Jak uszyć panel z zamkiem, wszywanie zamka do torebki

Panel z zamkiem do torebki – tutorial


Jak wszyć zamek do torebki – to jedno z najczęściej zadawanych pytań osób zaczynających szyć torebki. Najczęściej zamek mocowany jest do osobnej części – listwy, którą potem doszywa się do podszewki. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu fasonach torebek, dlatego w dzisiejszym tutorialu pokażę Ci jak taką listwę uszyć.

Przygotuj:

  • 2x prostokąt z materiału zewnętrznego – o wielkości połowy panelu z zamkiem + dodatki na szwy ze wszystkich stron
  • 2x prostokąt z podszewki – wielkość taka sama jak z materiału zewnętrznego
  • zamek – dłuższy od listwy o przynajmniej 4-5 cm.

Wielkość listwy powinna być dopasowana do wielkości torebki. Pod uwagę musisz wziąć nie tylko szerokość torebki, ale także jej głębokość oraz głębokość listwy (bo mogą się różnić). Najlepiej, jeżeli listwa nie będzie wymierzona „na styk”, a zostawisz jej odrobinę przestrzeni.

Zamek cięty z metra jest trudniejszy do wszywania. Jeżeli szyjesz taką listwę po raz pierwszy, wygodniej będzie Ci skorzystać z tradycyjnego zamka.

Podklejenie elementów podszewki:

Podklejenie podszewki jest opcjonalne, ale dodatkowa stabilizacja i usztywnienie ułatwi szycie oraz zapewni ładniejszy rezultat.

W tutorialu elementy podszewki zostały podklejone sztywnikiem. Sztywnik wycięty został bez dodatków na szwy z 3 stron (strona wszywana później do torby ma sztywnik również w dodatku na szew). Sztywnik najlepiej pomniejszyć jeszcze o dodatkowe 2 mm poza obcięciem dodatków na szew – w ten sposób na pewno nie wypadnie na linii szycia (patrz rysunek obok). Na tak przygotowany element naklej flizelinę (na całość łącznie ze sztywnikiem).

Usztywnienie panelu (sztywnik) można włożyć także po jego uszyciu – wszystko jest kwestią własnych preferencji.

Jak uszyć listwę z zamkiem

Oczywiście sposobów na uszycie takiego panelu jest wiele, więc jeżeli lepiej czujesz się szyjąc inną metodą, to nic nie stoi na przeszkodzie. Najważniejszy jest wygląd końcowy, nie sposób szycia 🙂

1. Zaprasuj jeden, krótszy brzeg (dodatki na szwy) na wszystkich prostokątach. Zwróć uwagę na elementy podszewki – jeżeli są podklejone sztywnikiem, powinny zostać w nich zaprasowane przeciwległe boki.

2. Przygotuj zamek do wszycia – zagnij i przeszyj ręcznie jego końcówki (początek zamka). W przypadku zamka ciętego z metra, zagnij ząbki pod kątem 90 stopni, a następnie z nadmiaru materiału uformuj zakładkę. Przeszyj tak, aby cięty brzeg znajdował się po zewnętrznej stronie taśmy (aby nie był widoczny po wszyciu zamka).
3. Ułóż zamek na jednym z elementów zewnętrznych (prawymi stronami do siebie). Początek zamka ułóż 1.5 cm od brzegu. Zaprasowany brzeg elementu powinien znaleźć się przy końcu zamka. Wyrównaj zamek wzdłuż całej krawędzi materiału. Tak ułożone elementy przykryj podszewką, układając jej prawą stronę na tyle zamka. Zaprasowany brzeg powinien być po tej samej stronie co zaprasowany brzeg elementu zewnętrznego. Zepnij wszystkie warstwy i przeszyj, szyjąc wzdłuż boku i góry prostokątów.
4. Przytnij zapasy na szew w rogu elementu, a następnie wywróć panel na prawą stronę. Zaprasuj dokładnie i przeszyj panel wzdłuż 3 brzegów – boków i zamka. Szyjąc wzdłuż boku z zaprasowanymi brzegami, upewnij się, że u góry nie wychodzą zapasy na szwy (delikatnie wepchnij je do środka).
W ten sam sposób wszyj drugą stronę zamka. Ułóż zamek prawą stroną na elemencie zewnętrznym. Początek zamka powinien znaleźć się 1.5 cm od brzegu. Zaprasowany brzeg panelu powinien wypadać w tym samym miejscu co wcześniej wszyta połowa listwy. Przykryj zamek elementem podszewki i przeszyj. Zanim przytniesz zapasy na szwy, upewnij się, że panel został równo wszyty. Przestębnuj panel wzdłuż 3 brzegów – boków i zamka.
Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Zabezpieczanie końcówki zamka

Jest to troszkę mniej znany sposób na obszywanie końcówki zamka, ale również warty poznania.

1. Przygotuj prostokąt z materiału – ok. 8.5 x 4 cm. Szerokość jest równa 2x szerokości zamka + 2x zapas na szew, ale końcówka może być trochę szersza niż zamek. Wysokość ustal wg własnych preferencji, tak aby była proporcjonalna do szerokości końcówki, uwzględnij podwójny zapas na szew. Złóż prostokąt na pół (po szerokości, prawa strona wewnątrz) i zszyj boki. Rozprasuj zapasy na szwy – ułóż je tak, aby znalazły się na środku elementu.

2. Załóż końcówkę na zamek (zaprasowane zapasy na szew ułóż po stronie tyłu zamka) i przeszyj. Następnie wywróć końcówkę na prawą stronę.
3. Zawiń brzeg elementu (zapasy na szwy) do wewnątrz. Przeszyj końcówkę – możesz przeszyć tylko zawinięty brzeg albo przeszyć ją wzdłuż wszystkich 4 boków.
Panel z zamkiem gotowy do wszycia do torebki:

A jaki jest Twój ulubiony sposób na szycie listwy z zamkiem lub wszywanie zamka do torebki?


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

5 komentarzy

Leave a Reply