Emma to prosta torebka o ciekawej formie. Dzięki wykorzystaniu papieru do szycia wykonasz ją bez podszewki i bez żadnego, dodatkowego usztywnienia, a i tak pięknie utrzyma swój kształt.
Torba ta jest zaprojektowania do noszenia w ręce, ale możesz dorobić do niej np. pasek na ramię. Możesz także wykorzystać niektóre z jej elementów i stworzyć własny, niepowtarzalny projekt.
Zanim przystąpisz do pracy, pobierz nasz darmowy wykrój na torebkę Emmę. Jeżeli pierwszy raz szyjesz coś z washpapy, przeczytaj ten artykuł z poradami dotyczącymi szycia papieru, ponieważ ogólne porady zostały już pominięte w tym artykule.
Materiały potrzebne do uszycia torebki
Będziesz potrzebować:
- washpapę w 2 kolorach – kolor A: 45 x 72 cm; kolor B: 75 x 18 cm
- zapięcie magnetyczne – małe (14 mm)
- 2 nity (opcjonalnie)
- klej (opcjonalnie)
Wycinanie elementów
Wytnij z washpapy (kolor A):
- 1x element #1 (kroić na złożeniu) – ponieważ washpapa jest sztywna, dużo lepiej sprawdzi się po prostu odbicie elementu lustrzanie wzdłuż linii dołu (linii złożenia materiału). Na elemencie oznacz umiejscowienie nitów (jeżeli planujesz je mocować).
Wytnij z washpapy (kolor B):
- 2x element #2 oraz #3 – na rączkach oznacz delikatnie ołówkiem lub mydełkiem miejsce mocowania zapięcia.
- 2x element #4 – oznacz umiejscowienie zapięcia magnetycznego na obu elementach (sam środek). Na jednym elemencie oznaczenie powinno znaleźć się na połowie z zapasem na szew, a na drugim elemencie na połowie bez zapasu.
Szycie torebki z washpapy krok po kroku
Szycie zapięcia do torebki
1. Złóż oba elementy #4 na pół (lewą stroną do wewnątrz). Wykonaj dla obu elementów: Ułóż podkładkę zapięcia magnetycznego na elemencie #4, wyrównując ją do wcześniej naniesionego oznaczenia środka zapięcia, i zaznacz położenie podłużnych otworów. Natnij papier w oznaczonych przed chwilą miejscach (natnij tylko 1 warstwę np. prujką), włóż elementy zapięcia od prawej strony papieru, na bolce nałóż podkładkę i zagnij bolce zapięcia (bolce i podkładka powinny znaleźć się wewnątrz elementu #4).
Przeszyj elementy zapięcia wzdłuż krawędzi, szyjąc ok. 2-3 mm od brzegu (możesz pominąć prosty odcinek tyłu). Szyj z igłą przestawioną do boku, najlepiej przy użyciu wąskiej stopki. Aby uzyskać ładne, równo wyglądające stębnowanie (przeszycie), możesz wcześniej narysować sobie linię, po której będziesz szyć.
Wykańczanie góry torby i doszywanie rączek
3. Zagnij zapasy na podwinięcie wzdłuż 4 górnych krawędzi elementu #1 (w kierunku prawej strony elementu). Przeszyj wszystkie zawinięte brzegi, szyjąc ok. 2-3 mm od ciętej krawędzi zapasu na podwinięcie.
Wszywanie paneli bocznych do torby
5. Zagnij dolny zapas na szew w obu elementach #2 (w kierunku lewej strony papieru). Nałóż odrobinę kleju na prawą stronę zapasu na szew i przyklej elementy #2 po obu stronach dna elementu #1 (do jego lewej strony). Linia zagięcia zapasu w elemencie #2 powinna pokryć się z boczną krawędzią dna elementu #1.
Doszyj panele boczne, szyjąc ok. 2-3 mm od boczną krawędzi dna na elemencie #1.
A Ty, co w papierze lubisz najbardziej? A może wcale Ci się on nie podoba?
Leave a Reply