W poprzednim tutorialu pokazałam, jak wykonać kieszeń z siatki kaletniczej, wykończoną gumą płaską. Tym razem uszyjemy bardzo podobną kieszonkę, ale wykończoną gumą łamaną. Natomiast na dole kieszeni, zamiast zakładek, wykonamy marszczenie.
Plecak Dylan – wykrój i tutorial na ten model znajdziesz w moim sklepie 🙂
Potrzebne materiały i przygotowanie elementów
Materiały
Do uszycia tej kieszonki będziesz potrzebować:
- siatkę kaletniczą – moja jest stabilna i lekko sztywna
- gumę łamaną – moja ma szerokość 16 mm (w produktach kaletniczych zazwyczaj wykorzystywane są szersze i grubsze gumy łamane, natomiast taki typ bardzo ciężko jest znaleźć w sklepach, najczęściej dostępne są tylko takie odzieżowe / bieliźniane gumy, więc musimy pracować z tym, co jest dostępne 😉 )
- elementy plecaka lub torebki – w tutorialu będę bazować na wykroju na plecak Dylan
Wycinanie elementów odbywa się bardzo podobnie jak w pierwszym wariancie kieszeni (w poprzednim tutorialu).
Wycinanie siatki kaletniczej
Bazowa wersja kieszeni w plecaku Dylan (w wersji M) ma wymiar ok. 13,5 x 17 cm (wraz z zapasami). Krojąc kieszeń z siatki, wysokość pozostawiam bez zmian, ale dostosowuję górny zapas na szew do szerokości gumy. Tutaj jest to zależne od sposobu szycia, ale przyjmując metodę z tutorialu, górny zapas na szew kieszeni powinien wynosić tyle, ile połowa szerokości gumy (w moim przypadku 8 mm). Wysokość mojej siatki wynosi więc 16,8 mm.
Szerokość możesz ustalić wg własnych preferencji czy potrzeb, w moim przypadku dodałam 4,5 cm do szerokości, co daje 18 cm.
Ustalanie długości gumy
Minimalna długość gumy powinna być równa szerokości panelu, na który kieszeń będzie naszywana, żeby nie ściągała plecaka (możesz nawet dodać jej dodatkowe 0,5 cm luzu). Jeżeli jednak Twoja kieszeń ma być bardzo szeroka, musisz uwzględnić elastyczność gumy, która jednak jest ograniczona. W takim wypadku utnij dłuższy odcinek gumy – najlepiej jest sprawdzić ręcznie, w jakim stopniu guma się rozciąga i jaki odcinek będzie komfortowy do przyszywania dla danej szerokości kieszeni.
W tutorialu ucięłam odcinek gumy o długości równej szerokości kieszeni bazowej, czyli 13,5 cm.
Możesz zostawić dodatkowy zapas gumy na końcach, by łatwiej było ją przyszywać , w takim wypadku oznacz sobie początek i koniec gumy mydełkiem lub szpilką. W tutorialu pominęłam ten krok.
Szycie kieszeni z siatki, wykończonej gumą łamaną
1. Złóż siatkę i gumę na pół i oznacz ich środek – możesz to zrobić np. przy pomocy szpilek. Ułatwi to równomierne rozciągnięcie gumy na całej długości kieszeni.
2. Wyrównaj górną krawędź gumy do górnej krawędzi siatki i naszyj ją (jeżeli ma to znaczenie, elementy powinny być złożone lewymi stronami do siebie). Przeszycie poprowadź tuż poniżej linii złożenia gumy, na jej dolnej połowie.
Na początku najłatwiej jest przeszyć gumę bez naciągania, ale gdy już zamocujesz ścieg, dociągnij oznaczenie środka na gumie do oznaczenia środka na siatce i naszywaj gumę w rozciągnięciu (staraj się nie rozciągać siatki). Następnie, gdy już dojdziesz do środka, dopasuj końce elementów i szyj dalej w ten sam sposób. Aby łatwiej było Ci szyć, przytrzymuj gumę także z tyłu, za stopką. Siatka podczas szycia powinna leżeć gładko.
Który sposób szycia kieszeni z siatki kaletniczej preferujesz, z gumą prostą czy łamaną? Daj znać w komentarzu! 🙂
Leave a Reply