Jak sklejać wykroje krawieckie, szybki sposób na sklejenie wykroju krawieckiego

Jak sklejać drukowane wykroje krawieckie Ardente Design


Kartki wykroju wydrukowane i co dalej? Jeżeli składanie naszych wykrojów sprawia Ci problemy, ten wpis Ci pomoże. Przy okazji przedstawię Ci metodę na szybkie sklejanie wykrojów, którą bardzo lubię, a której możesz jeszcze nie znać 🙂

Na starcie drobna uwaga – nasze wykroje ciągle są udoskonalane, dlatego mogą pojawić się niewielkie różnice między poszczególnymi produktami. Ogólna zasada ich sklejania pozostaje jednak taka sama.

Na kartkach wykrojów znajdują się pewne oznaczenia, które ułatwiają pracę:

  1. kwadraty kontrolne (tylko na pierwszej stronie)
  2. numer strony
  3. oznaczenie marginesu
  4. oznaczenie do szybkiego sklejania wykroju (potrzebne przy drugiej metodzie, oznaczenie zastosowano tylko przy niektórych wykrojach)

Składanie każdego wykroju zaczynamy od wydrukowania pierwszej strony i upewnienia się, że kwadraty kontrolne mają właściwe wymiary. Jeżeli wydruk się zgadza, możemy wydrukować pozostałe strony. Wydrukowane strony układamy tak, jak będą później sklejane – na kartkach kolumny zostały oznaczone numerami, a rzędy literami. Tak więc pierwszy rząd składa się z kartek nr 1a, 2a, 3a itd.

Składanie drukowanych wykrojów krawieckich podstawową metodą

W naszych wykrojach właściwy szablon znajduje się wewnątrz ramki marginesu, a to co jest poza nią (na obrzeżach), jest powtórzeniem wydruku z kolejnej strony. Sklejając strony, obcinamy margines na jednej stronie i tak obciętą krawędź przykładamy do linii marginesu na następnej stronie. Najlepiej jest skleić wszystkie rzędy wykroju, a następnie w ten sam sposób obciąć margines z jednego rzędu i skleić go z kolejnym rzędem kartek.

Gdy już wszystkie strony zostaną sklejone, pozostaje już tylko wycięcie wszystkich elementów wykroju.

Składanie drukowanych wykrojów krawieckich szybką metodą

Obcinanie marginesów jest dosyć czasochłonnym zajęciem, dlatego wiele osób szuka szybszych rozwiązań. Jednym ze sposobów na przyspieszenie procesu sklejania jest po prostu zaginanie rogów kartek i dopasowywanie ramek marginesów tylko w rogach. Metoda ta bardzo mi się spodobała, dlatego postanowiłam opracować dodatkowe oznaczenia, które ułatwią ten proces i zapewnią większą dokładność przy sklejaniu. Po kilku testach i drobnych poprawkach powstały takie oto krzyżyki z kwadratem w środku, które od niedawna dodaję do wszystkich wykrojów 🙂

Z porad odnośnie do tej metody mogę jedynie napisać, że najlepiej jest zagiąć marginesy na jednej stronie, skleić kartki taśmą powyżej zagiętego rogu, a po sklejeniu całego rzędu odwrócić go na lewą stronę i odgiąć rogi z drugiej kartki w danym łączeniu. Po odgięciu obu rogów można przejść do sklejania całych rzędów. A tak prezentuje się proces sklejania w praktyce:

Może jest to odrobinę mniej precyzyjna i troszkę mniej elegancka metoda, ale trzeba przyznać, że znacząco przyspiesza cały proces sklejania. Testuję ją już od jakiegoś czasu i na razie do obcinania marginesów nie wracam. Koniecznie daj znać, czy przypadła Ci ona do gustu :)

Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply