Wigofil jest włókniną polipropylenową, produkowaną metodą spunbond. Jest to produkt, z którym spotkał się chyba każdy – niezależnie czy interesuje się krawiectwem, czy nie.
Włóknina Wigofil jest wytrzymała na rozciąganie i rozdarcie, jednocześnie przepuszcza powietrze i jest trudnopalna (nie zajmuje się ogniem, tylko topi). Ze względu na niską cenę i swoje właściwości znalazła zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Wykorzystuje się ją w meblarstwie np. pokrywając tył kanapy, w fotografii jako tła do zdjęć, w rolnictwie do ochrony roślin, w budownictwie, obuwnictwie, krawiectwie itd.
Zastosowanie w krawiectwie i kaletnictwie
Włóknina ta służy do produkcji wszelkiego rodzaju pokrowców, toreb reklamowych, siatek na zakupy (eko-toreb). Jej brzegi się nie strzępią, dlatego paski z wigofilu wykorzystuje się jako lamówki (bez zawijania ich brzegów). W tańszych torebkach dodawana jest jako podszewka. W torebkach, głównie tych z eko-skóry, wykorzystywana jest jako materiał usztywniający i wzmacniający.
Ponieważ jest wytrzymała na rozdarcia, zwłaszcza te grubsze wersje, można stosować ją jako dodatkowe wzmocnienie materiału – pod guzikami, napami, zapięciami magnetycznymi itd
W niższej gramaturze włóknina ta w dotyku jest miękka i przypomina zwykły materiał, ale po pewnym czasie może się zmechacić. Powyżej 100 g/m2 robi się sztywniejsza i zaczyna bardziej w odczuciu przypominać plastik. Popatrzcie jak wyglądają zdjęcia makro – wyraźnie widać różnicę w strukturze materiału.
Wigofil biały – 150 g/m2, wigofil beżowy – 130 g/m2, wigofil czarny – 90 g/m2
Włóknina ta nie usztywni torebki „na blachę”, ale jest to ciekawy produkt, który warto znać.
Właściwości
- Gramatura
- 15 – 150 g/m2
- Grubość
- poniżej 1 mm
- Cena za m2
- 1,4 – 6,4 zł
- Cena za mb
- 2 – 9 zł
- Sztywność
- 1-4/10
Leave a Reply