Torebka z washpapy do noszenia w ręce - tutorial, darmowy wykrój

Emma – torebka z washpapy, darmowy wykrój i tutorial


Emma to prosta torebka o ciekawej formie. Dzięki wykorzystaniu papieru do szycia wykonasz ją bez podszewki i bez żadnego, dodatkowego usztywnienia, a i tak pięknie utrzyma swój kształt.

Torba ta jest zaprojektowania do noszenia w ręce, ale możesz dorobić do niej np. pasek na ramię. Możesz także wykorzystać niektóre z jej elementów i stworzyć własny, niepowtarzalny projekt.

Zanim przystąpisz do pracy, pobierz nasz darmowy wykrój na torebkę Emmę. Jeżeli pierwszy raz szyjesz coś z washpapy, przeczytaj ten artykuł z poradami dotyczącymi szycia papieru, ponieważ ogólne porady zostały już pominięte w tym artykule.

Materiały potrzebne do uszycia torebki

Będziesz potrzebować:

  • washpapę w 2 kolorach – kolor A: 45 x 72 cm; kolor B: 75 x 18 cm
  • zapięcie magnetyczne – małe (14 mm)
  • 2 nity (opcjonalnie)
  • klej (opcjonalnie)

Wycinanie elementów

Wytnij z washpapy (kolor A):

  • 1x element #1 (kroić na złożeniu) – ponieważ washpapa jest sztywna, dużo lepiej sprawdzi się po prostu odbicie elementu lustrzanie wzdłuż linii dołu (linii złożenia materiału). Na elemencie oznacz umiejscowienie nitów (jeżeli planujesz je mocować).

Wytnij z washpapy (kolor B):

  • 2x element #2 oraz #3 – na rączkach oznacz delikatnie ołówkiem lub mydełkiem miejsce mocowania zapięcia.
  • 2x element #4 – oznacz umiejscowienie zapięcia magnetycznego na obu elementach (sam środek). Na jednym elemencie oznaczenie powinno znaleźć się na połowie z zapasem na szew, a na drugim elemencie na połowie bez zapasu.
Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Szycie torebki z washpapy krok po kroku

Szycie zapięcia do torebki

1. Złóż oba elementy #4 na pół (lewą stroną do wewnątrz). Wykonaj dla obu elementów: Ułóż podkładkę zapięcia magnetycznego na elemencie #4, wyrównując ją do wcześniej naniesionego oznaczenia środka zapięcia, i zaznacz położenie podłużnych otworów. Natnij papier w oznaczonych przed chwilą miejscach (natnij tylko 1 warstwę np. prujką), włóż elementy zapięcia od prawej strony papieru, na bolce nałóż podkładkę i zagnij bolce zapięcia (bolce i podkładka powinny znaleźć się wewnątrz elementu #4).

Przeszyj elementy zapięcia wzdłuż krawędzi, szyjąc ok. 2-3 mm od brzegu (możesz pominąć prosty odcinek tyłu). Szyj z igłą przestawioną do boku, najlepiej przy użyciu wąskiej stopki. Aby uzyskać ładne, równo wyglądające stębnowanie (przeszycie), możesz wcześniej narysować sobie linię, po której będziesz szyć.

2. Złóż rączki na pół (lewa strona do wewnątrz). Zagnij zapas na szew na obu elementach #4 w kierunku wierzchu (strona bez zapasu na szew to spód). Nałóż odrobinę kleju na zagięte zapasy zapięcia (od strony wierzchniej) i przyklej elementy zapięcia do rączek w oznaczonym wcześniej miejscu (przykładając zapas zapięcia do lewej strony rączki).

Wykańczanie góry torby i doszywanie rączek

3. Zagnij zapasy na podwinięcie wzdłuż 4 górnych krawędzi elementu #1 (w kierunku prawej strony elementu). Przeszyj wszystkie zawinięte brzegi, szyjąc ok. 2-3 mm od ciętej krawędzi zapasu na podwinięcie.

4. Nałóż odrobinę kleju do wnętrza rączek i nałóż rączki na panel przodu i tyłu torby, dopasowując wycięcia na elementach (zapięcie powinno znaleźć się po lewej stronie elementu #1). Przeszyj rączkę wzdłuż zewnętrznej, ciętej krawędzi, a następnie wzdłuż otworu na rękę. Jeżeli potrzeba, wyrównaj nożyczkami lub nożykiem krawędzie wycięcia na rękę.

Wszywanie paneli bocznych do torby

5. Zagnij dolny zapas na szew w obu elementach #2 (w kierunku lewej strony papieru). Nałóż odrobinę kleju na prawą stronę zapasu na szew i przyklej elementy #2 po obu stronach dna elementu #1 (do jego lewej strony). Linia zagięcia zapasu w elemencie #2 powinna pokryć się z boczną krawędzią dna elementu #1.

Doszyj panele boczne, szyjąc ok. 2-3 mm od boczną krawędzi dna na elemencie #1.

7. Połącz jeden z boków wybranego elementu #2 z bokiem elementu #1 (lewymi stronami do siebie). Wyrównaj krawędzie elementów i przeszyj, szyjąc ok. 2-3 mm od krawędzi. Powtórz to samo z drugiej strony panelu bocznego.
8. W ten sam sposób zszyj drugi panel boczny z przodem i tyłem torby.
9. Na koniec możesz zamocować nity na bokach torebki, mocując nit przez wszystkie warstwy torby.
Kilka kroków i torebka gotowa. Nie wiem co podoba mi się bardziej – to, że washpapy nie trzeba usztywniać, czy to, że nie trzeba wykańczać jej brzegów. Te dwa aspekty niesamowicie przyspieszają szycie 🙂

A Ty, co w papierze lubisz najbardziej? A może wcale Ci się on nie podoba?


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply