Jak wszyć zaokrąglone dno do torebki, wszywanie koła do tuby - tutorial

Jak wszyć zaokrąglone dno do torebki?


Wszywanie okrągłych elementów lub den z zaokrąglonymi rogami często sprawia problemy, zwłaszcza osobom początkującym. Dlaczego zawsze wydaje Ci się, że jednego elementu jest za dużo? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

A wszystkiemu winne są dodatki na szwy. Bo chociaż linie szycia na obu elementach zgadzają się, to przesuwając koło czy łuk na zewnątrz, powiększamy obwód elementu. Zobacz, o ile różnią się zewnętrzne linie na obu częściach (czerwony odcinek). A przy większych dodatkach na szew, różnica ta będzie jeszcze bardziej odczuwalna.

Jak wszywać koło do tuby?

Skoro udało się znaleźć przyczynę problemu, to znajdźmy jego rozwiązanie. I chociaż da się wszyć koło bez dodatkowych zabiegów, poniższe 2 techniki na pewno ułatwią Ci to zadanie.

Powiększenie obwodu tuby

Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, to powiększyć obwód tuby. Brzmi jak magia, ale chodzi o najprostsze nacięcie zapasów na szwy.

Nie nacinaj zapasów do samego końca, a jedynie do 1-2 mm przed linią szycia. Przed nacięciem, możesz wykonać na elemencie pomocnicze przeszycie wzdłuż linii szycia, które zabezpieczy dodatkowo materiał. Tak przygotowane dodatki na szwy układamy na zaokrąglonej części, dopasowując je do łuków i zszywamy, szyjąc po wewnętrznej stronie wykonanego przeszycia pomocniczego. Technikę tę pokazywałam przy szyciu poduszki – serduszka.

Osobiście jednak preferuję drugą metodę – zwłaszcza przy szyciu torebek, gdzie zależy nam na wytrzymałości materiałów.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Pomniejszenie obwodu koła lub łuku

Aby pomniejszyć obwód elementu, musimy zmarszczyć jego brzegi. Oczywiście nie będzie to marszczenie ozdobne, widoczne na zewnątrz, a jedynie przeszycie pomocnicze,

Przeszycie pomocnicze wykonaj na 2-3 mm od krawędzi, wzdłuż zaokrąglonych odcinków. Nie musisz go robić z aptekarską precyzją, centymetr w jedną czy drugą stronę w długości przeszycia nie zrobi różnicy.

Zmarszcz materiał, rozłóż marszczenie równomiernie po łuku, a następnie włóż zaokrąglony element do tuby. W pierwszej kolejności połącz nacinki na obu częściach (jeżeli występują), potem proste odcinki, a na koniec zaokrąglone brzegi – które na tym etapie same powinny „wskoczyć” na miejsce. W przypadku koła połącz nacinki, a następnie upinaj pozostałe odcinki elementów. Jeżeli szyjesz z grubszego materiału np. eko-skóry, dobrze jest przyfastrygować zaokrąglone brzegi. Dzięki temu elementy nie będą przesuwać się podczas szycia.

Tak przygotowaną rzecz zszywamy po stronie zaokrąglonej części. Po zszyciu wywróć swoją pracę na prawą stronę, upewnij się, że nie ma na linii zszycia żadnych zmarszczek i przeprasuj szew (jeżeli Twój materiał na to pozwala).

Z jakiej metody najczęściej korzystasz? A może masz swój własny sposób na radzenie sobie z tym zadaniem?


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

2 komentarze

Leave a Reply