Jak uszyć rączki z tkaniny do torebki szoperki

Jak uszyć rączki z tkaniny do torebki


Nasza torba Amelia posiada rączki z ekoskóry, ale bez problemu możesz stworzyć do niej uchwyty z innego materiału. Technikę tę możesz oczywiście wykorzystać również w innych projektach.

Ten sposób szycia rączek sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy ukryć wszystkie cięte brzegi materiału np. szyjąc rączki z tkaniny.

Paski materiału na rączki przygotuj wg następujących wytycznych:

  • szerokość paska: 2 x szerokość gotowej rączki
  • długość paska: 2 x długość gotowej rączki + 2 cm na zapasy na szew.
Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Jak uszyć rączki z tkaniny

1. Długie krawędzie paska na rączkę zaprasuj tak, aby spotkały się na środku (na lewej stronie materiału). Następnie złóż pasek na pół (po długości, z prawą stroną wewnątrz), rozłóż zaprasowane końce paska i przeszyj, szyjąc z 1 cm zapasem na szew.

2. Rozprasuj (na boki) dodatki na szew, następnie zaprasuj ponownie wcześniejsze linie zgięcia, jeżeli jest taka potrzeba.

3. Złóż rączkę na pół, ukrywając wszystkie niezabezpieczone krawędzie wewnątrz. Przeszyj pasek po obu stronach, szyjąc ok. 3 mm od krawędzi. Przeszycie najlepiej zacząć i zakończyć kilka cm od krótkiego brzegu – dalsza część szwu zostanie uzupełniona przy naszywaniu rączki. Końce nitek możesz zawiązać na lewej stronie rączki.

Szew łączący dobrze jest ustawić przy końcu paska, ale tak, żeby przy naszywaniu rączki nie znajdował się na linii szycia (jeżeli to możliwe zawsze warto ograniczać ilość warstw do przeszycia).

4. Tak przygotowaną rączkę naszyj na torebkę. Wykonaj przeszycie w kształcie prostokąta, szyjąc ok. 3 mm od krawędzi. Góra przeszycia powinna połączyć się z wcześniej wykonanymi przeszyciami (lub delikatnie na te przeszycia nachodzić).

Rączki gotowe. Jest to prosty i estetyczny sposób na ich wykonanie, więc mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu 🙂 A może wolisz inną metodę ich szycia?


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply