Na przyszycie [itg-glossary glossary-id=”322″]obłożenia[/itg-glossary] pasa w spódnicy jest wiele sposobów, ale odkąd Ania przedstawiła mi tę metodę, to do innych już nie wracam. Mam nadzieję zatem, że i Wam przypadnie ona do gustu.
* Brzegi elementów powinny zostać zabezpieczone przed pruciem, a obłożenia podklejone flizeliną – w tutorialu pominięto jednak te kwestie, aby technika szycia była lepiej widoczna.
Etapy szycia
1. Przygotuj tył spódnicy oraz obłożenia. Technikę tę można stosować niezależnie od tego czy macie już zszyte boki spódnicy i obłożeń, czy nie.
2. Przytnij obłożenia na środku tyłu – na górze obetnij cały [itg-glossary glossary-id=”318″]zapas na szew[/itg-glossary], cieniując w stronę dołu obłożenia. Jeżeli chcesz zmniejszyć zapas na szew, aby nie wszywać obłożenia blisko ząbków zamka, musisz przyciąć także dół obłożenia. Zmniejszając zapas na szew o połowę, musisz tak naprawdę obciąć cały dodatek na szew – czyli wartość przesunięcia mnożymy przez dwa. Poniższa ilustracja pokazuje tę zależność.
3. Przyłóż obłożenie prawą stroną tkaniny do prawej strony tyłu i przypnij do zamka. Zagnij dolny róg obłożenia, aby nie wystawał po wywróceniu, a następnie wykonaj pionowe przeszycie. Z drugim obłożeniem postępujemy tak samo.
4. Przeciągnij obłożenie w stronę boku i przypnij szpilką. Ponownie prawe strony elementów znajdują się wewnątrz. Zagnij zapasy na szwy w stronę obłożenia i przeszyj górę elementów.
5. Wykonaj szew pomocniczy ok 1-2 mm od linii łączenia – przeszywając zapasy na szwy wraz z obłożeniem. Dzięki temu bez problemu zaprasujesz górną krawędź spódnicy.
6. Wypchaj końcówki zamka i gotowe 🙂.
A tak technika ta prezentuje się w gotowych spódnicach
Ta metoda ma jeszcze jedną zaletę – poza oczywiście ładnym wyglądem. Nie przycinamy w niej rogów – co zdecydowanie ułatwia sprawę w sytuacji, gdy musimy np. wymienić zamek.
Znaliście ten sposób? A jeżeli nie to czy planujecie go wypróbować? 🙂
Od wczoraj próbuję wykonać obłożenie wg. tego tutoriala, ale kompletnie niezrozumiały jest punkt drugi. Zagląda tu ktoś czasem?
Trzeba przyciąć krawędź obłożenia, która będzie przyszywana do zamka, tak aby ściąć u góry cały zapas na szew i cieniując do dołu, do zewnętrznej krawędzi dodatku na szwy (czyli trzeba wyciąć takie trójkąciki jak na pierwszym zdjęciu). Jeżeli dalszej części nie rozumiesz, to możesz zignorować, bo to po prostu inny wariant tego samego 😉