Jak uzyskać ładne rogi w kosmetyczce, jak wypchać rogi

Jak uzyskać ładne rogi w kosmetyczce


Dlaczego rogi w kosmetyczce wychodzą ścięte? To chyba jedno z najczęściej powtarzających się pytań osób zaczynających szyć akcesoria.

Odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż myślisz. Problem w tkwi w połączeniu najpopularniejszej metody szycia takiej kosmetyczki wraz ze stębnowaniem.

Dlaczego rogi w kosmetyczce wychodzą ścięte

Najczęściej kosmetyczkę szyje się zaczynając od wszycia zamka, a następnie rozkłada się podszewkę i elementy wierzchnie, i przeszywa dookoła. W technice tej elementy podszewki znajdują się po jednej stronie zamka, a elementy wierzchnie po przeciwnej. Dodając stębnowanie wzdłuż zamka, które łączy podszewkę i tkaninę wierzchnią, sprawiamy, że poprawne rozłożenie elementów do późniejszego zszycia nie jest możliwe.

Przy zszywaniu, w podszewce tworzy się mała zakładka (lub większa, jeżeli bardziej oddalimy stębnowanie od zamka), która uniemożliwia ładne wypchanie rogów. A nawet jeżeli uda Ci się w miarę ładnie je wypchać, to podszewka i tak będzie je ciągnąć z powrotem w dół w trakcie użytkowania.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Jak uzyskać ładne rogi w kosmetyczce

Najprostszym sposobem, by pozbyć się tego problemu, jest przestębnowanie tylko wierzchniej warstwy, ale zostawienie podszewki luźno (lub jeżeli wolisz – na odwrót). Po zszyciu kosmetyczki rogi mocno należy wypchać – najłatwiej jest to zrobić, wypychając przycięty koniec zamka do góry. Różnicę w szyciu obiema metodami widać gołym okiem 🙂

Jeżeli jednak zależy Ci na przestębnowaniu obu warstw, możesz rozważyć zakończenie stębnowania wcześniej, zmianę sposobu szycia tak, aby było możliwe przestębnowanie kosmetyczki wzdłuż górnej krawędzi pod koniec procesu szycia lub dodanie stębnowania, ale bardzo blisko zamka (takie mniejsze zło).

Ponadto, fajnym sposobem na uzyskanie pięknych rogów jest wyeliminowanie zamka z tego równania. Możemy to zrobić, wykańczając zamek paskami materiału. Aby uzyskać efekt jak na zdjęciach, zabezpieczony zamek powinien być krótszy przynajmniej o boczne dodatki na szwy od elementów kosmetyczki (a najlepiej trochę więcej), tak aby nie został złapany w późniejszym przeszyciu. Mniej warstw = ładniejsze rogi.

A jakie są Twoje sposoby na uzyskanie pięknych rogów w kosmetyczce? Podziel się swoją metodą w komentarzu!


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

2 komentarze

Leave a Reply