Jak dodać kieszeń z zamkiem do torebki, szycie torebek

Jak dodać kieszeń z zamkiem do wykroju torebki


Kieszeń z zamkiem jest niezwykle praktycznym dodatkiem, nie sądzisz? Taką kieszonkę w prosty sposób możesz dodać do dowolnego wykroju torebki, a sam proces jej szycia również nie jest zbyt skomplikowany.

Dodawanie kieszeni z zamkiem do wykroju torebki

Aby dodać kieszeń do wybranej torebki, potrzebujesz oznaczyć położenie kieszeni oraz stworzyć dodatkowy element wykroju, który będzie workiem kieszeni.

Oznaczanie umiejscowienia kieszeni

Oznaczanie położenie kieszeni ogranicza się do narysować na wybranym elemencie torebki prostokąta o wysokości ok. 9-10 mm przy zamkach z żyłką 3 mm lub 10-12 mm przy zamkach 5 mm (oczywiście wielkość ramki możesz zmienić, jeżeli bardziej odpowiadają Ci inne proporcje). Długość prostokąta powinna wynosić tyle, ile pożądana, końcowa długość kieszeni.

Przy pozycjonowaniu kieszeni warto zwrócić uwagę, aby znalazła się ona min. 1,5 cm od górnego brzegu i boków. Jest to taka bezpieczna odległość, która nie utrudni zbytnio późniejszego szycia torebki lub innej rzeczy, bo najczęściej ma to znaczenie przy szyciu drobnych przedmiotów, takich jak np. portfele.

Rysowanie worka kieszeni

Do wyrysowania worka kieszeni najlepiej posłużyć się elementem z narysowanym wlotem kieszeni (wcześniej narysowanym prostokątem). Głębokość kieszeni możesz nakreślić wg własnych upodobań, ale oczywiście nie powinna ona przekraczać dolnej linii szycia. U góry i boków najbezpieczniej jest zostawić ok 1,5 do 2 cm odstępu – nadmiar można później przyciąć, a taki worek kieszeni, który jednocześnie będzie służył jako odszycie wlotu kieszeni, łatwiej będzie zaprasować.

Worek kieszeni jest zazwyczaj prostokątem. Dolna linia wyrysowanego na elemencie worka kieszeni jest linią złożenia, czyli po wycięciu prostokąt będzie 2x dłuższy (element ten zawiera już dodatki na szwy). W przypadku mniejszych torebek o nieregularnych kształtach np. wykroju na nerkę, dół może przybrać inny kształt dla optymalnego wykorzystania przestrzeni. Taki worek kieszeni trzeba będzie wyciąć 2x, a wzdłuż dolnej krawędzi będzie przebiegał dodatkowy szew.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Szycie kieszeni z zamkiem

Poniżej znajdziesz uproszczony sposób szycia kieszeni z zamkiem. Przed przystąpieniem do szycia warto podkleić tkaninę wierzchnią flizeliną, w miejscu, gdzie będzie znajdować się kieszeń.

1. Złóż element wierzchni i worek kieszeni prawymi stronami do siebie, wyrównując oznaczone na elementach prostokąty (wlot kieszeni). Przeszyj elementy wzdłuż obrysu prostokąta.

2. Rozetnij przeszyty wkoło wlot kieszeni, tak jak pokazano na ilustracji – przez środek, a następnie dotnij dokładnie do rogów (uważaj, żeby nie naciąć szwu).

3. Przełóż worek kieszeni na lewą stronę elementu wierzchniego przez wykonany otwór i dokładnie zaprasuj krawędzie otworu.

4. Podłóż pod otwór zamek (od strony worka kieszeni) i przeszyj go wkoło (upewnij się, że suwak jest widoczny w otworze). Szyj z prawej strony elementu wierzchniego, w odległości ok. 3 mm od krawędzi otworu.

5. Złóż worek kieszeni na pół, prawą stroną do środka.

6. Obróć panel na prawą stronę. Zagnij boki i górę elementu wierzchniego (aby mieć dostęp do worka kieszeni), następnie przeszyj worek kieszeni wzdłuż 3 niezabezpieczonych brzegów (boki i góra). U góry szyj jak najbliżej wlotu kieszeni, aby schować taśmę zamka w szwie.

Po uszyciu możesz przyciąć zapasy na szwy worka kieszeni np. nożyczkami zygzak.

Gotowa kieszeń powinna prezentować się mniej więcej tak:

A może wolisz tutorial z szycia kieszeni w formie wideo? Proszę bardzo 🙂

Mam nadzieję, że dodanie takiej kieszeni do dowolnego projektu torebki nie sprawi Ci teraz większych problemów. Wprowadzanie modyfikacji do gotowych wykrojów jest naprawdę fajną zabawą 🙂


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

5 komentarzy

Leave a Reply