Jak zamocować zapięcie przekręcane w torebce - tutorial

Jak zamocować zapięcie obrotowe w torebce (zapięcie przekręcane)


Zapięcie przekręcane stanowi piękną ozdobę torebki czy portfela, dodając uszytej rzeczy profesjonalnego charakteru. Jest ono naprawdę łatwe i szybkie do zamocowania i nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi.

Zapięcie obrotowe wykorzystałam szyjąc torebkę Gretę , ale bez problemu wykorzystasz je również w innych fasonach.

Zapięcia przekręcane występują w wielu wersjach – małych, dużych, z szerokimi ramkami i wąskimi. Na rynku dostępne są zapięcia metalowe oraz plastikowe. Wszystkie te produkty mocuje się jednak w bardzo podobny sposób.

Zapięcie składa się z 2 zestawów elementów – ramki, którą mocuje się przeważnie na klapce oraz elementu przekręcanego, który mocuje się na części torebki, która znajduje się pod klapką.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Mocowanie wierzchniej części zapięcia obrotowego

Ustalanie położenia zapięcia

Zanim zabierzesz się za mocowanie zapięcia, określ, w którym miejscu ma się ono znaleźć. Ułóż ramkę na elemencie wykroju i wyśrodkuj ją względem oznaczenia umiejscowienia zapięcia. Zobacz jak wielkość ramki współgra z naniesionym na wykroju oznaczeniem – np. czy zapięcie nie wypadnie za blisko lub poza krawędzią klapki (patrz na linię szycia).

Jeżeli chcesz zmienić pozycję ramki, pamiętaj, aby dokładnie w ten sam sposób skorygować umiejscowienie spodniej
części zapięcia. Tak więc jeżeli podnosisz ramkę względem oznaczenia na wykroju, to dolną część też musisz podnieść
o tę samą wartość.

Usztywnienie klapki

Kolejną rzeczą, o jaką trzeba zadbać, jest usztywnienie / pogrubienie klapki w miejscu mocowania zapięcia. Ramka skręcana na śrubki przeważnie posiada przestrzeń pomiędzy górną a dolną blaszką i tę przestrzeń należy wypełnić. Ramki zaciskowe (z bolcami) dostosują się do grubości materiału.

Osobiście lubię dolną część klapki wzmacniać sztywnym wkładem np. Vlieseline Decovil lub S133. Poza pogrubieniem i usztywnieniem klapki dodają one jej troszkę ciężaru i dzięki temu ułatwiają użytkowanie torebki.

Wycinanie otworu pod zapięcie

Wycinany pod ramkę otwór powinien pomieścić wyższą krawędź, która biegnie wokół wewnętrznego otworu ramki. Dzięki temu strzępiący się materiał nie będzie widoczny po zamocowaniu zapięcia.

Jeżeli chodzi o otwory pod śrubki, to w zależności od wyglądu ramki, postępuję z nimi na 3 sposoby opisane poniżej.

Wariant pierwszy

Jeżeli gwinty pod śrubki (wraz z otoczką) są połączone z wewnętrzną krawędzią, a sama ramka jest dosyć szeroka i nie ma ryzyka, że materiał zacznie wychodzić spod zapięcia, to możemy otwór wyciąć tak, aby uwzględnić wszystkie elementy (patrz żółty obrys).

Wariant drugi

Wariant drugi to taki, gdy krawędzie gwintów nie stykają się z wewnętrzną krawędzią. Ramka jednak jest na tyle szeroka, że przycięty materiał nie będzie wysuwał się spod zapięcia. W takim wypadku najlepiej jest wyciąć ramkę osobno i osobno otwory na całe miejsce mocowania śrubek (np. przy pomocy dziurkacza pod oczka).

Wariant trzeci

W ostatnim wariancie ramka jest wąska i wycięcie dużego otworu do jej zamocowania mogłoby z czasem okazać się problematyczne. W takim wypadku najlepiej jest wyciąć otwory tylko pod same śrubki, a tam gdzie wypada krawędź gwintów, wyciąć tylko samo usztywnienie / wypełnienie.

Wycięty otwór wersja 1 (granatowy) oraz wersja 3 (jasny niebieski)

Zakładanie i skręcanie ramki

Wycięty otwór można zabezpieczyć klejem do tkanin lub płynem zabezpieczającym przed strzępieniem (fray check). Można także zabezpieczyć go, przeszywając wkoło. Dla pewności możesz nałożyć także klej do wnętrza zapięcia czy na śrubki, ale nie jest to niezbędne.

Teraz wystarczy włożyć ładniejszą część zapięcia od przodu klapki, do wcześniej wykonanego otworu. Od tyłu nałóż podkładkę i skręć elementy

Mocowanie spodniej części zapięcia obrotowego

Usztywnienie elementu

Dolna część zapięcia jest dosyć ciężka (zwłaszcza w większych zapięciach). Warto więc materiał usztywnić stabilnym wkładem, aby zrównoważyć ciężar elementu. Jeżeli usztywnienie będzie za słabe, to zapięcie będzie się wykrzywiać, co może być niewygodne podczas użytkowania. Tu również idealnie sprawdzą się wkłady Vlieseline Decovil lub S133.

Mocowanie zapięcia

Dół zapięcia przeważnie mocowany jest na bolcach. Ułóż podkładkę na elemencie, wyśrodkowując ją względem oznaczenia na wykroju i przerysuj umiejscowienie nacięć pod bolce.

Natnij materiał w oznaczonym miejscu (np. przy pomocy prujki), wsuń bolce zapięcia w otwory. Od lewej strony nałóż podkładkę, zagnij bolce i gotowe.

Stosujesz zapięcia obrotowe w swoich pracach? Jakie są wg Ciebie plusy i minusy tego typu zapięć?


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply