Jak uszyć torbę z zamkiem i podszewką, tutorial na tote bag

Amelia – jak uszyć torebkę z zamkiem i podszewką – darmowy wykrój i tutorial


Tote bag to jeden z najbardziej uniwersalnych i popularnych fasonów torebek. Jest ona prosta do uszycia i bardzo praktyczna. Możesz zabrać ją ze sobą na zakupy, a w ciepłe dni na plażę. Uszyta ze stonowanych kolorów nada się również do bardziej eleganckich stylizacji.

Wykrój na taką torebkę możesz zrobić samodzielnie albo pobrać nasz darmowy wykrój na torbę z zamkiem. Artykuł o tym jak sklejać nasze wykroje znajdziesz w tym miejscu.

Tutorial przedstawia szycie torebki bez dodatkowych kieszeni, ale możesz oczywiście dodać je samodzielnie. Zobacz, jak uszyć kieszonkę z zamkiem lub naszywaną kieszeń z wypustką.

Materiały potrzebne do uszycia torebki

Będziesz potrzebować:

 • materiał zewnętrzny A np. tkaninę poliestrową wodoodporną
 • materiał zewnętrzny B np. ekoskórę (ze względu na technikę szycia rączek, wybierz materiał, który się nie strzępi – zamiast ekoskóry może być to np. sztuczny zamsz alcantara)
 • podszewkę – w tutorialu wykorzystana została tkanina bawełniana, ale na rynku dostępnych jest wiele innych, ciekawych materiałów nadających się na podszewki
 • zamek 5 mm o długości ok. 40 cm

Do usztywnienia torebki wykorzystałam:

 • włóknina wigofil 150 g/m2
 • flizelinę

W tutorialu chciałam ograniczyć ilość wykorzystanych wkładów usztywniających, ale możesz usztywnić torebkę wg własnych preferencji.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Wycinanie elementów

Wytnij z materiału zewnętrznego A (poliester):

 • 2x element #1 – przód i tył torebki
 • 2x element #3 – listwa zamka
 • 1x element #4 – prostokąt wykańczający końcówkę zamka
 • 2x element #6 – obłożenie góry torebki

Wytnij z materiału zewnętrznego B (ekoskóra):

 • 1x element #2 ze złożonego materiału – dół i dno torebki
 • 2x element #7 – rączki torebki
 • 2x element #7 złożony (złóż wykrój wg oznaczonej linii złożenia i wytnij skrócony pasek) – rączki torebki

Wytnij z podszewki:

 • 2x element #3 – listwa zamka
 • 1x element #5 ze złożonego materiału – podszewka

Usztywnianie elementów

Wytnij z flizeliny:

 • 2x element #3 – naklej flizelinę na lewej stronie elementów #3 wyciętych z podszewki
 • 2x element #6 – naklej flizelinę na lewej stronie elementów #6

Wytnij z wigofilu:

Zwróć uwagę, w którą stronę będą składane i przeszywane szwy łączące przód / tył z dołem torebki. W tutorialu założono, że będą skierowane do dołu, aby ekoskóra ułożyła się tak jakby na górze tkaniny poliestrowej, a nie na odwrót. Jeżeli chcesz zrobić to odwrotnie, przytnij dolne zapasy na szwy z elementów #1, a pozostaw je na elemencie #2.

Przyszywanie wigofilu czasami sprawia problemy. Możesz spróbować zmniejszyć docisk stopki podczas szycia. Warto zadbać też o jak największą, płaską powierzchnię przy maszynie – nie szyj na wolnym ramieniu.

 • 2x element #3 – to usztywnienie zostanie wykorzystane później, w trakcie szycia.
 • 2x element #1 – wigofil doszyj na lewej stronie (szyjąc w obrębie dodatków na szwy) do elementów #1 wyciętych z materiału zewnętrznego. Możesz wyciąć w dolnych rogach małe kwadraty (ok 1,2 x 1,2 cm) – w tym miejscu wypadnie dużo warstw do przeszycia, więc nie ma potrzeby dodatkowo ich pogrubiać.
 • 1x element #2 na złożeniu (możesz wyciąć wg już wyciętego elementu ekoskóry). Przytnij wigofil 1,2 cm od góry i dołu (zapasy na szwy + dodatkowe 2 mm). Możesz wyciąć małe kwadraty w oznaczonych na rysunku obok rogach w celu optymalizacji grubości/ilości warstw. Wigofil doszyj na lewej stronie ekoskóry (element #2), szyjąc tylko w miejscach, gdzie wigofil nachodzi na dodatki na szwy.

Szycie torebki z zamkiem krok po kroku

Szycie panelu z zamkiem

1. Szycie panelu z zamkiem zostało dokładnie omówione w osobnym tutorialu. Do uszycia panelu wykorzystaj wszystkie elementy #3, element #4 oraz zamek.

2. Po uszyciu całej listwy usztywnij ją wigofilem. Wycięte wcześniej elementy wigofilu dotnij tak, aby zmieściły się wewnątrz uszytego panelu (powinny mieścić się za linią stębnowania na panelu). Włóż wigofil do środka obu połówek listwy, dokładnie wciskając go pod zapasy na szwy. Przeszyj wszystkie warstwy wzdłuż niezabezpieczonych brzegeów, szyjąc w obrębie dodatków na szwy. Jeżeli potrzeba, dotnij wystający wigofil do brzegu materiału.

Szycie podszewki i wszywanie panelu z zamkiem

3. Przygotuj element podszewki #5, obłożenie góry (elementy #6) oraz listwę z zamkiem. Złóż listwę na pół (po szerokości), aby odnaleźć jej środek i oznacz go nacinkiem po obu stronach listwy. Ułóż listwę tyłem do prawej strony podszewki (element #5), wyrównaj listwę do góry i połącz środkowe nacinki na obu elementach. Ułóż na wierzchu jeden element obłożenia – ułóż go prawą stroną do prawej strony podszewki, wyrównując go do góry podszewki i boków. Zepnij i przeszyj wszystkie warstwy wzdłuż górnej krawędzi.

4. Zaprasuj zapasy na szwy do dołu (w stronę podszewki) i przeszyj (przestębnuj) podszewkę, szyjąc ok. 6 mm od wcześniej wykonanego szwu.

Niektórzy preferują stębnowanie obłożenia (i zaprasowywanie szwów do góry), ale tak wszyta listwa będzie składała się do wnętrza torebki, co wg mnie jest troszkę mniej praktyczne. Jeżeli jednak wolisz to zrobić w ten sposób, nic nie stoi na przeszkodzie.

5. W ten sam sposób wszyj drugą stronę listwy. Ułóż drugą połówkę listwy tyłem na przeciwległej stronie podszewki, wyrównując listwę do góry i do środka. Rozepnij zamek, aby łatwiej było Ci układać elementy. Przykryj listwę obłożeniem i przeszyj wzdłuż górnego brzegu. Zaprasuj zapasy na szwy do dołu i przeszyj podszewkę, szyjąc ok. 6 mm od wcześniej wykonanego szwu.

Po tym kroku Twoja podszewka powinna mieć wykończoną górę, ale niezaszyte boki i dno.

6. Złóż podszewkę na pół (zamek wewnątrz) i przeszyj boki podszewki, zostawiając na jednym z boków większy otwór na wywrócenie torebki. Rozprasuj zapasy na szwy.
7. Złóż dolne rogi podszewki, tak aby szew boczny połączył się ze środkiem dna. Przeszyj rogi, a następnie zaprasuj zapasy na szwy w stronę boku podszewki.

Nie przycinaj dodatków na szwy w rogach! Ten zabieg stosuje się tylko tam, gdzie zapasy na szwy nie mieszczą się wewnątrz szytej rzeczy i powodują zgrubienie. W przypadku takiego dna przycięcie rogów nie poprawi wyglądu torebki, a jedynie osłabi jej strukturę.

Szycie rączek z ekoskóry

8. Przygotuj elementy #7 na rączki. Zszywanie rączek podzieliłam na 2 etapy, ale możesz zawinąć oba boki na raz. Narysuj na paskach (na lewej stronie) linię środka, aby łatwiej było zawijać ich boki.

Połącz w pary dłuższe elementy z krótszymi. Zawiń do środka jeden bok na obu elementach z pary (w kierunku lewej strony materiału) i złóż paski lewymi stronami do siebie. Krótszy pasek powinien być wyśrodkowany względem dłuższego – czyli oddalony od obu końców o ok. 4 cm. Zszyj zawinięte boki pasków, szyjąc blisko krawędzi. Zacznij i zakończ swój szew 2 cm od końców krótszego paska – zostaw dłuższe nitki, aby zawiązać supełki na tyle rączki (czyli tam, gdzie jest krótszy pasek).

9. Zawiń do środka drugi bok rączek, tak aby krawędzie pasków spotkały się z wcześniej zawiniętymi brzegami. Przeszyj rączki w ten sam sposób jak w poprzednim punkcie. Zabezpiecz przeszycia supełkami.

Zszywanie wierzchniej warstwy i doszywanie rączek

10. Doszyj przód / tył torebki do jej dołu (elementy #1 i #2), składając części prawymi stronami do siebie. Ułóż wigofil pod dodatkami na szwy, a następnie przestębnuj (przeszyj) dół torebki (i zapasy na szwy) wzdłuż wcześniej wykonanych szwów – szyjąc ok. 6 mm od krawędzi łączenia.

11. Ułóż rączki na przodzie i tyle torebki – w odległości ok. 7 cm od środka (rozstaw 14 cm – lub wg własnego uznania), a końcówki rączek umieść 10 cm od górnej krawędzi.

Zacznij naszywanie rączki w miejscu, gdzie zaczyna się krótszy pasek (tył rączki), zostaw dłuższe nitki na związanie ich na lewej stronie. Przeszyj jeden bok, górę (w poprzek rączki, w miejscu, gdzie zaczynają się przeszycia) oraz drugi bok – zatrzymaj się z igłą wbitą w materiał przy krawędzi tylnego, krótszego paska. Podnieś stopkę i zawiń przód rączki pod spód, tak aby jej krawędź spotkała się z krawędzią tyłu. Kontynuuj szycie, przeszywając rączkę wkoło aż dojdziesz do początku szwu. Przeciągnij nitki na lewą stronę torebki i zawiąż supełki. Przyszyj w ten sposób wszystkie 4 końce rączek.

Opcjonalnie – tak naszyte rączki możesz ozdobić i wzmocnić nitami.
12. Złóż wierzch torebki prawą stroną do wewnątrz i przeszyj boki. Upewnij się, że szwy łączące przodu/tyłu z dołem idealnie spotykają się na boku.

Warto zadbać o rozłożenie i spłaszczenie dodatków na szwy wierzchniej warstwy. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • wytnij wigofil i delikatnie przeprasuj przez szmatkę dodatki na szwy – jeżeli masz wigofil o mniejszej gramaturze niż 150 nie polecam tego zabiegu, bo wigofil może się stopić
 • podklej dodatki na szwy klejem do tkanin lub klejem szewskim
 • przestębnuj boki torebki wraz z dodatkami na szwy
 • ręcznie przyszyj dodatki na szwy w kilku miejscach do wigofilu
13. Złóż dolne rogi wierzchniej warstwy i przeszyj. Rogi złóż w ten sam sposób co w podszewce – szwy boczne powinny połączyć się ze środkiem dna.

Doszywanie podszewki do torebki

14. Włóż warstwę wierzchnią do podszewki (lub odwrotnie, jak Ci wygodniej) prawymi stronami do siebie. Połącz szwy boczne obu elementów oraz nacinki, a następnie zepnij pozostałe odcinki. Przeszyj torebkę wkoło.

15. Wycieniuj dodatki na szwy, a następnie wywróć torebkę na prawą stronę przez pozostawiony otwór w podszewce.
16. Ułóż podszewkę wewnątrz torebki i przestębnuj wkoło, szyjąc ok. 6 mm od górnej krawędzi. Zanim to zrobisz, dokładnie odnajdź krawędź między warstwą wierzchnią a obłożeniem. Uważaj, aby nie przeszyć rączek podczas stębnowania.
17. Pozostało już tylko zamknąć otwór w podszewce. Możesz to zrobić ściegiem ręcznym krytym lub na maszynie.

Moja torebka jest gotowa, a Twoja? Podziel się swoją realizacją na mojej grupie Facebook lub Instagramie #ArdenteDesignPatterns 🙂


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

42 komentarze

Leave a Reply