Jak poprawnie wszyć i skrócić zamek kryty - tutorial

Wszywanie i skracanie zamka krytego


Nie taki straszny ten zamek kryty, jak go malują. Praktyka czyni mistrza, więc jeżeli nie czujesz się pewnie z wszywaniem zamka, to przetestuj cały proces na zbędnych kawałkach materiałów. Po takim treningu, przy następnym projekcie będziesz czuć się o wiele spokojniej.

Do wszycia zamka krytego najlepiej wykorzystać specjalną stopkę. W zależności od posiadanej maszyny, stopka taka może delikatnie różnić się wyglądem od tych przedstawionych poniżej.

Przed przystąpieniem do wszywania zamka tył spódnicy powinien być przygotowany tak, jak na zdjęciu poniżej:

  1. części tyłu zszyte do wysokości nacinka (zakończenie zamka)
  2. miejsce wszycia zamka podklejone flizeliną
  3. przeniesiony nacinek „końca zamka” z wykroju na tkaninę
  4. brzegi zabezpieczone przed pruciem owerlokiem lub zygzakiem

Wszywany zamek kryty powinien być dłuży przynajmniej o 2 cm względem nacinka na tyle spódnicy.

Etapy wszywania zamka

1. Przytnij taśmę zamka od góry, tak aby odległość od początku taśmy do ząbków zamka była taka, jak szerokość zapasów na szwy – zalecam korzystać z [itg-glossary glossary-id=”318″]dodatków na szwy[/itg-glossary] o wielkości 1 cm.

2. Rozepnij zamek i ułóż go prawą stroną na prawej stronie tkaniny, wyrównując zamek do krawędzi spódnicy. Dzięki przyciętej górze nie będziesz mieć problemu z jego równym wszyciem. Opcjonalnie możesz zaznaczyć na zamku umiejscowienie dolnego nacinka, dzięki temu będziesz mieć pewność, że tkanina nie została wdana ani rozciągnięta podczas wszywania.

3. Odegnij lekko ząbki zamka i przeszyj zamek aż do nacinka. Szew wszycia zamka powinien nachodzić delikatnie na szew tyłu lub kończyć się bardzo blisko niego, bo zamek jest kontynuacją tego szwu.

4. Przyszyj drugą stronę zamka w taki sam sposób.

5. Przeciągnij suwak przez powstały na końcu zamka otwór.

Oczywiście, przy większych dodatkach na szwy, zamek powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od brzegu. Tracimy jednak wtedy możliwość wyrównania zamka do brzegu tkaniny, dlatego nie polecam takiego zabiegu.

Skracanie zamka krytego

Jeżeli Twój zamek jest odpowiedniej długości – przejdź do kroku 9. Jeżeli jednak jest dłuższy niż potrzeba, możecie go skrócić w następujący sposób.

6. Przytnij zamek zostawiając na końcu ok 2 cm. Następnie przytnij jeszcze odrobinę same ząbki zamka

7. Przy użyciu ognia przytop obcięte końcówki – taśmę i ząbki.

8. Zabezpiecz końcówkę zamka, przeszywając ją na maszynie.

Mocowanie zamka krytego

Zamocuj zamek na końcu, jeżeli szyjesz odzież z podszewką, jeżeli bez – zamocuj zamek na całej długości. Zapobiegnie to nadpruwaniu zamka w czasie użytkowania i zahaczaniu nim o bieliznę.

9. Przeszyj jeszcze raz taśmę zamka oraz zapasy na szwy, tym razem bliżej krawędzi.

Pozostało już tylko wyprasowanie szytej rzeczy. Jeżeli planujesz wykonać rozporek np. w spódnicy lub sukience, nie nacinaj zapasu na szew, a zaprasuj go tak jak na zdjęciu.

A na koniec mała uwaga – nawet profesjonalistom zdarza się źle wszyć zamek. Jeżeli nie wyjdzie Ci idealnie za pierwszym razem, to po prostu go wypruj i spróbuj ponownie. Prucie to całkowicie naturalna czynność w krawiectwie i nie ma innej rady, jak zaakceptowanie takiego stanu rzeczy 🙂


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Jedna odpowiedź

Leave a Reply