Prosta, ozdobna rączka do kosmetyczki, rączki do torebki - tutorial

Dwukolorowy uchwyt do kosmetyczki lub rączki do torebki – tutorial


Uwielbiam wymyślać nowe sposoby na szycie detali w torebkach. A gdy wymyślona metoda jest prosta, szybka do wykonania i daje ładny efekt – to chyba o więcej prosić nie trzeba 🙂

Przedstawioną technikę wykorzystałam do uszycia rączki w kosmetyczce, ale spokojnie możesz ją wykorzystać do uszycia dłuższych, ozdobnych rączek do torebki.

Przygotowanie wykroju

W naszych wykrojach oczywiście znajdziesz wszystkie potrzebne elementy, ale jeżeli chcesz wykorzystać tę metodę przy szyciu innych rzeczy, to wykrój należy przygotować w następujący sposób:

A – długość całkowita rączki po uszyciu
B – szerokość rączki po uszyciu
C – szerokość kontrastowego elementu
D – długość zawiniętych brzegów

Aby uszyć rączkę, potrzebujesz wyciąć 2 paski – jeden z materiału bazowego, drugi z kontrastowego (mniejszy).

Pasek z bazowego materiału

Szerokość (wysokość) paska: 2 x B
Długość paska: (A + 2 x D) + dodatki na szwy
Pasek z kontrastowego materiału

Szerokość (wysokość) paska: 2 x C
Długość paska: (A – 2 x D) + dodatki na szwy

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Szycie rączki

1. Zaprasuj paski wzdłuż długich brzegów, tak aby ich krawędzie spotkały się na środku pasków (lewa strona materiału powinna znajdować się wewnątrz). Złóż paski prawymi stronami do siebie i wyśrodkuj paski na szerokość. Zszyj krótsze końce pasków – szyjąc od początku do końca kontrastowego elementu (szew nie powinien wychodzić poza węższy pasek). Pamiętaj, aby zabezpieczyć przed pruciem początek i koniec ściegu (mocowanie szwu).

2. Rozprasuj szwy (na boki) i wywróć pasek na prawą stronę. Ułóż pasek tak, aby zawinięte boki bazowego materiału miały tę samą szerokość. Przeszyj (naszyj) kontrastujący pasek – szyjąc wzdłuż dłuższych krawędzi oraz w zagłębieniu szwu (na krótszych bokach). Ścieg będzie widoczny na spodzie rączki, dlatego dobierz nitki w odpowiednim kolorze. W okolicach szwów zwróć uwagę, aby dodatki na szwy były ukryte (możesz delikatnie wepchać je pod spód szpilką podczas szycia).
3. Tak przygotowaną rączkę naszyj na prawą stronę elementu torebki lub kosmetyczki, szyjąc po zagiętych końcówkach paska wyciętego z bazowego materiału. Możesz wykonać przeszycia w kształcie zwykłego prostokąta lub dodać do niego dodatkowe przeszycia. Możesz także nabić nity, aby Twoja praca zyskała bardziej profesjonalny charakter.

Trzy proste kroki i rączka gotowa 🙂 Prawda, że proste? Pochwal się swoją pracą na naszej facebookowej grupie!


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply