóknina ta nie strzępi się, jest wytrzymała i odporna na zagniecenia. Jak sam producent to określa, przypomina w dotyku skórę – i naprawdę coś w tym jest, zarówno jeżeli chodzi o grubość wkładu, jak i wygląd po naklejeniu 🙂 Na pierwszy rzut oka wkład ten nie sprawia wrażenia bardzo sztywnego. Ma zbitą konsystencję, ale mimo wszystko jest miękki i plastyczny. Po przyklejeniu jednak pokazuje, na co go stać – wciąż zachowuje swoja plastyczność, ale jest zdecydowanie sztywniejszy.

To, co wyróżnia go na tle innych, to efekt, jaki daje po naklejeniu (Decovil ma klej po jednej stronie). Powierzchnia materiału z naklejonym wkładem jest gładka, bez zmarszczek – naprawdę wygląda profesjonalnie. Dodatkowo, wkład ten pozostaje gładki przy zaginaniu – nie tworzy brzydkich „krawędzi”, gdy go rolujemy, tak jak to większość sztywników ma w zwyczaju.

Jego grubość bardzo przypadła mi do gustu. W większości wypadków dodanie odrobiny objętości do materiału jest wskazaną rzeczą. Bardzo sztywne i płaskie wkłady nie wyglądają tak dobrze. Z drugiej strony, grube włókniny są cięższe do szycia i w większości dają już bardziej „domowy” efekt, co nie każdemu może odpowiadać. Decovil wciąż wpada do kategorii cienkich wkładów, ale nie jest całkiem płaski, a jego użycie nadaje przyjemną strukturę szytej rzeczy.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Szycie i zastosowanie

Włóknina ta świetnie sprawdza się przy szyciu torebek, kapeluszy, pasków, ale także drobnych akcesoriów tj. portfele. W większości wypadków nie będziemy usztywniać nią wszystkich elementów, a jedynie te odpowiedzialne za główny kształt torebki czy innej szytej rzeczy. Nada się także do usztywnienia dna torebki – jeżeli nie zależy nam na super sztywnym efekcie. Ja najczęściej stosuję go w klapkach torebek – jego grubość, sztywność i ciężar idealnie pasują mi do tego zadania. Sięgam po niego również, gdy chcę uzyskać bardziej „pudełkowy” charakter torebki lub przy szyciu portfeli i kopertówek. Ten właśnie wkład wykorzystałam przy szyciu portfela harmonijki.

Włókninę Decovil przeszywa się stosunkowo łatwo, jednak nie oznacza to, że szycie z jej użyciem jest proste. W połączeniu z kilkoma warstwami innych materiałów przeszywanie jej może stanowić już wyzwanie. Zdecydowanie należy pomniejszyć wkład o dodatki na szwy. Wywrócenie zszytego elementu na prawą stronę jest bardzo kłopotliwe, więc gdzie jest to możliwe, lepiej Decovil włożyć do wnętrza pod sam koniec procesu tworzenia.
W moim odczuciu rezultat jest jednak wart tej odrobiny dodatkowej pracy czy wysiłku podczas szycia. Nie używam tego wkładu często, ale takiego niepowtarzalnego efektu nie udało mi się uzyskać do tej pory żadnym innym produktem.

Właściwości

Producent
Vlieseline
Kraj produkcji
Niemcy
Szerokość rolki
90 cm
Skład
42 % poliester, 35 % wiskoza, 23 % poliamid
Dostępne kolory
beżowy
Gramatura
390 g/m2
Grubość
1 mm
Cena za m2
66,60 zł
Cena za mb
60 zł
Sztywność
7/10

Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

9 komentarzy

Leave a Reply