Laura to kosmetyczka z zamkiem, która jest stosunkowo prosta do uszycia, a jednocześnie ma coś w sobie oryginalnego i niebanalnego. Ten uniwersalny model będzie odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, i świetnie sprawdzi się w podróży, jak i na co dzień. Możesz ją uszyć z kieszonkami albo bez żadnych dodatkowych urozmaiceń.
Zanim przystąpisz do szycia, pobierz nasz darmowy wykrój na kosmetyczkę, dostępny w 2 rozmiarach. Artykuł o tym jak sklejać nasze wykroje znajdziesz tutaj.
Z wykroju możesz korzystać również w celach komercyjnych, prosimy jednak o dołączenie informacji o autorze wykroju w opisie produktu – więcej informacji znajdziesz tutaj.
Tutorial z szycia tej kosmetyczki dostępny jest również w formie wideo! Przejdź do końca wpisu: Szycie kosmetyczki Laury – tutorial wideo.
Materiały potrzebne do uszycia kosmetyczki
Będziesz potrzebować:
- materiał zewnętrzny np. tkaninę poliestrową wodoodporną
- materiał na podszewkę np. tkaninę poliestrową typu „rip-stop”
- zamek 5 mm:
- wersja L – o długości 35 cm (zamek cięty z metra 37.5 cm lub dłuższy)
- wersja M – o długości 28 cm (zamek cięty z metra 30 cm lub dłuższy)
- zamek 3 mm na kieszeń:
- wersja L – o długości 16 cm (zamek cięty z metra ok. 19 cm)
- wersja M – o długości 12 cm (zamek cięty z metra ok. 15 cm)
- taśmę parcianą 20 mm o długości ok. 22 cm
Do usztywnienia kosmetyczki wykorzystałam:
- sztywnik krawiecki tkany z klejem
- flizelinę 65g
Wycinanie elementów
Wytnij z materiału na podszewkę:
- 2x element #1 – podszewka
- 1x element #2 – kieszeń z zamkiem
- 1x element #3 – naszywana kieszeń
Wytnij z materiału zewnętrznego:
- 1x element #1 na złożeniu – zagnij dolny zapas na szew na wykroju i ułóż element na złożeniu materiału
Usztywnianie elementów
Wytnij ze sztywnika:
- 1x element #1 (na złożeniu materiału, tak samo, jak warstwę wierzchnią) – przytnij sztywnik od góry i dołu o 1,2 cm. Możesz także przyciąć sztywnik na bokach środkowych części (również o 1,2 cm od krawędzi), żeby ograniczyć ilość warstw, ale sztywnik może odkleić się podczas manipulacji kosmetyczką, więc utrudni to trochę szycie.
Wytnij z flizeliny:
- 2x element #1 – naklej flizelinę na lewej stronie elementów #1 wyciętych z podszewki.
Nanoszenie oznaczeń
Na elemencie zewnętrznym, na lewej stronie, oznacz umiejscowienie wierzchołków „zaokrąglonych” rogów (w tutorialu oznaczona została cała linia szycia, więc jeżeli jest Ci wygodniej, możesz też tak zrobić).
Na podszewce również oznacz wierzchołki zaokrąglonych rogów (na lewej stronie materiału). Oznacz także umiejscowienie kieszeni – na jednym elemencie kieszeń z zamkiem (na lewej stronie podszewki), na drugim elemencie naszywaną kieszeń (na prawej stronie materiału).
Na elemencie #2 (kieszeń z zamkiem) oznacz umiejscowienie zamka.
Szycie kosmetyczki krok po kroku
Szycie kieszeni z zamkiem
1. Przygotuj jeden element podszewki (z oznaczonym miejscem wszycia zamka), element #2 (worek kieszeni z zamkiem) oraz krótki zamek.
Złóż podszewkę z elementem #2 prawymi stronami do siebie, wyrównując oznaczenia umiejscowienia zamka. Zszyj elementy razem wzdłuż obrysu prostokąta. Rozetnij przeszyty wkoło wlot kieszeni – przez środek, a następnie dotnij dokładnie do rogów (uważaj, żeby nie naciąć szwu).
Szycie podwójnej kieszeni z zakładkami
4. Przygotuj drugi element podszewki oraz element #3 (naszywana kieszeń).
Złóż element #3 na pół (linia złożenia oznaczona na wykroju), prawą stroną do środka. Przeszyj element wzdłuż niezabezpieczonych brzegów, zostawiając na jednym boku otwór. Przytnij górne rogi, a następnie wywróć kieszeń na prawą stronę. Dokładnie wypchaj rogi kieszeni i zaprasuj jej krawędzie. Przestębnuj (przeszyj) kieszeń wzdłuż górnej krawędzi (tej ze szwem), szyjąc ok. 6 mm od krawędzi.
Zszywanie podszewki i wszywanie zamka do kosmetyczki
7. Złóż elementy podszewki prawymi stronami do siebie i przeszyj wzdłuż dolnej krawędzi, zostawiając na środku otwór. Im mocniej usztywnisz kosmetyczkę, tym otwór powinien być większy – w moim przypadku był to ok. 15 cm odcinek. Rozprasuj (na boki) zapasy na szwy w podszewce.
Mocowanie uchwytu i rączki oraz zszywanie boków kosmetyczki
11. Utnij ok. 5-6 cm pasek z taśmy parcianej na „uchwyt” przy zamku oraz ok. 16 cm (13 cm dla mniejszej wersji) na rączkę kosmetyczki. Przy pomocy zapalniczki przytop brzegi taśmy, aby się nie strzępiła.
12. Złóż krótki pasek taśmy na pół, a następnie ułóż na początku lub końcu zamka (może być z obu stron). Przyszyj uchwyt zygzakiem, szyjąc w obrębie dodatków na szwy.
Zszywanie rogów kosmetyczki
Zszywanie rogów kosmetyczki nie jest trudne, ale może być Ci ciężko dostrzec, które miejsca należy ze sobą połączyć. Z tego względu w tutorialu załączyłam dużo zdjęć obrazujących ten proces.
15. Włóż rękę przez otwór w podszewce i rozepnij zamek do samego końca. W jednym z rogów wypchaj brzeg, do którego jest przyszyty zamek, aż zobaczysz oba oznaczone wierzchołki rogów. Złóż górę rogu podszewki, tak aby zapasy na szwy obu stron się pokryły, a następnie zepnij klamerkami lub szpilkami wierzchołek oraz róg utworzony przez zapasy na szwy.
A poniżej znajdziesz ten tutorial w formie wideo:
Moja kosmetyczka jest już gotowa, a Twoja? Podziel się swoją pracą na naszej grupie Facebook lub Instagramie #ArdenteDesignPatterns
Świetny tutorial, bardzo czytelny filmik i opis na blogu. Kosmetyczka śliczna, uszyłam jedną, na kolejne już zakupiłam materiał, będą prezentami pod choinkę
Super, miło to czytać 😉
Świetna kosmetyczka! Czy koniecznie jest usztywnienie i podszewka? Planowałam uszyć z tkaniny wodoodpornej i krawędzie wykończyć lamówką – czy to się sprawdzi?
Wszystko jest do „ogarnięcia” 🙂 Podszewką zawsze podnosi walory estetyczne i można w niej zrobić dodatkowe kieszenie, ale nie jest niezbędna. Natomiast jeżeli chcesz zrezygnować z usztywnienia, to dobrze jest wybrać materiał, który sam, w sobie jest sztywniejszy (np. kodurę). Możesz spróbować też uszyć taką kosmetyczkę z washpapy i wtedy nawet zabezpieczenie brzegów lamówką nie będzie potrzebne.
bardzo czytelny opis, brawo
Dziękuję, miło mi, że był pomocny 🙂
Witam a czy zamiast fizelina można użyć wigofilu 100 nie będzie problemu z szyciem nie będzie za sztywno
Można wymienić, nie powinno być problemu. Tej kosmetyczce akurat sztywność nie przeszkadza 🙂
dziekuje za odpowiedz nurtuje mnie jeszcze jedno wydrukowalam szablon i na pierwszej katce chodzi mi o wykroj L sa dwa kwadraciki 1 razy a i 2 na 2 do czego one sluza
To są kwadraty kontrolne – po wydrukowaniu wykroju należy zmierzyć jeden z nich i sprawdzić, czy ma poprawne wymiary 🙂 A 1a to numer strony, żeby nie pogubić się w kolejności sklejania kartek.
juz doszlam do tego troche poczytalam a teraz mam jeszcze jedno pytanie czy wykroj wycinamy po lini czy nalezy dodac zapas na szwy
Zapasy na szew są już dodane i oznaczone na wykroju – grubsza linia to linia cięcia, wewnętrzna, delikatnie cieńsza to linia szycia.
juz doszlam co do mojego pytania wiem ze sa na wykroju zapasy na szwy ale jeszcze jedno ja uzywam zamki z metra i teraz w tej sytuacj musze chyba powiekszyc otwor na zamek w kieszeni moje zabki maja 5/6 mm a otwor ma cm ile trzeba dodac
Może zostać tak jak jest, ewentualnie o 2 mm można go poszerzyć (w sensie zrobić o 2 mm wyższy) 🙂
A czy wycinając podszewkę element 1 x2 powinniśmy zagiąć dolny zapas na szew na wykroju? Tak jak przy wierzchniej warstwie?
Nie, w podszewce przez środek dna będzie szedł szew, w którym zostawia się otwór na wywinięcie kosmetyczki na prawą stronę 🙂
Tak to wiem, tylko wyszedł mi zapas na szew 2 cm (nie zaginałam dolnego zapasu na szew) czy tak powinno być?
Ale 2 cm łącznie na obu częściach, czy na jednej? Podszewka powinna być wycięta dokładnie w takiej wielkości, jakiej jest element wykroju – zapas na szew wokół wszystkich krawędzi wynosi 1 cm.
Przy wycinaniu elementu wierzchniego zaginamy dolny zapas na szew i kroimy element na złożeniu materiału – dzięki temu zamiast 2 połówek otrzymujemy 1 element w całości.
Jeżeli ma Pani wątpliwości, to proszę do nas na grupę FB wrzucić zdjęcie, może wtedy łatwiej będzie coś doradzić 🙂
Aniu i Gosiu, bardzo podoba mi się Wasz blog. Jest przejrzysty i posegregowany tematycznie,co pozwala na szybkie znalezienie określonego problemu.To mi się bardzo podoba! Chętnie zaglądam do Waszych wykładów, bo chociaż szyję i uczę szyć różne rzeczy,to jeszcze wiele tajemnic przede mną. Tak trzymać!!
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Na pewno w przyszłości będzie pojawiać się tutaj jeszcze więcej ciekawych artykułów 🙂
Bardzo dobry tutek! Kosmetyczka urocza.
Dziękuję, miło mi, że tutorial się spodobał 🙂