Jak wykonać ozdobny naroznić - szycie torebek

Jak dodać ozdobne narożniki do torebki – tutorial


Ozdobne narożniki są ciekawym, a jednocześnie prostym sposobem na urozmaicenie wyglądu torebki. Poniżej znajdziesz 3 sposoby na ich przygotowanie i uszycie.

Przygotowanie wykroju

Ozdobne narożniki można dodać do wielu modeli torebek. Te w najprostszej formie bez problemu dodasz do fasonów torebek i innych akcesoriów, które nie mają zaznaczonego dna jak np. przedstawiony poniżej wizytownik. Dobrze sprawdzą się również fasony, które mają oddzielny środkowy panel – jak np. torebka typu box lub torebka listonoszka.

Narożnik możemy wyrysować na elemencie wykroju. Należy pamiętać, że kierujemy się tutaj liniami szycia, czyli na tym etapie ignorujemy dodatki na szwy. Najprostszy narożnik można wykreślić np. cyrklem. W przypadku szablonu z zaokrąglonymi rogami, punktem środkowym do wyrysowania łuku będą przedłużone do przecięcia linie szycia.
Do takiego narożnika dodajemy wkoło dodatki na szwy – najlepiej o wielkości takiej, jakie zostały uwzględnione na szablonie torebki. W przypadku pierwszej metody szycia (przedstawionej dalej), wewnętrzna krawędź nie będzie potrzebowała dodatków na szwy (obszar zaznaczony na szaro).
Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Szycie narożników

Metoda 1 – narożnik z ciętą krawędzią

Najprostszym sposobem na uzyskanie ładnego kształtu narożnika, jest po prostu obcięcie jego wewnętrznej krawędzi (wewnętrznej względem wykroju torebki ;)) dokładnie wg kształtu, jaki potrzebujemy – w tym wypadku łuku. Oczywiście sposób ten sprawdzi się tylko w przypadku materiałów, które się nie strzępią, jak np. ekoskóra. Dobrze też, jeżeli materiał ma lewą stronę w tym samym kolorze, co wierzch, bo krawędź w innym kolorze będzie rzucać się w oczy.

Narożnik naszywamy na element torebki, układając jego lewą stronę na prawej stronie elementu torebki. Wystarczy, że przeszycie będzie wykonane wzdłuż łuku (blisko krawędzi), reszta narożnika zostanie przymocowana podczas szycia torebki. Po naszyciu narożników przechodzimy do dalszego zszywania torebki.

Metoda 2 – zaprasowanie krawędzi na szablonie

Drugim sposobem na uzyskanie ładnego kształtu narożnika jest zaprasowanie jego krawędzi na szablonie z kartonu. Ten sposób świetnie sprawdzi się np. w przypadku tkanin.

Szablon z kartonu przygotuj bez dodatku na szew wzdłuż „wewnętrznej” krawędzi narożnika. Narożnik z materiału przeszyj wzdłuż łuku, szyjąc blisko brzegu i zostawiając na końcu dłuższe nitki. Ciągnąc za jeden koniec nitki, zmarszcz materiał i rozprowadź marszczenie na całej długości. Do narożnika przypnij szablon z kartonu i zaprasuj krawędź narożnika w kierunku lewej strony materiału. Tak przygotowany narożnik możesz naszyć na element torebki – tak jak poprzednio szyjąc wzdłuż łuku.

Metoda 3 – odszycie krawędzi narożnika

Ostatnim sposobem na uzyskanie pięknie wyglądającej krawędzi w narożniku jest metoda z odszyciem. W tym wypadku na każdy narożnik potrzebujemy dwóch elementów z materiału, ale na spodnią część możemy użyć materiału, który jest delikatniejszy – np. podszewki. Dobrze jednak, jeżeli podszewka będzie w tym samym kolorze co wierzch (chociaż nie jest to konieczne).

Elementy narożnika złóż prawymi stronami do siebie i przeszyj wzdłuż krawędzi (łuku). Przytnij zapas na szew do ok. 3 mm, a następnie wywróć element na prawą stronę. Zaprasuj zszytą krawędź – dobrze jest odrobinę przeciągnąć do wewnątrz stronę z podszewką, aby była oddalona od krawędzi i nie wystawała po naszyciu narożnika. Tutaj też dobrze sprawdza się szablon z kartonu, ale nie jest konieczny. Tak przygotowany narożnik naszywamy na element torebki.

Te 3 metody przygotowania narożników wystarczą, aby sprostać większości przypadków. Oczywiście narożniki nie muszą przybrać formy wycinka koła, możesz w zasadzie dowolnie bawić się ich kształtem, by tworzyć jedyne w swoim rodzaju projekty.


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply