Tote bag to jeden z najbardziej uniwersalnych i popularnych fasonów torebek. Jest ona prosta do uszycia i bardzo praktyczna. Możesz zabrać ją ze sobą na zakupy, a w ciepłe dni na plażę. Uszyta ze stonowanych kolorów nada się również do bardziej eleganckich stylizacji.
Wykrój na taką torebkę możesz zrobić samodzielnie albo pobrać nasz darmowy wykrój na torbę z zamkiem. Artykuł o tym jak sklejać nasze wykroje znajdziesz w tym miejscu.
Tutorial przedstawia szycie torebki bez dodatkowych kieszeni, ale możesz oczywiście dodać je samodzielnie. Zobacz, jak uszyć kieszonkę z zamkiem lub naszywaną kieszeń z wypustką.
Materiały potrzebne do uszycia torebki
Będziesz potrzebować:
- materiał zewnętrzny A np. tkaninę poliestrową wodoodporną
- materiał zewnętrzny B np. ekoskórę (ze względu na technikę szycia rączek, wybierz materiał, który się nie strzępi – zamiast ekoskóry może być to np. sztuczny zamsz alcantara)
- podszewkę – w tutorialu wykorzystana została tkanina bawełniana, ale na rynku dostępnych jest wiele innych, ciekawych materiałów nadających się na podszewki
- zamek 5 mm o długości ok. 40 cm
Do usztywnienia torebki wykorzystałam:
- włóknina wigofil 150 g/m2
- flizelinę
W tutorialu chciałam ograniczyć ilość wykorzystanych wkładów usztywniających, ale możesz usztywnić torebkę wg własnych preferencji.
Wycinanie elementów
Wytnij z materiału zewnętrznego A (poliester):
- 2x element #1 – przód i tył torebki
- 2x element #3 – listwa zamka
- 1x element #4 – prostokąt wykańczający końcówkę zamka
- 2x element #6 – obłożenie góry torebki
Wytnij z materiału zewnętrznego B (ekoskóra):
- 1x element #2 ze złożonego materiału – dół i dno torebki
- 2x element #7 – rączki torebki
- 2x element #7 złożony (złóż wykrój wg oznaczonej linii złożenia i wytnij skrócony pasek) – rączki torebki
Wytnij z podszewki:
- 2x element #3 – listwa zamka
- 1x element #5 ze złożonego materiału – podszewka
Usztywnianie elementów
Wytnij z flizeliny:
- 2x element #3 – naklej flizelinę na lewej stronie elementów #3 wyciętych z podszewki
- 2x element #6 – naklej flizelinę na lewej stronie elementów #6
Wytnij z wigofilu:
Przyszywanie wigofilu czasami sprawia problemy. Możesz spróbować zmniejszyć docisk stopki podczas szycia. Warto zadbać też o jak największą, płaską powierzchnię przy maszynie – nie szyj na wolnym ramieniu.
- 2x element #3 – to usztywnienie zostanie wykorzystane później, w trakcie szycia.
- 2x element #1 – wigofil doszyj na lewej stronie (szyjąc w obrębie dodatków na szwy) do elementów #1 wyciętych z materiału zewnętrznego. Możesz wyciąć w dolnych rogach małe kwadraty (ok 1,2 x 1,2 cm) – w tym miejscu wypadnie dużo warstw do przeszycia, więc nie ma potrzeby dodatkowo ich pogrubiać.
- 1x element #2 na złożeniu (możesz wyciąć wg już wyciętego elementu ekoskóry). Przytnij wigofil 1,2 cm od góry i dołu (zapasy na szwy + dodatkowe 2 mm). Możesz wyciąć małe kwadraty w oznaczonych na rysunku obok rogach w celu optymalizacji grubości/ilości warstw. Wigofil doszyj na lewej stronie ekoskóry (element #2), szyjąc tylko w miejscach, gdzie wigofil nachodzi na dodatki na szwy.
Szycie torebki z zamkiem krok po kroku
Szycie panelu z zamkiem
1. Szycie panelu z zamkiem zostało dokładnie omówione w osobnym tutorialu. Do uszycia panelu wykorzystaj wszystkie elementy #3, element #4 oraz zamek.
Szycie podszewki i wszywanie panelu z zamkiem
3. Przygotuj element podszewki #5, obłożenie góry (elementy #6) oraz listwę z zamkiem. Złóż listwę na pół (po szerokości), aby odnaleźć jej środek i oznacz go nacinkiem po obu stronach listwy. Ułóż listwę tyłem do prawej strony podszewki (element #5), wyrównaj listwę do góry i połącz środkowe nacinki na obu elementach. Ułóż na wierzchu jeden element obłożenia – ułóż go prawą stroną do prawej strony podszewki, wyrównując go do góry podszewki i boków. Zepnij i przeszyj wszystkie warstwy wzdłuż górnej krawędzi.
Niektórzy preferują stębnowanie obłożenia (i zaprasowywanie szwów do góry), ale tak wszyta listwa będzie składała się do wnętrza torebki, co wg mnie jest troszkę mniej praktyczne. Jeżeli jednak wolisz to zrobić w ten sposób, nic nie stoi na przeszkodzie.
Po tym kroku Twoja podszewka powinna mieć wykończoną górę, ale niezaszyte boki i dno.
Szycie rączek z ekoskóry
8. Przygotuj elementy #7 na rączki. Zszywanie rączek podzieliłam na 2 etapy, ale możesz zawinąć oba boki na raz. Narysuj na paskach (na lewej stronie) linię środka, aby łatwiej było zawijać ich boki.
Połącz w pary dłuższe elementy z krótszymi. Zawiń do środka jeden bok na obu elementach z pary (w kierunku lewej strony materiału) i złóż paski lewymi stronami do siebie. Krótszy pasek powinien być wyśrodkowany względem dłuższego – czyli oddalony od obu końców o ok. 4 cm. Zszyj zawinięte boki pasków, szyjąc blisko krawędzi. Zacznij i zakończ swój szew 2 cm od końców krótszego paska – zostaw dłuższe nitki, aby zawiązać supełki na tyle rączki (czyli tam, gdzie jest krótszy pasek).
Zszywanie wierzchniej warstwy i doszywanie rączek
10. Doszyj przód / tył torebki do jej dołu (elementy #1 i #2), składając części prawymi stronami do siebie. Ułóż wigofil pod dodatkami na szwy, a następnie przestębnuj (przeszyj) dół torebki (i zapasy na szwy) wzdłuż wcześniej wykonanych szwów – szyjąc ok. 6 mm od krawędzi łączenia.
Zacznij naszywanie rączki w miejscu, gdzie zaczyna się krótszy pasek (tył rączki), zostaw dłuższe nitki na związanie ich na lewej stronie. Przeszyj jeden bok, górę (w poprzek rączki, w miejscu, gdzie zaczynają się przeszycia) oraz drugi bok – zatrzymaj się z igłą wbitą w materiał przy krawędzi tylnego, krótszego paska. Podnieś stopkę i zawiń przód rączki pod spód, tak aby jej krawędź spotkała się z krawędzią tyłu. Kontynuuj szycie, przeszywając rączkę wkoło aż dojdziesz do początku szwu. Przeciągnij nitki na lewą stronę torebki i zawiąż supełki. Przyszyj w ten sposób wszystkie 4 końce rączek.
- wytnij wigofil i delikatnie przeprasuj przez szmatkę dodatki na szwy – jeżeli masz wigofil o mniejszej gramaturze niż 150 nie polecam tego zabiegu, bo wigofil może się stopić
- podklej dodatki na szwy klejem do tkanin lub klejem szewskim
- przestębnuj boki torebki wraz z dodatkami na szwy
- ręcznie przyszyj dodatki na szwy w kilku miejscach do wigofilu
Doszywanie podszewki do torebki
14. Włóż warstwę wierzchnią do podszewki (lub odwrotnie, jak Ci wygodniej) prawymi stronami do siebie. Połącz szwy boczne obu elementów oraz nacinki, a następnie zepnij pozostałe odcinki. Przeszyj torebkę wkoło.
Moja torebka jest gotowa, a Twoja? Podziel się swoją realizacją na mojej grupie Facebook lub Instagramie #ArdenteDesignPatterns 🙂
Dopiero się zabieram do szycia i gromadzę materiały. Czy mam użyć zwykłych nici czy jakiś mocniejszych?
Do ekoskóry używam nici do skóry o numerze 60, ale nie każda maszyna się z nimi lubi 🙂 Najlepiej jednak użyć troszkę grubszych nici np. 75-80 do szycia tej torby, nawet jeżeli wybrałaś inny materiał niż ekoskóra.
Uwielbiam ten tutorial! Torby rozrysowuję sama, ale sama technika, podstawy ! Odpalam kilkanascie razy przy szyciu, chocby żeby poprawnie poskładać:) dziękuję! Muszę w końcu zerknąć co masz w innych, szycie z Tobą i dla samouka to przyjemność!
Dzięki Paulina za komentarz! Bardzo cieszę się, że mój tutorial jest dla Ciebie pomocny 🙂
Proszę o pomoc. Mam podobny, zadrukowany powierzchniowo materiał bawełniany o splocie ukośnym i gramaturze 270. Niestety podczas szycia, w miejscach gdzie igła maszyny wbija się w materiał po stronie zadrukowanej wychodzą nieestetyczne białe włókna spod spodu. Macie na to jakiś sposób?
Niestety jest to specyfika tego materiału, po przeszyciu odsłaniają się włókna niezadrukowane. Jedyne co przychodzi mi do głowy to może spróbować użyć ostrej (np do jeansu lub mikrofazy), cienkiej igły podczas szycia. Wiem, że niektórzy po prostu zamalowują te białe włókna, ale na pewno jest to czasochłonne i mało optymalne rozwiązanie.
Dziękuję za odpowiedź, spróbuję 🙂
Pozdrawiam
nic z tego nie rozumiem… niestety strasznie chaotyczne, szkoda że nie ma filmu i nie jest to dla osób które dopiero zaczynaja 🙁
Tego typu projekty są bardzo indywidualną sprawą, może na początek jest to po prostu za duże wyzwanie i warto zacząć od czegoś prostszego? Jakbyś miała jednak jakieś konkretne pytania to śmiało pisz, postaram się pomóc. Możesz także zadawać pytania na naszej grupie facebook: https://www.facebook.com/groups/PSPwykroje
Możliwe, że w niedalekiej przyszłości pojawią się również tutoriale video, ale jeszcze trochę trzeba na nie poczekać. Pozdrawiam i życzę powodzenia w nauce szycia 🙂
Moim zdaniem nie ma co się zaczytywać od początku do końca i rozumieć, tylko brać za szycie. Działać zgodnie z instrukcją a wtedy poszczególne kroki będą łatwiejsze do pojęcia 🙂
witam. chciałam spytać jakiej grubości ( gramatury) flizelina najlepiej się sprawdzi w takiej torebce?
W tym wypadku flizeliny użyłam tylko do stabilizacji materiału, nie do jego usztywnienia, więc nawet lekka flizelina odzieżowa się sprawdzi. Możesz użyć też sztywniejszej flizeliny „kartonowej”. Gramatura nie za dużo mówi o tym, jakie właściwości ma flizelina np. o jej sztywności itd. ,ale jeżeli już koniecznie chcesz mieć punkt odniesienia, to taka w okolicy 50-80 g/m2 będzie ok 🙂
dziekuję:)
Super wykrój, uszyla już dwie torby jakkolwiek wprowadzilam modyfikacje bo mają kieszonkę z przodu. W tej drugiej miałam problem z przestebnowaniem laczenia materiału zewnętrznego z podszewka, było za grubo, w końcu dała radę stara Singerka ale stawiała opór stąd szew nieco nierówny…. Może jakaś rada dla mnie…?
Nie wiem czy chodzi o nierówne prowadzenie od krawędzi, czy o długość szwu…. Jeżeli o długość szwu, to spowolnienie szycia zazwyczaj pomaga, tak aby dać maszynie czas na transportowanie materiału (można jej delikatnie pomóc). Każda maszyna ma oczywiście swoje granice, no po prostu nie jest to sprzęt do ciężkiego szycia, więc trzeba to robić z wyczuciem.
Stopka z górnym transportem też pomaga, ale jest ona na tyle szeroka, że rzadko stosuję ją przy szyciu torebek niestety.
Jeżeli chodzi o odległość od krawędzi, to polecam stopki z prowadnikiem, bardzo dobrze się sprawdzają w równym prowadzeniu szwu 🙂
Dzień dobry, proszę powiedziec czy podszewka ma takie samy wymiary jak materiał zewnętrzny? Bardzo bym prosiła o podanie wymiarów materiałów zewnętrznych i podszewki 🙂
Dzień dobry, Podszewka jest delikatnie mniejsza, żeby nie sprawiała wrażenia, że jest jej „za dużo” 🙂 Torba powstała z prostokątów mniej więcej 40×42 cm, ale najlepiej będzie wydrukować wykrój, na którym wszystko jest oznaczone i opisane (link na górze postu).
Proszę o pomoc – nie mam możliwości póki co wydrukować szablonu aby go skleić i wymierzyć, a potrzebuję wiedzieć jaki dokładnie wymiar ma: element #1 z materiału A (poliester) czyli ten kolorowy na przykładzie przedstawionej torebki. Widzę w komentarzach info o 0,3 mb tkaniny ale jakiej szerokości? Chciałam użyć starych kawałków na pierwszy raz, więc ważny jest wymiar elementu 😉 Dziękuję ślicznie!
Element #1 wraz z zapasami na szwy ma 42 cm szerokości i 30 cm wysokości.
Tak próbuję ale jest pelno nieoznaczonych „kawalkow” ze nie wiem jak je połączyć ze sobą. Pierwszy raz będę szyć torebkę. Jedyne co udalo mi sie polaczyc z wykroju to listwę z zamkiem a reszty nie ogarniam 🙁
Listwa z zamkiem najtrudniejsza 😀 Z resztą powinno być z górki, papierowe elementy wykroju są opisane, więc może zerknij na nie? Patrz po kształtach, bo w sumie poza listwą to została Ci tylko podszewka 1 duży element + 2 paski na odszycie góry, 3 elementy z których powstanie wierzch i paski na rączki 🙂
Najlepiej jest sobie pogrupować elementy, żeby się nie mieszały i po kolei brać się za każdą grupkę.
Witam, chcę uszyć takie torebki na prezent ale totalnie nie ogarniam po wycięciu wykroju co z czym połączyć, czy ktoś mógłby mi w tym pomóc? 🙁
Magdalena a przeczytałaś tutorial i próbujesz krok po kroku z nim szyć torebkę? Na którym etapie masz problem? 🙂 Najłatwiej będzie jeżeli dołączysz do nasze grupy facebook (https://www.facebook.com/groups/ardentedesign) i tam w razie problemów z danym etapem będziesz pytać, bo sporo osób szyło już ten model i na pewno też chętnie pomogą. A w razie potrzeby zawsze też możesz wrzucić jakieś zdjęcie itd.
Dzień dobry.
Czy do uszycia tej torby mogę użyć dwóch rodzajów ekoskóry zamiast ekoskóry + tkaniny?
Pozdrawiam!
Jasne, nic nie stoi na przeszkodzie. Warto upewnić się tylko, czy maszyna da radę na zgrubieniach, bo jednak poliester dużo cieńszy jest 🙂
Czy wykrój ma doliczone naddatki na szew, czy trzeba dodać?
Wykrój zawiera dodatki na szwy, a nawet są one oznaczone, żeby nie było wątpliwości co się na wykroju dzieje 😉
Super. 🙂
A ile materiału będę potrzebować? :))
Materiału głównego ok 0,3 mb. Ekoskóry kawałek ok 32 x 42 cm + pasek na rączki ok. 75 x 20 cm. Z podszewki kawałek 80 x 80 cm – można też nie kroić elementu na złożeniu i dodać tam zapas na szew, to wtedy wystarczy kawałek 0,4 mb tkaniny.
Dziękuję ślicznie 😉
Jakiej grubości nici proponujecie?
Osobiście do ekoskóry używam nici do skóry o numerze 60, bo są wystarczająco mocne, ładnie wyglądają, ale nie sprawiają jeszcze problemów przy maszynie domowej. Aczkolwiek gdyby maszyna jednak miała z nimi problemy, to polecam nici o numerze 75-80.
Dziękuję za odp. Tak przypuszczałam, że grubsze i zdziwiłam się, że w sklepie z tymi tkaninami sprzedają tylko 120. Sama na razie też tylko ze 120 szyłam.
Do tych popularnych tkanin poliestrowych jeszcze 120 mogą być, ale do ekoskóry faktycznie są troszkę za słabe. Ale zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem takich nici nawet w pasmanteriach lokalnych 🙂
Witam.Mam mały dylemat co do wykroju.Czy w formie dolu i podszewki gdzie jest oznaczenie kroić na złożeniu forma ma być wycięta do lini przerywanej czy w miejscu gdzie kończy się ten wykrój?
Tak papierowy wykrój powinien być wycięty do przerywanej linii oznaczonej tekstem „ułóż na złożeniu materiału”. Na wykroju ta krawędź powinna być ułożona na zgięciu materiału, żeby uzyskać 2 takie części połączone ze sobą 🙂
Uszyłam tę torbę, jest śliczna. Tutorial super przejrzysty. Jako amatorka nie miałam problemu z uszyciem tej torebki, chociaż nie obyło się bez prucia :).
Bardzo się cieszę, że tutorial się przydał! Następnym razem pójdzie już z górki 😉
Czy te rączki wyszłyby z tkaniny poliestrowej wodoodpornej?
Nie polecam tej techniki do niczego, co się strzępi, a ten poliester do takich materiałów należy. Natomiast poliester ma też tę właściwość, że się topi, co można wykorzystać do zabezpieczenia brzegów przed strzępieniem i myślę, że powinno to wystarczyć. Jeżeli szyjesz torebki na własny użytek, to reguły zawsze można delikatnie i „z głową” nagiąć – np zabezpieczając końce materiału flizeliną, zgrzewając je flizeliną dwustronną, podklejając klejem do tkanin itd. 🙂
Ewentualnie zerknij na ten tutorial, troszkę inny sposób, ale też się nada: http://blog.ardentedesign.pl/jak-uszyc-uchwyt-raczki-do-torebki/