Gotowa kieszeń z wypustką z ekoskóry - blog o szyciu

Jak uszyć kieszeń z wypustką z ekoskóry – tutorial


Wypustka z ekoskóry jest ciekawym akcentem, dzięki któremu kieszeń prezentuje się bardziej profesjonalnie. Co więcej, taka wypustka świetnie usztywnia i stabilizuje górną krawędź kieszeni, a jej dodanie trwa krócej, niż parzenie herbaty 😉

Elementy potrzebne do uszycia kieszeni

Do uszycia kieszeni potrzebne będą Ci:

  • prostokąt na kieszeń – o wybranej szerokości i podwójnej wysokości + dodatki na szwy z każdej strony;
  • prostokąt z ekoskóry na wypustkę – o szerokości kieszeni (bez dodatków na szwy) i wysokości 25-26 mm (wypustka będzie mieć 2-3 mm).
Lubisz szyć torebki? Może zainteresuje Cię mój kurs:Kurs kosntrukcji i szycia torebek, kursy szycia torebek online

Jak uszyć kieszeń z wypustką krok po kroku

1. Złóż wpustkę na pół, lewą stroną do wewnątrz – możesz przytrzymać ją taśmą dwustronną, klipsami, lub po prostu przeszyć w obrębie dodatku na szew. Wyrównaj (przytnij) krótkie końce wypustki, jeżeli jest taka potrzeba. W przypadku białego podkładu ekoskóry możesz zamalować krawędzie, by mniej się wyróżniały.

2. Złóż kieszeń na pół, prawą stroną do wewnątrz, i przeszyj jeden z jej boków. Szyj od dołu (czyli od złożenia materiału) i zatrzymaj się na 1 cm przed górną krawędzią. Podnieś stopkę i ułóż wypustkę przy igle, wyrównując jej ciętą krawędź do górnego brzegu kieszeni.
3. Przyszyj wypustkę, zatrzymując się z wbitą igłą tuż za jej krawędzią. Zweryfikuj wielkość dodatku na szew z boku – może się okazać, że wyszło troszkę więcej lub troszkę mniej niż 1 cm i dobrze byłoby tę wartość utrzymać przez cały bok 🙂 Przeszyj bok, zostawiając na środku otwór na wywrócenie kieszeni.
4. Przytnij zapas na szew w górnych rogach po skosie. Jeżeli Twoja ekoskóra jest grubsza, możesz wycieniować górny zapas na szew – np. przycinając jedną warstwę ekoskóry o 3-4 mm.
5. Wywróć kieszeń na prawą stronę. Dokładnie wypchaj rogi oraz krawędź z wypustką. Jeżeli potrzeba, przytrzymaj materiał klipsami, by wypustka się nie chowała. Przeszyj górną krawędź kieszeni, szyjąc ok. 2-3 mm od miejsca wszycia wypustki. Dół kieszeni możesz zaprasować, a następnie naszyj kieszeń w wybrane miejsce.
Gotowa kieszeń prezentuje się tak:

Daj znać, czy ten tutorial był dla Ciebie pomocny i jak wyszła Twoja kieszonka z wypustką 😉


Napisz co o tym myślisz, możesz także podyskutować na temat tego artykułu na naszej grupie Facebook.

2 komentarze

Leave a Reply