Własnoręcznie robione zawieszki do suwaka, DIY, zawieszka z washpapy

Zawieszka do suwaka, ozdoba z washpapy do zamka


Washpapa, czyli papier, który można prać, daje pewne możliwości, których nie dają tkaniny. Na przykład możliwość wycięcia kształtu i nie martwienia się, co zrobić z brzegami 🙂 Dzięki temu nawet małe kawałki tego materiału można wykorzystać w kreatywny sposób, a zawieszki do zamka to tylko jeden z pomysłów.

W pierwszej kolejności zajrzyj do sklepu, gdzie czeka na Ciebie gotowy szablon z zawieszkami o różnych kształtach 🙂

Jak zamocować zawieszkę do zamka

Najłatwiejszym sposobem na przyczepienie zawieszki jest wykorzystanie kółka lub półkola – ja korzystam z kółek kaletniczych o średnicy 10 mm. Możesz także wykorzystać kółka biżuteryjne, chociaż te są lżejsze, łatwiej ulegają wygięciu, no i niestety częściej zdarza im się ciemnieć.

Drugą możliwością jest oczywiście doczepienie takiej zawieszki bezpośrednio do suwaka na zamku. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się suwaki, które mają przewidziane miejsce na taką zawieszkę. Kółka są wygodniejsze, bo w niektórych sytuacjach doczepiony suwak może utrudniać szycie, ale wszystko jest do zrobienia 😉

Jeżeli zdecydujesz się na kółka lub półkola, to takie elementy najlepiej jest wyginać w kierunku przód-tył (lub góra-dół w zależności od ułożenia), a nie rozginać element na boki. Po pierwsze jest to łatwiejsze, po drugie eliminuje ryzyko zniekształcenia elementu.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Porady dotyczące przygotowania zawieszek

Najprostsze zawieszki to po prostu wybrany kształt z lustrzanym odbiciem, z łącznikiem po środku. Praca z Washpapą wymaga precyzji, w przeciwnym razie efekt może nie być zadowalający. Oto kilka podpowiedzi, które pozwolą Ci na uzyskanie ładnych efektów.

1. Zawieszkę najlepiej jest wyciąć na złożeniu materiału, dzięki temu obie strony będą miały idealnie taki sam kształt. Wytnij kawałek Washpapy na wielkość szablonu, a następnie złóż oba elementy razem, sugerując się oznaczoną na szablonie szarą linią środka.

2. Najłatwiejszym sposobem na połączenie obu części jest użycie nita

3. Fajnym sposobem na łączenie warstw jest również wykonanie pionowego przeszycia na środku elementu. Osobiście lubię takie przeszycia robić podwójne. Aby przeszycie to prezentowało się nienagannie, najlepiej jest zacząć od środka (zostawiając długie końce nitki) szyć do jednego końca elementu, zrobić obrót na igle, przeszyć do drugiego końca, znowu zrobić obrót na igle i przeszyć do środka, do miejsca, od którego zaczynaliśmy. Na końcu nitki przeciągamy pomiędzy dwie warstwy zawieszki i wiążemy supełek.

4. Bardzo ładnie na takiej zawieszce prezentuje się przeszycie wkoło. W przypadku tego typu rozwiązania najlepiej jest przerysować tylko kształt zawieszki na Washpapę, zszyć obie warstwy, a dopiero później wyciąć kształt. To pozostawia odrobinę swobody przy szyciu 🙂

5. Obie strony zawieszki nie muszą być takie same. Zagięcie któregoś z boków elementu może stworzyć ciekawy efekt. Zawieszka po prawej ma zagiętą dolną krawędź, a następnie wszystkie warstwy zostały połączone nitem.

Zakręcona zawieszka

Kolejnym pomysłem może być zawieszka zakręcana. Otwór na zawieszce najlepiej jest zacząć i zakończyć na okrągło, żeby rozcięcie się nie rozerwało. Ja w tym celu wykorzystałam szczypce do wycinania otworów.

Wycięty element zamocz w wodzie, by był bardziej plastyczny, a następnie przełóż krótszy koniec przez otwór. Uformuj boki otworu, tak by zawieszka ładnie się prezentowała. Warstwy możesz połączyć przeszyciem lub nitem.

Ostatnia porada? Baw się kształtem i eksperymentuj – nigdy nie wiadomo, gdzie poniesie Cię wyobraźnia 🙂

I jak Ci się podoba taka zabawa? Masz ochotę stworzyć własną zawieszkę? Pochwal się efektem na naszej facebookowej grupie!


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply