Washpapa standard - kolor czarny i szary (stone)

Jak szyć washpapę? Wskazówki dotyczące pracy z papierem do szycia


Szycie washpapy jest stosunkowo proste, wymaga jednak uwzględnienia kilku kwestii. Sama wciąż poznaję ten ciekawy materiał, a w tym krótkim poradniku znajdziesz wskazówki, które do tej pory się u mnie sprawdziły.

Wszystkie przedstawione tu porady zostały przetestowane na washpapie standard.

Krojenie washpapy

Washpapa posiada prawą i lewą stronę. W washpapie standard nie są one znacząco różne, ale różnica jest widoczna gołym okiem. Lewa strona papieru posiada delikatną fakturę, a prawa jest gładka (chociaż nie jednolita).

Przy wycinaniu elementów z washpapy warto uwzględnić kierunek zaginania elementów. Jeżeli linia zagięcia papieru będzie biegła równolegle do krótkiego boku arkusza, papier utworzy ładną, gładką powierzchnię. Jeżeli spróbujemy zagiąć go równolegle do dłuższej krawędzi arkusza, utworzone zaokrąglenie będzie bardziej kanciaste i brzydkie.
Oczywiście, jeżeli „postarzymy” i pognieciemy papier, aspekt ten nie będzie miał już takiego znaczenia, ale jeżeli preferujesz gładką wersję tego materiału, to dobrze jest na to zwrócić uwagę. Przykładowo szyjąc portfel, wycięłam elementy tak, by grzbiet portfela biegł równolegle do krótkiego boku – widzisz, jak ładnie się on prezentuje? Wykrojenie elementu w drugą stronę od razu rzucałoby się w oczy.
Washpapę najlepiej jest kroić nożem – może być to nóż krążkowy lub inny nożyk np. do tapet. W ten sposób uzyskamy ładniejszą i bardziej równą krawędź niż podczas cięcia nożyczkami. Zazwyczaj zostawiam wokół szablonu margines – ułatwia to równe ułożenie linijki wzdłuż linii szablonu i precyzyjne wycięcie elementu. Cięcie washpapy tępi ostrza (w końcu to papier), przy częstej pracy dobrze jest mieć osobny komplet narzędzi do tkanin i papieru 🙂
Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Nanoszenie oznaczeń

Moim ulubionym narzędziem do nanoszenia oznaczeń jest mydło – z pisakami, czy kredami miałam różne przeboje, mydło jeszcze nigdy mnie nie zawiodło. W przypadku washpapy również sprawdza się ono świetnie. Po zakończeniu pracy wystarczy przeprasować daną rzecz z parą lub usunąć mydełko przy pomocy wody i po kłopocie.

Oczywiście w kategorii przyborów do znakowania nie można pominąć zwykłego ołówka – w końcu mamy do czynienia z papierem 🙂 Jeżeli zdecydujesz się na jego wykorzystanie, nanoś oznaczenia bardzo delikatnie i wybieraj ołówki o łagodnie zakończonym rysiku. O ile sam ołówek da się wymazać, to wgłębienia na papierze od zbytniego nacisku już nie za bardzo.

W przypadku miejsc nabicia nap, nitów czy innych tego typu elementów, oznaczenie można po prostu przenieść szpilką, robiąc w papierze dziurę.

Wycinanie otworów

W przeciwieństwie do tkanin, w washpapie wszelkie otwory pod nity, napy czy oczka powinny być idealnie dopasowane do mocowanego elementu. Próba „naciągnięcia” papieru kończy się najczęściej jego rozerwaniem.

Szycie washpapy

Washpapa jest dosyć grubym tworzywem, a dodatkowo materiałem ciągłym, którego strukturę należy przerwać. Z tego powodu może stwarzać spore wyzwanie maszynom domowym. Przed przystąpieniem do projektu warto sprawdzić ile warstw dana maszyna jest w stanie przeszyć, aby odpowiednio zaplanować i zoptymalizować proces szycia..

Igły

Kolejną sprawą jest dobór igły – do szycia washpapy zaleca się używanie igieł do jeansu lub do skóry. Od siebie dodam, że w przypadku maszyn domowych zawsze najlepiej jest wybrać najcieńszą z możliwych igieł (maszyny przemysłowe rządzą się swoimi prawami). Wbicie cienkiej igły w materiał zawsze będzie łatwiejsze, niż przepchanie grubej igły, a co za tym idzie – będzie mniej wymagające dla maszyny.

Co mam na myśli przez „możliwych”? Igłę oczywiście należy dobrać do grubości nici, jeżeli podczas szycia zrywa się nitka, może to oznaczać, że oczko w igle jest za małe i potrzebujesz grubszej igły. Podobnie w przypadku łamania igieł – jeżeli zbyt często to Ci się przytrafia, wybierz grubszą i mocniejszą igłę (chociaż w tym wypadku duże znaczenie ma też po prostu sposób szycia). Do mojej maszyny, zastosowanych nici i mojego tempa szycia (raczej wolnego 😀 ) igła o numerze 80 jest optymalnym wyborem. Przy szyciu papieru należy również pamiętać o częstszym wymienianiu igły, bo po prostu szybciej się ona tępi.

Nici

Dobór nici w gruncie rzeczy zależy od szytego projektu. Jeżeli przeszywamy washpapę w celach dekoracyjnych lub szyjemy płaski projekt (jak np. dekoracje na choinkę), możemy do jej szycia użyć zwykłych nici 120. Grubsze i mocniejsze nici warto zastosować w przypadku szycia torebek czy innych, bardziej wymagających projektów. Papier jest gruby i dosyć sztywny, co oznacza, że w niektórych miejscach na nici będą działały spore naprężenia – zdecydowanie większe niż ma to miejsce w przypadku tkanin. W swoich projektach najczęściej używam nici 75 (np. Coats Dual Duty) lub 60 (do skóry, np. Amanda Gabor) i takie też nici w przypadku szycia washpapy mi się sprawdzają.

Porady dotyczące szycia

 • Szyjąc washpapę ustaw dłuższy ścieg – chociaż washpapa jest bardzo wytrzymałym materiałem, to gęsto podziurkowana, będzie zachowywała się dokładnie tak jak zwykły papier, czyli z łatwością się przerwie. U mnie sprawdza się długość ściegu w okolicach 3,5 – 4 mm.
 • Szycie zaczynaj i kończ ok. 2-3 mm od krawędzi elementu – unikniesz w ten sposób osłabienia papieru w tych miejscach.
 • Mocując ścieg na początku i końcu szycia, trafiaj w te same otwory po igle – znowu jest to kwestia unikania osłabienia papieru.
 • Washpapę można szyć na sucho oraz na mokro. Po zmoczeniu papier staje się bardziej miękki i plastyczny, przez co łatwiej jest go przeszywać i zaginać. Jeżeli chcesz szyć papier po zmoczeniu, zwróć uwagę, aby do szycia podkładać papier wilgotny, ale nie mokry – nie może ociekać wodą 😉
 • Torby i inne akcesoria szyte na lewej stronie najłatwiej jest wywracać na prawą stronę po zmoczeniu papieru. Przy wywracaniu zadbaj o to, by newralgiczne miejsca (np. początek i koniec szwu) przytrzymać palcami, by papier się w tych miejscach nie rozerwał.
 • Zawsze szyj mając prawą stronę u góry (lub stronę, która będzie bardziej widoczna) – dziurki powstałe przy szyciu zawsze będą ładniej się prezentować od strony igły.
 • Każdą czynność warto przemyśleć 2 razy, bo na papierze zostają trwałe ślady od wkłuć – prucie zbytnio nie wchodzi w grę, chyba że planujesz szyć później dokładnie w tym samym miejscu.
 • Przy szyciu papieru nie używaj szpilek – zastąp je klipsami do tkanin lub innymi tego typu klamerkami.
 • Washpapę możesz kleić – klej jest fajnym sposobem na przytrzymanie elementów w wybranym miejscu i zachowanie precyzji podczas szycia. Dużo osób przy szyciu Washpapy korzysta z kleju Magic, sama ostatnio testuję klej Fabri Tac firmy Beacon i bardzo fajnie się sprawdził również przy szyciu washpapy. Do klejenia papieru możesz również wykorzystać flizelinę dwustronnie klejącą.
 • Precyzja to podstawa – wykorzystuj wszelkiego rodzaju prowadniki lub stopki z prowadnikiem, które pomogą w równym prowadzeniu ściegu od krawędzi. Stopka z prowadnikiem 3 mm i 6 mm jest u mnie w ciągłym użyciu. W przypadku bardziej problematycznych elementów możesz narysować delikatnie ołówkiem linię szycia i prowadzić po niej igłę.
 • Ostatnia porada? Dbaj o maszynę – przy szyciu kilku warstw lepiej jest kręcić ręcznie kołem, niż zepsuć lub rozregulować swój sprzęt. Papier ma tendencje do lekkiego pylenia, więc dobrze jest też częściej czyścić maszynę.

A na koniec jeden z moich papierowych tworów – męski portfel:

A jakie są Twoje sposoby na radzenie sobie z szyciem papieru?


Tagi: nie przypisano żadnych tagów

Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

3 komentarze

Leave a Reply