Wigofil - włóknina do usztywniania torebek

Wigofil


Wigofil jest włókniną polipropylenową, produkowaną metodą spunbond. Jest to produkt, z którym spotkał się chyba każdy – niezależnie czy interesuje się krawiectwem, czy nie.

Włóknina Wigofil jest wytrzymała na rozciąganie i rozdarcie, jednocześnie przepuszcza powietrze i jest trudnopalna (nie zajmuje się ogniem, tylko topi). Ze względu na niską cenę i swoje właściwości znalazła zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Wykorzystuje się ją w meblarstwie np. pokrywając tył kanapy, w fotografii jako tła do zdjęć, w rolnictwie do ochrony roślin, w budownictwie, obuwnictwie, krawiectwie itd.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Zastosowanie w krawiectwie i kaletnictwie

Włóknina ta służy do produkcji wszelkiego rodzaju pokrowców, toreb reklamowych, siatek na zakupy (eko-toreb). Jej brzegi się nie strzępią, dlatego paski z wigofilu wykorzystuje się jako lamówki (bez zawijania ich brzegów). W tańszych torebkach dodawana jest jako podszewka. W torebkach, głównie tych z eko-skóry, wykorzystywana jest jako materiał usztywniający i wzmacniający.

Ponieważ jest wytrzymała na rozdarcia, zwłaszcza te grubsze wersje, można stosować ją jako dodatkowe wzmocnienie materiału – pod guzikami, napami, zapięciami magnetycznymi itd

W niższej gramaturze włóknina ta w dotyku jest miękka i przypomina zwykły materiał, ale po pewnym czasie może się zmechacić. Powyżej 100 g/m2 robi się sztywniejsza i zaczyna bardziej w odczuciu przypominać plastik. Popatrzcie jak wyglądają zdjęcia makro – wyraźnie widać różnicę w strukturze materiału.

Wigofil biały – 150 g/m2, wigofil beżowy – 130 g/m2, wigofil czarny – 90 g/m2

Włóknina Wigofil jest wrażliwa na ciepło – topi się, dlatego prasowanie jej nie jest najlepszym pomysłem. W cieńszych wersjach wytopimy sobie dziurę, grubsza 150 g/m2 przetrwa prasowanie w najniższej temperaturze, ale zbyt mocny docisk żelazkiem może ją zniekształcić.

Włóknina nie posiada kleju, dlatego przy szyciu torebek najczęściej zszywa się elementy włókniny z elementami warstwy wierzchniej lub podszewki i traktuje jako całość. Do usztywnienia drobnych akcesoriów, portfelików może zostać włożona pod koniec procesu szycia.

Włóknina ta nie usztywni torebki „na blachę”, ale jest to ciekawy produkt, który warto znać.

Właściwości

Producent
b.d.
Kraj produkcji
b.d.
Szerokość rolki
140 – 160 cm
Skład
100 % polipropylen
Dostępne kolory
różne
Gramatura
15 – 150 g/m2
Grubość
poniżej 1 mm
Cena za m2
1,4 – 6,4 zł
Cena za mb
2 – 9 zł
Sztywność
1-4/10

Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply