Jak uszyć kieszeń z siatki kaletniczej, wykończoną gumą

Jak uszyć kieszeń z siatki kaletniczej – tutorial


Tym razem weźmiemy na tapet kieszeń z siatki kaletniczej. Górna krawędź tej kieszeni jest zmarszczona na gumie, a na dole uformowane są zakładki. Dzięki takiemu uformowaniu kieszeń jest obszerna, ale wykorzystanie siatki sprawia, że nie jest masywna. Taką kieszeń możesz wykorzystać np. w plecaku Dylan zamiast płaskiej, bocznej kieszonki 🙂

Potrzebne materiały i przygotowanie elementów

Materiały

Do uszycia tej kieszonki będziesz potrzebować:

  • siatkę kaletniczą – moja jest stabilna i lekko sztywna
  • gumę o szerokości 8-15 mm
  • elementy plecaka lub torebki – w tutorialu będę bazować na wykroju na plecak Dylan

Wycinanie siatki kaletniczej

Bazowa wersja kieszeni w plecaku Dylan (w wersji M) ma wymiar ok. 13,5 x 17 cm (wraz z zapasami). Krojąc kieszeń z siatki, wysokość pozostawiam bez zmian, ale dostosowuję górny zapas na szew do szerokości gumy. Czyli jeżeli w bazowej kieszeni górny zapas na szew wynosi 1 cm, a guma ma 15 mm, to muszę do wysokości siatki dodać brakujące 5 mm (Ostatecznie wychodzi mi 17,5 cm). Szerokość możesz ustalić wg własnych preferencji czy potrzeb, w moim przypadku dodałam 4,5 cm do szerokości, co daje 18 cm.

Ustalanie długości gumy

Minimalna długość gumy powinna być równa szerokości panelu, na który kieszeń będzie naszywana, żeby nie ściągała plecaka (możesz nawet dodać jej dodatkowe 0,5 cm luzu). Jeżeli jednak Twoja kieszeń ma być bardzo szeroka, musisz uwzględnić elastyczność gumy, która jest jednak ograniczona. W takim wypadku utnij dłuższy odcinek gumy – najlepiej jest sprawdzić ręcznie, w jakim stopniu guma się rozciąga i jaki odcinek będzie komfortowy do przyszywania dla danej szerokości kieszeni.

W tutorialu ucięłam odcinek gumy o długości równej szerokości kieszeni bazowej, czyli 13,5 cm.

Możesz zostawić dodatkowy zapas gumy na końcach, by łatwiej było ją przyszywać, w takim wypadku oznacz sobie początek i koniec gumy „właściwej” mydełkiem lub szpilką. W tutorialu pominęłam ten krok.

Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Szycie kieszeni z siatki, wykończonej gumą płaską

1. Złóż siatkę i gumę na pół i oznacz ich środek – możesz to zrobić np. przy pomocy szpilek. Ułatwi to równomierne rozciągnięcie gumy na całej długości kieszeni.

Naszywanie gumy bywa problematyczne, więc najlepiej jest dobrać kolor nici idealnie do koloru gumy i/lub siatki. Dzięki temu drobne błędy i nierówności ściegu nie będą się rzucać w oczy.

2. Wyrównaj górną krawędź gumy do górnej krawędzi siatki i naszyj ją (jeżeli ma to znaczenie, elementy powinny być złożone prawymi stronami do siebie). Przeszycie poprowadź wzdłuż dolnej krawędzi gumy.

Na początku najłatwiej jest przeszyć gumę bez naciągania, ale gdy już zamocujesz ścieg, dociągnij oznaczenie środka na gumie do oznaczenia środka na siatce i naszywaj gumę w rozciągnięciu (staraj się nie rozciągać siatki). Następnie, gdy już dojdziesz do środka, dopasuj końce elementów i szyj dalej w ten sam sposób. Aby łatwiej było Ci szyć, przytrzymuj gumę także z tyłu, za stopką. Siatka podczas szycia powinna leżeć gładko (na zdjęciach trochę mi się pomarszczyła, bo jedną rękę miałam zajętą 😉 ).

3. Przytnij odrobinę siatkę u góry (opcjonalne) i zawiń gumę, ukrywając pod nią górną krawędź siatki. U góry guma powinna tworzyć rant (jego wielkość jest zależna od tego, w jakiej odległości wykonane zostało wcześniejsze przeszycie).
4. Przeszyj gumę, ponownie szyjąc wzdłuż dolnej krawędzi. Podczas szycia naciągaj gumę, by wyprostować krawędź kieszeni. W tym momencie górę kieszeni mamy już wykończoną.
5. Ułóż kieszeń na bocznym panelu plecaka (elemencie #2b). Dopasuj do siebie środki dolnych krawędzi obu elementów i upnij. Następnie upnij razem boczne krawędzie. Z nadmiaru siatki na dolnej krawędzi uformuj dwie zakładki (po jednej na każdą połowę) i upnij.
6. Przyszyj kieszeń do panelu plecaka, szyjąc wzdłuż boków i dołu, w obrębie dodatku na szew. Następnie szyj plecak zgodnie z instrukcją.
Gotowa kieszeń prezentuje się tak:

Daj znać w komentarzu, czy ten tutorial był dla Ciebie pomocny 🙂


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

Leave a Reply