Jak uszyć kosmetyczkę kuferek - darmowy wykrój i tutorial

Jak uszyć kosmetyczkę kuferek – darmowy wykrój i tutorial


Marzy Ci się kosmetyczka kuferek, ale nie wiesz jak ją uszyć? Skorzystaj z naszego darmowego wykroju i instrukcji szycia krok po kroku.

Długo wyczekiwany wykrój i tutorial na kosmetyczkę nareszcie doczekał się swojej publikacji. Przygotuj wszystkie niezbędne materiały i do dzieła!

Zanim jednak zabierzesz się za szycie, pobierz nasz darmowy wykrój na kosmetyczkę. A w tym artykule znajdziesz informację jak sklejać nasze wykroje.

Materiały potrzebne do uszycia kosmetyczki

Będziesz potrzebować:

 • materiał zewnętrzny np. tkaninę poliestrową wodoodporną – 0,25 mb przy szerokości 140 cm
 • materiał kontrastowy (opcjonalnie) – mały prostokąt na rączkę
 • podszewkę (najlepiej wodoodporną, ale ja wykorzystałam tkaninę bawełnianą) – 0,4 mb przy szerokości 140 cm<
 • zamek 5 mm o długości 65 cm (dokładnie 63 cm)
 • wypustkę (opcjonalna) – długość ok. 1,7 m – wypustkę możesz zrobić własnoręcznie
 • lamówkę do wykończenia brzegów – długość ok. 1,6 m, szerokość 22 mm – lamówkę możesz zrobić własnoręcznie

Do usztywnienia kosmetyczki wykorzystałam:

 • sztywnik krawiecki tkany z klejem punktowym, gramatura 194 g/m2
 • piankę polietylenową sieciowaną 3 mm

Możesz oczywiście zamienić wymienione wkłady usztywniające na inne, podobne produkty lub usztywnić kosmetyczkę wg własnych preferencji.

Wycinanie elementów

Upewnij się przed wycięciem, że elementy – wąskie paski wycinane na złożeniu materiału – są faktycznie proste! Nie trudno tutaj o błąd.

Pamiętaj, aby przenieść nacinki na wycinane elementy. Nacinki nanieś również na środkowych liniach elementów wycinanych na złożeniu.

Wytnij z tkaniny wierzchniej:

 • 2x element #1 – dno i góra kosmetyczki
 • 1x element #2 ze złożonego materiału – góra środkowego panelu
 • 1x element #3 ze złożonego materiału – dół środkowego panelu
 • 1x element #5 – tylny panel
 • 1x element #6 – dół rączki (możesz wyciąć z innego materiału w zależności od preferencji)

Wytnij z materiału kontrastowego:

 • 1x element #7 – góra rączki

Wytnij z podszewki:

 • 2x element #1 – dno i góra kosmetyczki
 • 1x element #2 ze złożonego materiału – góra środkowego panelu
 • 1x element #3 ze złożonego materiału – dół środkowego panelu
 • 1x element #4 ze złożonego materiału – panel z kieszeniami
 • 1x element #5 – tylny panel

Wytnij z pianki:

 • 2x element #1 – bez dodatków na szwy i minus dodatkowe 3 mm

Wytnij ze sztywnika:

Wszystkie elementy (poza górą i dołem) wytnij bez dodatków na szwy i minus dodatkowe 1 – 2 mm, żeby mieć pewność, że nie wejdą w szew.

 • 2x element #1 – sztywnik dna i góry wytnij wg kształtu pokazanego obok na obrazku. Wkład będzie stanowił dodatkowe wzmocnienie dla rączki i dna.
 • 1x element #2 ze złożonego materiału – góra środkowego panelu
 • 1x element #3 ze złożonego materiału – dół środkowego panelu
 • 1x element #5 – tylny panel

Masz maszynę domową? Boisz się, że nie dasz rady przeszyć tych wszystkich warstw? Możesz:

 • wyciąć sztywnik góry i dna bez zapasów na szwy
 • uszyć kosmetyczkę bez wypustki
 • uszyć osobno podszewkę i warstwę wierzchnią, a później połączyć je ręcznie ściegiem krytym
Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Usztywnianie elementów

Panele wycięte z pianki na razie odłóż na bok. Wkład tkany naklej na lewą stronę elementów:

 • dna i góry z materiału zewnętrznego
 • #2, #3, #5 wyciętych z podszewki

Szycie kosmetyczki krok po kroku

Szycie rączki

1. W pierwszej kolejności uszyj rączkę, wykorzystując elementy #6 i #7. W poprzednim poście na naszym blogu znajdziesz dokładną instrukcję szycia dwukolorowej rączki. A poniżej zdjęcia ilustrujące ten proces.

2. Przygotowaną rączkę naszyj na jeden z elementów #1, wycięty z materiału zewnętrznego. Rączkę naszyj ok. 4 cm od krótszych brzegów, na środku wysokości (na wykroju zostało oznaczone sugerowane miejsce jej naszycia). Rączkę możesz dodatkowo wzmocnić i ozdobić nitami.

Szycie kieszeni

Na wykroju uwzględniono najprostszy model kieszeni, aby łatwo było je uszyć. Bardziej funkcjonalne będą jednak kieszonki „przestrzenne” z gumką na górze. Daj znać w komentarzu, czy przyda Ci się tutorial jak uszyć takie kieszenie.

3. Panel kieszeni złóż na pół (element podszewki #4) wzdłuż dłuższej osi (lewa strona wewnątrz), a następnie przeszyj na ok. 6 mm od zagiętej krawędzi. Na tak przygotowany element przenieś oznaczenia kieszeni (przerywane linie na wykroju). Oczywiście możesz zmienić wielkość kieszeni, jeżeli masz na to ochotę.

4. Ułóż panel z kieszeniami na prawej stronie dołu środkowego panelu (element #3) wyciętym z podszewki, wyrównując go do dolnej krawędzi. Przeszyj panel z kieszeniami wzdłuż wszystkich przeniesionych linii. Na górze zabezpiecz ścieg (i kieszenie) np. gęstym zygzakiem.

Wszywanie zamka – szycie środkowego panelu

5. Przygotuj wszystkie elementy środkowego panelu (#2, #3 – z podszewki i materiału zewnętrznego) oraz zamek. Złóż węższe paski (#2) prawymi stronami do siebie, a pomiędzy nie włóż zamek – przód zamka w kierunku materiału zewnętrznego. Wyrównaj wszystkie elementy do jednej z długich krawędzi, a następnie przeszyj wszystkie warstwy. Jeżeli twój zamek jest dłuższy, nie przejmuj się tym – końcówki możesz przyciąć później.

Masz problem z wszyciem zamka? Na rynku jest dużo produktów ułatwiających pracę – możesz skorzystać np. z fastrygi w kleju lub flizeliny dwustronnie klejącej. Możesz także wykorzystać starą, sprawdzoną metodę – fastrygę 😉
6. Rozłóż zszyte części i zaprasuj krawędź. Przeszyj jeszcze raz elementy, szyjąc ok. 3 mm od zaprasowanej krawędzi.
7. Wszyj drugą stronę zamka pomiędzy dolne części środkowego panelu (#3). Ponownie elementy powinny być złożone prawymi stronami do siebie, a przód zamka skierowany w stronę materiału zewnętrznego. Zwróć uwagę, aby zacząć wszywanie elementów w tym samym miejscu co u góry. Następnie rozłóż materiał, zaprasuj krawędź i przestębnuj (przeszyj) panel na ok. 3 mm od zaprasowanego brzegu.

Przed końcowym stębnowaniem upewnij się, że góra i dół zaczynają się i kończą w tym samym miejscu. Drobne przesunięcie (do ok. 0,5 cm) jest akceptowalne, ale jeżeli przesunięcie jest duże – spruj szew i wszyj zamek ponownie.
Twój środkowy panel powinien wyglądać mniej więcej tak:
8. Przygotuj tylne panele i ułóż je na elemencie z zamkiem – wyrównaj części do krótszego boku elementu z zamkiem. Części powinny być złożone prawymi stronami do siebie – podszewka do podszewki, materiał zewnętrzny do materiału zewnętrznego. Przeszyj wszystkie warstwy.
9. Następnie przeciągnij przeciwne (do już zszytych) boki tylnych paneli do drugiego krótkiego boku elementu z zamkiem. Ponownie złóż części prawymi stronami do swoich odpowiedników (podszewka do podszewki, materiał zewnętrzny do materiału zewnętrznego). Ponieważ tylne panele są dużo krótsze, nadmiar elementu z zamkiem trzeba wysunąć na zewnątrz, aby dało się części razem zszyć. Przeszyj boki wzdłuż krawędzi – zszyte części powinny utworzyć pętlę.
10. Możesz zaprasować środkowy panel wzdłuż zszytych brzegów lub przeszyć go na ok. 3 mm od wcześniej wykonanych szwów.

Przyszywanie wypustki

Dokładniejsze informacje jak przygotować i wszyć wypustkę znajdziesz w tym poście.

11. Przygotuj wypustkę – możesz zrobić ją samodzielnie lub skorzystać z gotowej. Miejsce wszycia wypustki ma ok. 75 cm (x2), ale wypustka powinna być dłuższa – w zależności od preferowanej metody jej wykończenia – u mnie długość całkowita paska materiału wynosiła 85 cm (x2). Żyłkę kaletniczą ucięłam troszkę krótszą, a podczas wszywania docięłam ją jeszcze do odpowiedniej długości.

12. Przygotowane 2 odcinki wypustki przyszyj do środkowego panelu kosmetyczki (jest to tylko przeszycie pomocnicze). Wypustkę ułóż wzdłuż brzegów na materiale zewnętrznym, zagięty brzeg wypustki powinien być skierowany do środka panelu. Wypustkę zacznij wszywać od strony tylnego panelu. Pętlę utworzoną z wypustki wykończ jednym z przedstawionych w tym poście sposobów.

Niektórzy przyszywają wypustkę do dna, a nie do środkowego panelu – jest to tylko kwestia preferencji, oba sposoby są jak najbardziej prawidłowe.

Wszywanie góry i dna kosmetyczki

13. Przygotuj elementy #1 wycięte z podszewki i materiału wierzchniego. Przy przyszywaniu tych elementów zastosowałam jedną z metod opisaną w artykule: jak wszyć zaokrąglone dno do torebki. Złóż dwie pary – element zewnętrzny i podszewka – lewymi stronami do siebie i przeszyj wzdłuż zaokrąglonych rogów (w obrębie dodatków na szwy). Zmarszcz delikanie materiał wzdłuż przeszyć.

14. Tak przygotowane elementy włóż do środkowego panelu, składając części zewnętrznym materiałem do siebie i szyjąc po stronie podszewki (wszyj najpierw górę/dół, a następnie powtórz z drugim elementem). Góra z rączką powinna być wszyta po stronie węższych pasków na panelu środkowym (elementów #2), dno kosmetyczki po stronie tych szerszych (#3). Przypnij górę, spinając w pierwszej kolejności nacinki na obu elementach (na górze i panelu środkowym). Następnie zepnij pozostałe odcinki góry. Przeszyj całość, zostawiając na jednym z dłuższych odcinków otwór na włożenie pianki (ok. 5 – 8 cm). W taki sam sposób wszyj dno kosmetyczki.
Zanim włożysz piankę, upewnij się, że wypustka jest ładnie wszyta i dobrze wygląda po prawej stronie. Możesz spruć poszczególne odcinki, jeżeli zajdzie taka potrzeba albo przeszyć jeszcze raz całość wkoło, szyjąc bliżej wypustki.

14. Włóż panele z pianki między elementy #1 na górze i dnie kosmetyczki. Rozłóż je dokładnie wewnątrz, a następnie zaszyj pozostawione odcinki. Nie musisz jeszcze wywracać kosmetyczki, dodałam tylko zdjęcie podglądowe.

Twoja kosmetyczka jest już prawie gotowa – pozostaje jedynie zabezpieczyć wewnętrzne brzegi.

Wykańczanie brzegów lamówką

15. Utnij 2 odcinki lamówki o długości 75 cm + szerokość rozłożonej lamówki. Z lamówki wykonaj 2 pętle – aby to zrobić , rozprasuj końce na obu odcinkach (odrobinę więcej niż szerokość lamówki). Złóż końce danego kawałka lamówki prawymi stronami do wewnątrz, prostopadle do siebie i przeszyj po ukosie (od górnego rogu wierzchniej warstwy do dolnego rogu tej spodniej). Przytnij róg lamówki, zostawiając ok 0,5 – 1 cm zapasu. Rozprasuj zapasy na szwy, a następnie zaprasuj lamówkę.

16. Tak przygotowaną lamówkę możesz przyszyć na różne sposoby. Jeżeli chcesz to zrobić na maszynie – rozłóż jeden brzeg lamówki i połącz go z brzegiem, który chcesz wykończyć (zdjęcie 1). Ja wykończyłam go ręcznie, aby dać odetchnąć mojej maszynie (zdjęcie 2-4).

Załóż pętlę z lamówki na kosmetyczkę – lewa strona lamówki do prawej strony podszewki. Następnie przyszyj jeden brzeg ręcznie, prowadząc ścieg wzdłuż ściegu, który widoczny jest na podszewce (miejsce przyszycia dna/góry). Następnie zawiń lamówkę wokół krawędzi i przyszyj jej drugą stronę – prowadząc ścieg w ten sam sposób. Ponieważ zapasy na szew kosmetyczki są grube, możesz je trochę przyciąć, jeżeli lamówka wychodzi za wąska.

Tak prezentuje się mój kuferek, ale nie mogę się doczekać Twojej realizacji! Podziel się swoją pracą na naszej grupie facebook.

Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

4 komentarze

Leave a Reply