Jak uszyć kosmetyczkę z zamkiem - darmowy wykrój i tutorial

Jak uszyć kosmetyczkę z zamkiem – darmowy wykrój i tutorial


Laura to kosmetyczka z zamkiem, która jest stosunkowo prosta do uszycia, a jednocześnie ma coś w sobie oryginalnego i niebanalnego. Ten uniwersalny model będzie odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, i świetnie sprawdzi się w podróży, jak i na co dzień. Możesz ją uszyć z kieszonkami albo bez żadnych dodatkowych urozmaiceń.

Zanim przystąpisz do szycia, pobierz nasz darmowy wykrój na kosmetyczkę, dostępny w 2 rozmiarach. Artykuł o tym jak sklejać nasze wykroje znajdziesz tutaj.

Z wykroju możesz korzystać również w celach komercyjnych, prosimy jednak o dołączenie informacji o autorze wykroju w opisie produktu – więcej informacji znajdziesz tutaj.

Tutorial z szycia tej kosmetyczki dostępny jest również w formie wideo! Przejdź do końca wpisu: Szycie kosmetyczki Laury – tutorial wideo.

Materiały potrzebne do uszycia kosmetyczki

Będziesz potrzebować:

 • materiał zewnętrzny np. tkaninę poliestrową wodoodporną
 • materiał na podszewkę np. tkaninę poliestrową typu „rip-stop”
 • zamek 5 mm:
  • wersja L – o długości 35 cm (zamek cięty z metra 37.5 cm lub dłuższy)
  • wersja M – o długości 28 cm (zamek cięty z metra 30 cm lub dłuższy)
 • zamek 3 mm na kieszeń:
  • wersja L – o długości 16 cm (zamek cięty z metra ok. 19 cm)
  • wersja M – o długości 12 cm (zamek cięty z metra ok. 15 cm)
 • taśmę parcianą 20 mm o długości ok. 22 cm

Do usztywnienia kosmetyczki wykorzystałam:

 • sztywnik krawiecki tkany z klejem
 • flizelinę 65g

Wycinanie elementów

Wytnij z materiału na podszewkę:

 • 2x element #1 – podszewka
 • 1x element #2 – kieszeń z zamkiem
 • 1x element #3 – naszywana kieszeń

Wytnij z materiału zewnętrznego:

 • 1x element #1 na złożeniu – zagnij dolny zapas na szew na wykroju i ułóż element na złożeniu materiału

Usztywnianie elementów

Wytnij ze sztywnika:

 • 1x element #1 (na złożeniu materiału, tak samo, jak warstwę wierzchnią) – przytnij sztywnik od góry i dołu o 1,2 cm. Możesz także przyciąć sztywnik na bokach środkowych części (również o 1,2 cm od krawędzi), żeby ograniczyć ilość warstw, ale sztywnik może odkleić się podczas manipulacji kosmetyczką, więc utrudni to trochę szycie.

Wytnij z flizeliny:

 • 2x element #1 – naklej flizelinę na lewej stronie elementów #1 wyciętych z podszewki.
Im mocniej usztywnisz kosmetyczkę, tym ciężej będzie ją szyć. Jeżeli więc nie masz wprawy w szyciu, Twoja maszyna źle radzi sobie z grubymi warstwami lub szyjesz mniejszą wersję kosmetyczki, możesz zastosować lżejsze wkłady lub pominąć jeden z wymienionych w tutorialu produktów.

Nanoszenie oznaczeń

Na elemencie zewnętrznym, na lewej stronie, oznacz umiejscowienie wierzchołków „zaokrąglonych” rogów (w tutorialu oznaczona została cała linia szycia, więc jeżeli jest Ci wygodniej, możesz też tak zrobić).
Na podszewce również oznacz wierzchołki zaokrąglonych rogów (na lewej stronie materiału). Oznacz także umiejscowienie kieszeni – na jednym elemencie kieszeń z zamkiem (na lewej stronie podszewki), na drugim elemencie naszywaną kieszeń (na prawej stronie materiału).
Na elemencie #2 (kieszeń z zamkiem) oznacz umiejscowienie zamka.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Szycie kosmetyczki krok po kroku

Szycie kieszeni z zamkiem

1. Przygotuj jeden element podszewki (z oznaczonym miejscem wszycia zamka), element #2 (worek kieszeni z zamkiem) oraz krótki zamek.

Złóż podszewkę z elementem #2 prawymi stronami do siebie, wyrównując oznaczenia umiejscowienia zamka. Zszyj elementy razem wzdłuż obrysu prostokąta. Rozetnij przeszyty wkoło wlot kieszeni – przez środek, a następnie dotnij dokładnie do rogów (uważaj, żeby nie naciąć szwu).

2. Przełóż worek kieszeni przez otwór, na lewą stronę podszewki i dokładnie zaprasuj krawędzie wlotu kieszeni. Podłóż od lewej strony podszewki zamek i przeszyj wkoło, szyjąc blisko krawędzi otworu.
3. Złóż worek kieszeni na pół, a następnie przeszyj go wzdłuż 3 niezabezpieczonych krawędzi, usuwając podszewkę z drogi (worek kieszeni ma ok. 1.5 cm zapas na szew). Przytnij dodatki na szwy o połowę.

Szycie podwójnej kieszeni z zakładkami

4. Przygotuj drugi element podszewki oraz element #3 (naszywana kieszeń).

Złóż element #3 na pół (linia złożenia oznaczona na wykroju), prawą stroną do środka. Przeszyj element wzdłuż niezabezpieczonych brzegów, zostawiając na jednym boku otwór. Przytnij górne rogi, a następnie wywróć kieszeń na prawą stronę. Dokładnie wypchaj rogi kieszeni i zaprasuj jej krawędzie. Przestębnuj (przeszyj) kieszeń wzdłuż górnej krawędzi (tej ze szwem), szyjąc ok. 6 mm od krawędzi.

5. Znajdź środek kieszeni i podszewki, składając elementy na pół (wzdłuż pionowej osi). Ułóż kieszeń na podszewce (tył kieszeni do prawej strony podszewki), wyśrodkuj elementy względem siebie, a na wysokości wyrównaj kieszeń do naniesionych na początku oznaczeń (umiejscowienie kieszeni). Przeszyj kieszeń pionowo przez środek, a następnie dociągnij jej boczne krawędzie do oznaczeń umiejscowienia kieszeni.
6. Z powstałego nadmiaru materiału uformuj zakładki po obu stronach przeszycia, tak aby górne brzegi zakładek spotkały się na środku. Przeszyj kieszeń wzdłuż boków i dołu.

Zszywanie podszewki i wszywanie zamka do kosmetyczki

7. Złóż elementy podszewki prawymi stronami do siebie i przeszyj wzdłuż dolnej krawędzi, zostawiając na środku otwór. Im mocniej usztywnisz kosmetyczkę, tym otwór powinien być większy – w moim przypadku był to ok. 15 cm odcinek. Rozprasuj (na boki) zapasy na szwy w podszewce.

8. Ułóż zamek prawą stroną do prawej strony wierzchniej warstwy i wyrównaj go do górnej krawędzi i boku. Następnie ułóż na zamku podszewkę (wyrównując ją do elementu wierzchniego) i przeszyj wszystkie 3 warstwy.
9. Zaprasuj krawędź przy zamku, a następnie przestębnuj (przeszyj) element wierzchni i podszewkę wzdłuż zamka, szyjąc ok. 6 mm od krawędzi.
10. W ten sam sposób wszyj drugą stronę zamka, układając zamek prawą stroną na prawej stronie elementu wierzchniego, a podszewkę dociągając do tyłu zamka. Wywróć kosmetyczkę na prawą stronę, zaprasuj i przestębnuj krawędź wzdłuż zamka.

Mocowanie uchwytu i rączki oraz zszywanie boków kosmetyczki

11. Utnij ok. 5-6 cm pasek z taśmy parcianej na „uchwyt” przy zamku oraz ok. 16 cm (13 cm dla mniejszej wersji) na rączkę kosmetyczki. Przy pomocy zapalniczki przytop brzegi taśmy, aby się nie strzępiła.

12. Złóż krótki pasek taśmy na pół, a następnie ułóż na początku lub końcu zamka (może być z obu stron). Przyszyj uchwyt zygzakiem, szyjąc w obrębie dodatków na szwy.

13. Wywróć kosmetyczkę na lewą stronę. Przytnij i zszyj końcówki zamka, jeżeli jest taka potrzeba. Zszyj boki kosmetyczki, dociągając podszewkę do tyłu zamka, a warstwę wierzchnią do przodu zamka.
14. Włóż pasek na rączkę pomiędzy warstwy materiału zewnętrznego. Przypnij rączkę po obu stronach szwu na boku kosmetyczki, zaginając dodatki na szwy w stronę warstwy wierzchniej (czyli w stronę, w którą układa się naturalnie zamek). Przyszyj ręcznie lub na maszynie końcówki rączki, aby nie przesunęły się podczas dalszego szycia.

Zszywanie rogów kosmetyczki

Zszywanie rogów kosmetyczki nie jest trudne, ale może być Ci ciężko dostrzec, które miejsca należy ze sobą połączyć. Z tego względu w tutorialu załączyłam dużo zdjęć obrazujących ten proces.

15. Włóż rękę przez otwór w podszewce i rozepnij zamek do samego końca. W jednym z rogów wypchaj brzeg, do którego jest przyszyty zamek, aż zobaczysz oba oznaczone wierzchołki rogów. Złóż górę rogu podszewki, tak aby zapasy na szwy obu stron się pokryły, a następnie zepnij klamerkami lub szpilkami wierzchołek oraz róg utworzony przez zapasy na szwy.

16. Przejdź do dolnej części rogu podszewki i złóż ją tak, aby dodatki na szwy się pokryły.
17. Gdy już masz upiętą podszewkę, przejdź do warstwy wierzchniej i upnij ją w ten sam sposób.
18. Zepnij razem róg podszewki oraz warstwy wierzchniej, łącząc odpowiadające sobie punkty na obu częściach. Wygładź cały róg, aby wzdłuż linii szycia nie było żadnych zakładek i zmarszczek. Przeszyj róg od dołu do wierzchołka.
19. Ponownie włóż rękę do środka kosmetyczki i wypchaj kolejny róg. Upnij róg w ten sam sposób (możesz oczywiście od razu spinać punkty razem) i przeszyj. Powtórz czynność dla pozostałych 2 rogów.
20. Wywróć kosmetyczkę na prawą stronę przez pozostawiony w podszewce otwór. Zaszyj otwór ściegiem ręcznym krytym. Wyprasuj kosmetyczkę, zaprasuj rogi.

A poniżej znajdziesz ten tutorial w formie wideo:

Moja kosmetyczka jest już gotowa, a Twoja? Podziel się swoją pracą na naszej grupie Facebook lub Instagramie #ArdenteDesignPatterns


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

24 komentarze

Leave a Reply