Jak uszyć rączki do torebki na 3 sposoby

3 sposoby na uszycie rączek do torebki z ekoskóry


Szycie rączek do torebki jest zadaniem stosunkowo łatwym, ale nawet tutaj znajdzie się kilka sposobów na ich wykonanie. W tutorialu wykorzystałam eko-skórę, ale sposoby te możesz wykorzystać także do pracy z innymi materiałami.

Szycie rączek z jednej części

Pierwszym sposobem jest uszycie rączek z jednej części. Na rączki wytnij paski o szerokości równej 4x szerokość gotowej rączki. Brzegi wyciętego paska zawijamy tak, aby spotkały się na środku, a następnie składamy jeszcze raz pasek na pół. Rączki będą uszyte z 4 warstw materiału, dlatego nie potrzebują specjalnie dodatkowego wzmocnienia.

Aby ułatwić sobie pracę z ekoskórą, możesz wykorzystać taśmę dwustronną oraz klipsy. Pamiętaj, aby taśmy nie naklejać w miejscu, w którym będzie przebiegał szew.
Rączkę przeszyj najpierw wzdłuż „otwartego” boku. Szyj wyrównując krawędzie góry i dołu, następnie przeszyj drugą stronę.
Jest to najszybszy sposób na uszycie rączek, ale szyjąc w ten sposób, mogą powstać drobne „zmarszczki”. Wynika to z tego, że po jednej stronie materiał jest delikatnie popychany do przodu przez stopkę, a druga strona paska jest unieruchomiona. Aby zminimalizować ten efekt, możesz zmniejszyć docisk stopki, użyć stopki z górnym transportem lub stopki z rolką.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Szycie rączek z dwóch części

Ten sposób szycia rączek czy pasków bardzo lubię, bo daje spore możliwości urozmaicania wyglądu rączek. Daje również możliwość połączenia dwóch różnych materiałów, a dzięki temu optymalizacji grubości rączek.

Na jedną rączkę potrzebujesz wyciąć 2 paski o szerokości równej 2x szerokość gotowej rączki. Krawędzie tak przygotowanych pasków zaprasowujemy albo składamy, tak aby ich brzegi spotkały się na środku. Następnie składamy oba paski razem i zszywamy.

Aby urozmaicić wygląd rączek, możesz np. zrobić wierzchni pasek węższy albo użyć paska parcianego (taśmę nośną) jako spodnią warstwę.

Rączki do torebki z 3 warstw

Ostatni sposób jest dobry, gdy chcemy koniecznie użyć ekoskóry lub innego, grubszego materiału, ale potrzebujemy troszkę zredukować grubość rączek. Rączki takie szyjemy z jednego paska, ale szerokość paska równa jest 3x szerokości gotowej rączki. Każdą stronę paska zawijamy na 2 razy i tak złożone krawędzie powinny spotkać się na środku paska.

Rączkę przeszywamy, szyjąc wzdłuż zewnętrznych krawędzi i pilnując, aby ładnie schodziły się na środku. Następnie przeszywamy je jeszcze raz, zabezpieczając środkowe krawędzie – możesz tutaj wykorzystać ozdobny, szerszy ścieg lub przestębnować każdą stronę osobno.

Który sposób najbardziej lubisz? A może korzystasz z innej metody?


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply