Jak uszyć kieszeń z siatki kaletniczej, wykończoną gumą łamaną

Kieszeń z siatki kaletniczej, wykończona guma łamaną


W poprzednim tutorialu pokazałam, jak wykonać kieszeń z siatki kaletniczej, wykończoną gumą płaską. Tym razem uszyjemy bardzo podobną kieszonkę, ale wykończoną gumą łamaną. Natomiast na dole kieszeni, zamiast zakładek, wykonamy marszczenie.

Plecak Dylan – wykrój i tutorial na ten model znajdziesz w moim sklepie 🙂

Potrzebne materiały i przygotowanie elementów

Materiały

Do uszycia tej kieszonki będziesz potrzebować:

  • siatkę kaletniczą – moja jest stabilna i lekko sztywna
  • gumę łamaną – moja ma szerokość 16 mm (w produktach kaletniczych zazwyczaj wykorzystywane są szersze i grubsze gumy łamane, natomiast taki typ bardzo ciężko jest znaleźć w sklepach, najczęściej dostępne są tylko takie odzieżowe / bieliźniane gumy, więc musimy pracować z tym, co jest dostępne 😉 )
  • elementy plecaka lub torebki – w tutorialu będę bazować na wykroju na plecak Dylan

Wycinanie elementów odbywa się bardzo podobnie jak w pierwszym wariancie kieszeni (w poprzednim tutorialu).

Wycinanie siatki kaletniczej

Bazowa wersja kieszeni w plecaku Dylan (w wersji M) ma wymiar ok. 13,5 x 17 cm (wraz z zapasami). Krojąc kieszeń z siatki, wysokość pozostawiam bez zmian, ale dostosowuję górny zapas na szew do szerokości gumy. Tutaj jest to zależne od sposobu szycia, ale przyjmując metodę z tutorialu, górny zapas na szew kieszeni powinien wynosić tyle, ile połowa szerokości gumy (w moim przypadku 8 mm). Wysokość mojej siatki wynosi więc 16,8 mm.

Szerokość możesz ustalić wg własnych preferencji czy potrzeb, w moim przypadku dodałam 4,5 cm do szerokości, co daje 18 cm.

Ustalanie długości gumy

Minimalna długość gumy powinna być równa szerokości panelu, na który kieszeń będzie naszywana, żeby nie ściągała plecaka (możesz nawet dodać jej dodatkowe 0,5 cm luzu). Jeżeli jednak Twoja kieszeń ma być bardzo szeroka, musisz uwzględnić elastyczność gumy, która jednak jest ograniczona. W takim wypadku utnij dłuższy odcinek gumy – najlepiej jest sprawdzić ręcznie, w jakim stopniu guma się rozciąga i jaki odcinek będzie komfortowy do przyszywania dla danej szerokości kieszeni.

W tutorialu ucięłam odcinek gumy o długości równej szerokości kieszeni bazowej, czyli 13,5 cm.

Możesz zostawić dodatkowy zapas gumy na końcach, by łatwiej było ją przyszywać , w takim wypadku oznacz sobie początek i koniec gumy mydełkiem lub szpilką. W tutorialu pominęłam ten krok.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Szycie kieszeni z siatki, wykończonej gumą łamaną

Gumę łamaną można doszywać na raz, składając ją na pół i umieszczając brzeg kieszeni w złożeniu. Jest to jednak dosyć trudny sposób, zwłaszcza w sytuacji, gdy różnica w szerokości gumy i krawędzi kieszeni jest duża. W tym tutorialu wykonuję dodatkowe przeszycie, by utrzymać siatkę na miejscu. Jest to także dodatkowe zabezpieczenie, by siatka nie wyrwała się ze szwu. Zawsze jednak możesz ten szew pominąć.

1. Złóż siatkę i gumę na pół i oznacz ich środek – możesz to zrobić np. przy pomocy szpilek. Ułatwi to równomierne rozciągnięcie gumy na całej długości kieszeni.

Naszywanie gumy bywa problematyczne, więc najlepiej jest dobrać kolor nici idealnie do koloru gumy. Dzięki temu drobne błędy i nierówności ściegu nie będą się rzucać w oczy.

2. Wyrównaj górną krawędź gumy do górnej krawędzi siatki i naszyj ją (jeżeli ma to znaczenie, elementy powinny być złożone lewymi stronami do siebie). Przeszycie poprowadź tuż poniżej linii złożenia gumy, na jej dolnej połowie.

Na początku najłatwiej jest przeszyć gumę bez naciągania, ale gdy już zamocujesz ścieg, dociągnij oznaczenie środka na gumie do oznaczenia środka na siatce i naszywaj gumę w rozciągnięciu (staraj się nie rozciągać siatki). Następnie, gdy już dojdziesz do środka, dopasuj końce elementów i szyj dalej w ten sam sposób. Aby łatwiej było Ci szyć, przytrzymuj gumę także z tyłu, za stopką. Siatka podczas szycia powinna leżeć gładko.

3. Przytnij odrobinę siatkę u góry (opcjonalne) i złóż gumę na pół, ukrywając w złożeniu górną krawędź siatki.
4. Przeszyj gumę, szyjąc tym razem wzdłuż dolnej krawędzi. Podczas szycia naciągaj gumę, by wyprostować krawędź kieszeni. W tym momencie górę kieszeni mamy już wykończoną.
5. Przeszyj dolną krawędź siatki w obrębie dodatku na szew i zmarszcz materiał na nitce. Ja zrobiłam to przeszycie dwukrotnie, by marszczenie ładniej się ułożyło. Po zmarszczeniu długość dolnej krawędzi powinna być równa szerokości panelu, na który kieszeń zostanie naszyta. 6. Ułóż kieszeń na bocznym panelu plecaka (elemencie #2b). Dopasuj do siebie dolne krawędzie obu elementów i upnij. Następnie upnij razem boczne krawędzie.
7. Przyszyj kieszeń do panelu plecaka, szyjąc wzdłuż boków i dołu, w obrębie dodatku na szew. Następnie szyj plecak zgodnie z instrukcją.
Gotowa kieszeń prezentuje się tak:

Który sposób szycia kieszeni z siatki kaletniczej preferujesz, z gumą prostą czy łamaną? Daj znać w komentarzu! 🙂


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply